Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Pixel

autor: Paweł Kralka

W stałej ofercie firmy Hajduk od dwóch lat dostępne są również piecyki wolnostojące - pierwszym modelem jest PIXEL. Koncepcyjne prace nad jego konstrukcją rozpoczęły się w momencie, gdy pewne było zatwierdzenie nowych wymogów, dotyczących wkładów kominkowych i piecyków, na rynku niemieckim.
dsc_6155xx.jpgpin
Zobacz całą galerię
Ponieważ od wielu lat rynek niemiecki jest naturalnym, ważnym rejonem działania firmy Hajduk, jasne było, iż nowy produkt musi być nie tylko atrakcyjny wzorniczo, precyzyjnie wykonany i bogato wyposażony, ale musi spełniać też normy wytyczone przez niemieckich ustawodawców. Prace projektowe toczyły się więc wielotorowo, brało w nich udział wielu pracowników, zaangażowani też byli osobiście właściciele firmy Hajduk - Agnieszka i Dariusz Nasińscy. Całość projektu udało się zakończyć wiosną 2010 roku i piecyki PIXEL, podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich "KOMINKI 2010", miały swoją ogólnoeuropejską premierę.
Przedstawiono kilka wersji prototypowych, z których do seryjnej produkcji trafiły modele z ozdobnymi okładzinami z granitu (Nero Asoluto, Madura Gold, Multicolor i Jurasic Pink) oraz jedna wersja z okładzinami ze stali kwasoodpornej INOX.
Dzięki wielu próbom, we własnym miejscu badań, udało się tak dopracować konstrukcję piecyka, iż spełnia on zaostrzone wymogi progu drugiego BImSchV w Niemczech, które będą obowiązywały od roku 2014. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż piecyk PIXEL produkcji Hajduk był pierwszym wyrobem polskich producentów, spełniającym omawiane wymogi progu drugiego i reklamowany jest z logotypem "PIXEL Mistrzostwo Polski No1".
Piecyki PIXEL wyróżniają się prostą, minimalistyczną formą, posiadają tzw. drzwi bezramowe z dużą powierzchnią szklaną. Szkło w części poza otworem paleniska jest koloru czarnego, co zapewnia wyjątkowy kontrast dla ognia oraz pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Ciekawą opcję stanowi możliwość zamówienia ozdobnych listewek ze stali szczotkowanej, kontrastują one wtedy z czernią drzwiczek. O solidne domykanie dba ergonomiczna rączka.
Precyzyjne sterowanie procesem spalania ułatwiają trzy regulatory, kierujące strumień powietrza do przedniej lub tylnej części paleniska oraz poprzez ruszt. Regulatory te ukryte są za drzwiami, jednak ich oznaczone końcówki wystają za krawędź drzwi, umożliwiając stałą regulację procesu spalania.
Całościowo dobrane elementy ozdobne i wykończeniowe powodują, iż PIXEL ma kubistyczny i nowoczesny wygląd. Stabilne i precyzyjne spalanie ułatwiają dwa deflektory oraz doprowadzenie górnego powietrza do spalania w tyle paleniska. Średnia sprawność, uzyskana podczas badania w uprawnionym do tego instytucie, wyniosła 82%, emisje CO (dla O2 13%) wynoszą 0,08%, a szkodliwych cząstek pyłu - 29 mg/Nm3. Osiągnięte wartości są znacznie niższe niż wymagane, zapewniając minimalną emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Wyjście dymu do komina ma średnicę 150 mm i może znajdować się u góry piecyka lub w części tylnej (położenie wylotu należy określić przy zamówieniu), seryjnie piecyki PIXEL są również wyposażone w króciec fi 100 mm, do podłączenia powietrza z zewnątrz budynku. Jest to niezwykle ważne w nowoczesnym budownictwie, aby nie zakłócać wentylacji w szczelnych domach i mieszkaniach.
Moc nominalna modelu PIXEL wynosi 6 kW - jest więc wystarczająca, by spędzać miło czas przy piecyku, ciesząc się nie tylko wizją ognia, ale i przyjemnym ciepłem. Wnętrze paleniska wyłożone zostało szamotem, który zapewnia dobre właściwości kumulujące ciepło - dla większego komfortu użytkowania wnętrze paleniska obniżono. Popielnik jest dostępny po otwarciu drzwi i ma formę wyciąganej, uszczelnianej szuflady.
Obecnie piecyki wolnostojące PIXEL dostępne są poprzez sieć przedstawicieli firmy Hajduk w Polsce i w Europie.
Hajduk Pixel, fot. Kominekpin

Hajduk Pixel, fot. Kominekpin

Hajduk Pixel, fot. Kominekpin

Hajduk Pixel, fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek