Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Piece na pellety, paliwo – urządzenia – przyłącza

autor: Łukasz Darłak

Pellety to paliwo, które z roku na rok zyskuje na popularności w Polsce, bo za granicą (zwłaszcza we Włoszech, Skandynawii, Francji czy w Niemczech) piece na pellety to urządzenia, których montuje się prawie tak samo wiele, jak kominków na drewno.  

spkp1.jpgpin
Zobacz całą galerię

Można powiedzieć, że to w dużej mierze dlatego, że kraje takie jak Włochy mają łagodniejszy klimat, więc pelletami można skutecznie ogrzać dom, ale nie jest to do końca prawda. Zalet tych urządzeń i samego paliwa jest na tyle dużo, że warto rozważyć zainstalowanie takiego systemu u siebie w domu.

Czym są pellety? To po prostu sprasowane czyste trociny drzew iglastych i liściastych, bez żadnych dodatków i lepiszczy, czyli de facto to drewno, z tą różnicą, że zdecydowanie lepiej przygotowane do palenia (bo suche i jednorodne). Łączą one więc zalety drewna, wraz z kilkoma innymi, których nie sposób przecenić.

Pellety to paliwo:

  • Bardzo kaloryczne (do 20 MJ) – zapewnia dużą ilość ciepła z kg, większą niż drewno czy węgiel brunatny, porównywalną z ekogroszkiem i węglem kamiennym;
  • Ekologiczne – jako że (jak to drewno) jest obojętne jeśli chodzi o emisję CO2, a emisja pyłów jest bardzo ograniczona;
  • Czyste w użytkowaniu (dostarczane w workach 15–25 kg) lub big bagach czyli zbiornikach o wielkości ok. 1 t. Przy paleniu pelletami nie ma więc zabrudzeń i pyłu, który towarzyszy np. paleniu węglem;
  • Łatwe w automatyzacji – małe, podobne do siebie granulki łatwo można przesyłać na znaczne nawet odległości, czy to za pomocą podajników śrubowych, czy pneumatycznych;
  • Przyjemne w użytkowaniu – pellety spalają się prawie całkowicie, wybieranie popiołu z popielnika to zadanie nawet raz na kilka tygodni;
  • Stosunkowo tanie – 1 t pellet to wydatek rzędu 900–1100 zł brutto (z dostawą do domu i w sezonie) – kupując zawczasu większą ilość, można sporo zaoszczędzić.

Oczywiście mówimy tutaj o pelletach drzewnych, nie takich ze słomy czy buraków – takie też są oczywiście dostępne na rynku, ale służą raczej do celów przemysłowych i nie mogą być spalane w piecykach domowych.

Jeśli mowa o samych piecach na pellety, będąc na targach we Włoszech czy odwiedzając tamtejsze domy, można być bardzo zaskoczonym, zarówno ogromną różnorodnością (także cenową) urządzeń, jak i ich nieprzeciętnym designem. Niektóre piece to wręcz ozdoba salonu, przyciągająca wzrok nie mniej, niż spory gabarytowo kominek. Do tego to co do tej pory było "denerwujące", czyli dość agresywny (wynikający z działania w pędzie powietrza) widok ognia, także jest praktycznie okiełznane - spalanie w niektórych piecach na pellety bardzo już przypomina widok palącego się intensywnie drewna.

Nowoczesne piecyki pozwalają na kontrolowane spalanie (jako, że spalanie pellet odbywa się w nadmuchu powietrza, można regulować zarówno ilość dostarczanego powietrza, jak i ilość dozowanego do palnika paliwa), co pozwala, między innymi, na regulowanie mocy urządzenia. Dlatego każdy piec ma pilota do załączania i sterowania bądź wbudowany mały panel sterujący z wyświetlaczem temperatury i parametrów pracy urządzenia. Co ciekawe, w odróżnieniu od kominka, piec na pellety możemy rozpalić zdalnie, często nawet za pomocą SMS czy sieci Internet.

Piece mogą być zarówno powietrzne (najpopularniejsze są takie, które wydmuchują gorące powietrze do pomieszczenia) jak i wodne (które można podłączyć pod instalację c.o.). Co ważne, takie urządzenia są zwykle lekkie i można je w bardzo łatwy sposób ustawić w pomieszczeniu. Wymagają oczywiście podłączenia do komina, jako że produkty spalanych pellet muszą być skutecznie wydalone z budynku.

Decydując się na takie urządzenie warto wiedzieć, że przyłącze do komina wcale nie musi być czymś, co trzeba będzie chować w jakiejś obudowie. Rury przyłączeniowe stanowią bowiem całkiem ładny dodatek do samego pieca. Dostępne są w zakresie średnic 80 lub 100 mm (małe rozmiary są powodowane faktem, iż takie są wyloty ogromnej większości piecyków). Wykonywane są z blachy stalowej DC01 o grubości 1,2 mm. Elementy mają kolor czarny, uzyskany specjalną farbą proszkową (silikonową), którą malowane jest zarówno wnętrze, jak i zewnętrze elementów. Ma to chronić przed korozją oraz zapewniać efektowny wygląd. Jako, że ogromna większość instalacji podłączeniowych nie jest zakrywana, estetyka ma tutaj szczególne znaczenie, dlatego kolor jest bardzo precyzyjnie dobierany, by komponował się z wyglądem pieca – matowa czerń z delikatną strukturą wygląda naprawdę bardzo okazale.

Sama farba wytrzymuje nawet 400 oC, choć zwykle w takich piecach temperatura spalin nie przekracza 200 oC, a bardzo często jest znacznie niższa.

Piece posiadają wyloty zazwyczaj z tyłu, na wysokości ok. 30 cm nad podłogą, warto w takiej instalacji przede wszystkim zapewnić możliwość zebrania kondensatu. Dlatego bardzo często pierwszym elementem podłączanym do pieca jest trójnik, który z dolnej strony jest zakończony miską, góra oczywiście jest łączona z kolejnymi elementami rurowymi, natomiast środkowy wylot jest podłączony do pieca. Elementy łączy się kielichem ku górze dla zapewnienia pewności spływu ewentualnego kondensatu do miski.

Oczywiście wyroby te muszą spełniać bardzo surowe normy jakościowe, jako że piece pracują w warunkach nadciśnienia, wszystkie elementy muszą być szczelne, dlatego stosuje się tam specjalne uszczelki z silikonu, wytrzymujące do 250 oC.

Współczesne piece na pellety to ekologiczne, wydajne źródło ciepła, które swym designem może wzbogacić w zasadzie każde wnętrze. 

fot. Darcopin
Przykład budowy przyłącza z elementów systemu SPKP, il. Darcopin
Sposób łączenia elementów rur systemu przyłączy kominowych, il. Darcopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek