Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Piękny magazyn ciepła

autor: Paweł Kralka

Jaki jest przepis na sukces? Ci, co go odnieśli przyznają, że najprostszym sposobem jest połączenie dwóch znanych i sprawdzonych produktów w jeden nowy, oferujący unikalne właściwości. Idąc tym tokiem rozumowania Jotul postanowił stworzyć piec żeliwny z funkcją akumulacji ciepła, która była do tej pory domeną kominków.
jotul-f-375-ht-foto-03.jpgpin
Zobacz całą galerię
Wszystko zaczęło się od współpracy ze znaną pracownią projektową Hareide Designmill. Jej właściciel Einar Hereide, po latach pracy w koncernach motoryzacyjnych Saab i Mercedes, rozpoczął działalność na własną rękę. Stworzony przez niego zespół designerów w krótkim czasie uzyskał rozgłos zdobywając swoimi projektami wiele prestiżowych norweskich i międzynarodowych nagród.  
Współpraca firmy Jotul z Hareide Designmill zaowocowała powstaniemmodularnego pieca wolnostojącego Jotul F 270 Concept. Myślą przewodnią projektu było oddanie części procesu tworzenia pieca w ręce przyszłego użytkownika. Dostał on do dyspozycji prostopadłościenną komorę spalania, w dwóch wersjach kolorystycznych, do której dobierał jedną z pięciu podstaw. Całość mogła być uzupełniona o dodatkowe elementy ozdobne jak panele szklane i stalowe, okładziny steatytowe czy też mechanizm obrotowy kolumny.  
Odniesiony w 2005 roku sukces rynkowy Jotul F 270 Concept był motorem dalszego rozwoju idei pieca modularnego. Kolejnym modelem, który zdobył przebojem serca klientów był Jotul F 370 Concept. Jego trójkątna w rzucie komora spalania zaopatrzona została w boczne szyby, prezentujące fantastyczny widok ognia z każdego miejsca pokoju. Do tego sześć różnych podstaw, mechanizm obrotowy kolumny i uzupełniające elementy ozdobne dają nieograniczone wręcz możliwości w stworzeniu indywidualnego pieca.  
Tym razem nie tylko klienci dostrzegli nowatorstwo rozwiązań designerskich. W 2007 roku piec Jotul F 373 został uhonorowany prestiżową nagrodą "red dot design award: best of the best", a jego egzemplarz trafił do stałej ekspozycji w red dot design muzeum w Essen w Niemczech.  
Najnowsze dziecko mariażu Jotula z Hareide Designmill to nagrodzona za wysoką jakość wzornictwa "red dot award: product design 2010" linia pieców Jotul F 470 Concept. Dbałość projektantów o najdrobniejsze detale zaowocowała ciekawym zdobieniem przeciwwagi mechanizmu gilotynowego. Innowacyjne, jak na piece wolnostojące, rozwiązanie otwierania drzwi bardzo szybko znalazło sporą rzeszę klientów.  
Sprawdzone palenisko, nagradzane wzornictwo i uznanie użytkowników. Tak Jotul znalazł pierwszy komponent, wspomnianego we wstępie, przepisu na sukces: piec modularny Jotul F 370. Poszukując drugiego składnika, norwescy designerzy chcieli nadać projektowi nową wartość użytkową. Wybór padł na akumulację ciepła.  
W branży kominkowej metoda magazynowania ciepła w elementach ceramicznych znana jest od lat i stosowana była w tzw. ciepłych obudowach. Wokół paleniska wznoszono masywne konstrukcje z kształtek lub cegieł, z układem kanałów odprowadzających spaliny, gromadzących w swoich ściankach ciepło. Niewiele jednak firm pokusiło się o zastosowanie jej w przypadku pieców wolnostojących.  
Główny problem, z jakim musieli zmierzyć się konstruktorzy to stworzenie takiego materiału ceramicznego, który przy małej objętości posiadałby duży współczynnik akumulacji. Na potrzeby firmy Jotul został opracowany i opatentowany specjalny materiał ceramiczny spełniający te wymagania, o gęstości pozornej 2,82 g/cm3. Wykonane z niego kształtki charakteryzujące się zwartą budową, posiadają duże możliwości gromadzenia ciepła.  
Mając obydwa składniki, Norwegowie opracowali system akumulacji ciepła - Jotul Heat Storage System. Składa się on z pieca linii Jotul F 370 z umieszczonymi w jego górnej części kształtkami ceramicznymi, przez które biegnie rura dymowa. Elementy ceramiczne odbierają i magazynują ciepło zarówno ze spalin, jak i to, które gromadzi się nad paleniskiem.  
Piec Jotul F 370 HT (High Top) można używać na dwa sposoby. Jeżeli zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczeń, używamy go jak standardowego pieca. Jeżeli chcemy zgromadzić ciepło, zamykamy przepustnicę znajdującą się w górnej części komory akumulacyjnej, ograniczając w ten sposób obieg ciepłego powietrza. Elementy ceramiczne nagrzewają się i z czasem, gdy zaprzestaniemy uzupełniania opału, przekażą gromadzone ciepło otoczeniu.  
Jak wydajny jest Jotul Heat Storage System? Bazując na danych uzyskanych od producenta, okres ogrzewania wydłuża się nawet do 12 godzin w stosunku do tego samego pieca bez elementów akumulacyjnych. Oznacza to, że spalane przez nas drewno jest wykorzystywane bardzo ekonomicznie i ekologicznie, co ma ogromne znaczenie dla wszystkich myślących o przyszłości naszej planety. Walory systemu docenili skandynawscy eksperci, przyznając Jotul F 370 HT prestiżowe oznakowanie ekologiczne Nordic Ecolabel.  
Reasumując, trzeba przyznać, że rozwiązanie zastosowane przez Norwegów to krok w dobrym kierunku. Stwarzając Heat Storage System, Jotul wysoko zawiesił porzeczkę. W efekcie powstał bardzo ładny produkt, o unikalnych funkcjach użytkowych, wyznaczający nowy sposób myślenia o ogrzewaniu piecami opalanymi drewnem.
fot. Jotulpin

fot. Jotulpin

fot. Jotulpin

fot. Jotulpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek