Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Q-bistyczne nowości

autor: Paweł Kralka

Po wielu miesiącach oczekiwania dotarł wreszcie do nas zapowiadany nowy produkt firmy RAIS, a mianowicie piec o nazwie Q-20. Jest to kontynuacja linii pieców o prostych kształtach z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. Dwa lata temu pisałem o piecyku, który nazywa się Q-Bic i wyraźnie wszystko wskazuje na to, że powstanie Q-20 zostało zainicjowane dużą popularnością Q-Bic'a.
rais_03_02_nat.jpgpin
Zobacz całą galerię

Q-20 jest piecem niezwykłym pod tak wieloma względami, że naprawdę nie wiem od czego zacząć. Jest to piec zbudowany w formie graniastosłupa o wysokości 1290 mm i podstawie w kształcie kwadratu o boku 426 mm. Zasadniczą cechą tego pieca jest mocno przeszklona komora paleniska. Otóż szyby znajdują się po trzech jego stronach. Wysokość samego paleniska jest imponująca, bo wynosi aż 560 mm. Dla uzyskania pięknego efektu widoku ognia producent zdecydował się na zastosowanie trójstronnego przeszklenia wykonanego z jednego kawałka szkła. Oczywiście pierwsze pytanie jakie nam się nasuwa to czy jest to szyba podnoszona do góry? Otóż nie. Szyba trójstronna zamontowana jest na stałe, a z prawej strony pieca zamontowane są drzwiczki, a właściwie drzwi do paleniska, które wyposażone są w dodatkową szybę odsłaniającą wnętrze paleniska. Dzięki temu uzyskano efekt "akwarium", w którym tylna ściana stanowi tło dla tego co najistotniejsze w jego wnętrzu, czyli ognia.Widząc po raz pierwszy zdjęcia tego pieca zastanawiałem się jak producent wybrnął ze sporego problemu, którym są zaokrąglone narożniki szyby trójstronnej. Przecież w piecu, który ma być kolejnym w rodzinie nie ma na nie miejsca. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane gdy zobaczyłem piec na żywo, otóż szyba trójstronna została zabudowana dodatkowymi taflami szklanymi, które łącząc się, tworzą ostre krawędzie pieca. Dzięki takiemu rozwiązaniu wybrnięto również z problemu zbyt dużych strat cieplnych paleniska z dużym przeszkleniem. Rozwiązanie to jest zrobione tak estetycznie, że osoba widząca ten piec pierwszy raz, nie ma szansy zauważyć, że od płomienia oddziela ją podwójna szyba. Wnętrze paleniska wyłożone zostało wermikulitem, który w najnowszych produktach firmy RAIS posiada specjalnie wykonane kanały umożliwiające doprowadzenie do paleniska bardzo gorącego powietrza, dzięki czemu szybko uzyskuje się temperaturę zgazowywania drewna, a spalanie przebiega czysto i ekologicznie. Jak we wszystkich produktach RAIS regulacja ilości powietrza potrzebnego do spalania odbywa się poprzez elegancki "suwak", wykonany ze stali nierdzewnej. Regulator ten usytuowany jest na frontowej ściance piecyka. Drzwi do paleniska umieszczone są po jego prawej stronie. Uchwyt, a właściwie przycisk, otwierający drzwi piecyka, wykonany jest podobnie jak regulator dopływu powietrza. Eleganckie rozwiązanie przycisku otwierającego drzwi może sprawić pewne kłopoty bo trzeba wiedzieć gdzie nacisnąć i gdzie pociągnąć, ale jak już to wiemy, to trudno się powstrzymać, aby chwilę nie "pobawić się" drzwiami do Q-20. Szczególnie, że po zakończonym załadunku pieca, puszczenie drzwi sprawia, iż zamkną się one same.


Pod paleniskiem wykonana jest spora komora, która może służyć za podręczny schowek niezbędnych przy kominku przedmiotów lub nawet trzymanie podpałki. Na tym jednak nie koniec niespodzianek związanych z Q-20. Kolejną z nich jest możliwość dodania do pieca obrotowej podstawy i obrotowego kołnierza wylotu spalin, dzięki czemu piec może być użyty w bardzo nietypowych aranżacjach. O takich elementach jak czysta szyba, zimna rączka nie muszę już pisać, dla firmy RAIS jest to po prostu standard. Na koniec warto przytoczyć kilka danych technicznych. Piecyk ten ma moc regulowaną od 3 do 7 kW (nominalna 5 kW) i osiąga sprawność wręcz niewyobrażalną dla palenisk z szybami po trzech stronach, a mianowicie 79%. Jak dla mnie jest to wynik doskonały.

Na zakończenie wspomnieć jeszcze powinienem o możliwości umieszczenia ponad paleniskiem wkładu akumulacyjnego, dzięki któremu miłośnicy kominkowego grzania będą jeszcze szczęśliwsi. Szkoda, że piec ten pojawił się dopiero pod koniec bieżącego roku, bo z pewnością byłby wielkim przebojem renomowanego duńskiego producenta w tym sezonie grzewczym.
  

fot. Raispin

Regulator dopływu powietrza fot. Raispin

Przycisk otwierający drzwiczki fot. Raispin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek