Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Płomienie nie są kwadratowe

autor: Paweł Kralka

Obserwując przez lata zmieniające się trendy w projektowaniu kominków, można dojść do wniosku, że większość firm hołduje sloganowi reklamowemu znanego producenta czekolady „Quadratisch. Praktisch. Gut.” (Kwadratowe. Praktyczne. Dobre.). Chlubnym wyjątkiem od tych zasad jest duński Scan prezentujący nową linię pieców 66 Series.

scan_66-3_prism_int01.jpgpin
Zobacz całą galerię

Scan nie postrzega kominka jedynie jako źródła ciepła, ale także jako źródło radości i inspiracji. Od pokoleń ludzie przebywali w pobliżu ognia, który spełniał ich podstawowe potrzeby i dawał poczucie bezpieczeństwa. Producent rozumie, że zaspokojenie podstawowych oczekiwań użytkowników to za mało. Kładzie więc nacisk na spełnienie wymagań ochrony środowiska, bezpieczeństwa i czystego spalania oraz oferuje atrakcyjny projekt.

Przystępując do prac nad nowym piecem, Scan po raz kolejny skorzystał z wiedzy i umiejętności sprawdzonego zespołu projektowego Harrit & Sørensen. Tym razem duńscy dizajnerzy postawili przed sobą trudne zadanie. Ich celem miało być stworzenie kominka, który ukazywałby całe piękno płomieni, jednocześnie formą podkreślając ich organiczny charakter. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że powstał niepowtarzalny piec, wytyczający nowe drogi w tej dziedzinie projektowania. Piec, szerszy u podstawy i lekko zwężający się ku górze obejmuje drgające płomienie jak łupina chroniąca ziarno. Wrażenie to potęgują wyoblone krawędzie drzwi nadając mu miękkości.

Nawiązując do poprzednich projektów, Harrit & Sørensen zaproponowali cztery warianty pieca. Model do powieszenia na ścianie dostarczany jest wraz z odpowiednim wieszakiem, dającym solidne oparcie dla pieca.

Wersja na kolumnie pozwala łatwo ukryć dopływ powietrza poprowadzony w podłodze. W przypadku „przestrzałowego” cokołu otrzymujemy poręczne miejsce na drewno. Ciekawe rozwiązanie zaproponowano w Scan 66-3 (fot. str. 44), jest to wersja pieca na podstawie pryzmatycznej. Standardowo model ten dostarczany jest z dwoma silikonowymi listwami. Fabrycznie zamontowana jest ta w kolorze czarnym, ale bardzo łatwo wymienić ją na białą. Dzięki temu prostemu zabiegowi, piec nabiera innego wyglądu. Może z czasem producenci pokuszą się o szerszą gamę kolorystyczną listew, tak aby użytkownik mógł dobrać odpowiednią do wystroju wnętrza.

Linia Scan 66 wyróżnia się kilkoma unikalnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest zastosowanie listwy popiołowej wykonanej ze szkła. Listwa znajdująca się w przedniej części komory spalania ma za zadanie zapobiegać wysypywaniu się popiołu. Zazwyczaj gdy wykonana jest ze stali lub żeliwa ogranicza widok ognia. W przypadku Scan 66 szklana listwa jest praktycznie niewidoczna i dzięki temu możemy cieszyć się niezakłóconym obrazem ognia.

Szklane elementy pojawiają się również w dość nieoczekiwanych miejscach. Jednym z nich jest klamka drzwiowa. Wykonana z mrożonego szkła, swoją formą nawiązuje do kształtu pieca. Umiejscowiono ją na bocznej krawędzi drzwi, poza zasięgiem promieniowania ciepła przez szybę. Podczas zamykania drzwi mechanizm automatycznie je blokuje jednocześnie je pozycjonując. Dzięki temu wyoblona krawędź ramy drzwi licuje się z korpusem pieca.

W tylnej części urządzenia znajdują się kolejne dwa koliste elementy wykonane ze szkła. Są to pokrętła sterowania dopływem powietrza. Dolne służy do rozpalania, górne do palenia właściwego. Ich forma koresponduje ze szklaną klamką.

Piece linii Scan 66 to nie tylko pięknie wyglądające elementy wystroju wnętrza, to również sprawne, nowoczesne urządzenia grzewcze. Aby spełnić surowe normy obowiązujące w Skandynawii, palenisko zostało wyposażone w dwie wermikulitowe półki dopalające (dolną i górną). Tworzą one, wraz z innymi elementami, skomplikowany układ dopalania i odprowadzania spalin do kanału dymowego. W przedniej krawędzi półki górnej, którą opiera się o wermikulitową listwę czołową, utworzono szczelinę odbierającą spaliny powstałe w początkowej fazie rozpalania. To z pozoru drobne usprawnienie uniemożliwia wydostawanie się dymu do pomieszczenia, zanim dostatecznie rozgrzeje się komin. Wielkość szczeliny dobrano w taki sposób, aby nie zaburzała ona pracy podczas palenia zasadniczego.

Innym rozwiązaniem, które docenią użytkownicy Scan 66, są trzy niewielkie otworki znajdujące się nad żeliwnym dnem paleniska. Ich wielkość i położenie zostały starannie dobrane do rozmiaru i kształtu komory spalania. Stanowią one wylot powietrza, które jest dostarczane bezpośrednio w miejsce dokładania opału. Eliminuje to niedogodności związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen podczas ponownego inicjowania procesu palenia.

Scan 66, tak jak pozostałe kominki tego duńskiego producenta, wyposażone są w dopływ zewnętrznego powietrza do spalania oraz system czystego spalania Clean Burning (CB). Cechy te umożliwiają montaż pieców w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i w domach pasywnych.

Znakomity projekt, ciekawe i innowacyjne rozwiązania techniczne oraz świetne parametry spalania będą niewątpliwie znaczącymi argumentami dla użytkowników pragnących posiadać nietuzinkowy piec.

Scan 66-3, fot. Scanpin
Scan 66-1, fot. Scanpin
Scan 66-2, fot. Scanpin
Scan 66-4, fot. Scanpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek