Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Q-Tee

autor: Paweł Kralka

Kilkakrotnie na łamach naszego magazynu pojawiały się prezentacje piecyków o minimalistycznych kształtach. Dzisiaj będziemy kontynuować naszą podróż przez krainę prostopadłościanów. W zasadzie tytuł powinien brzmieć "Q-Tee... cd. kubizmu", ale nie będę oznaczał artykułów o tego typu piecykach literami "cd.", ponieważ jest ich już tak dużo, że konieczne stałoby się dodawanie do nich kolejnych numerków.
q-tee-miljoe-85-sokkel-bagaf.jpgpin
Zobacz całą galerię
Bohaterem artykułu jest piec (a w zasadzie cała rodzina pieców) o nazwie Q-Tee. Jest to produkt duńskiej firmy RAIS, której takie wyroby jak Q-Bic, GEO czy PILAR były już prezentowane na naszych stronach. W zasadzie gdy zobaczyłem ten piec po raz pierwszy, nie wywarł na mnie wielkiego wrażenia, ale z czasem wszystko zaczęło się zmieniać. Piece z serii Q-Tee zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych wnętrzach, w których duże znaczenie ma strona funkcjonalna zastosowanego pomysłu. Zapewne znajdą się osoby, dla których nie będzie to praktyczne rozwiązanie, a wręcz nazwą je niepraktycznym. Skąd tak wielka rozbieżność w opisie jednego urządzenia?
Otóż piece z serii Q-Tee posiadają niewielkie gabaryty. Najmniejszy z piecyków ma szer. 435 mm, gł. 338 mm i wys. 570 mm przy wymiarach komory paleniska 310 x 280 x 220 mm. Zaś wymiary największego modelu wynoszą szer. 435, gł. 338 mm i wys. 850 mm. Tak niewielkich piecyków w firmie RAIS jeszcze nie było! Pojawia się tutaj jeszcze jedna wątpliwość: z jakiego powodu RAIS stworzył tak mały piec? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy oglądając Q-Tee i rozważając wszelkie "architektoniczne" za i przeciw. Odpowiedź na to pytanie została ukryta na tabliczce znamionowej wyrobu. Czytamy: moc nominalna 4 kW, zakres regulacji mocy 2 - 6 kW, sprawność 80%. Te dane jeszcze nie wprawiają nas w zachwyt, ponieważ podobne już widzieliśmy. Trzeba czytać dalej i wkrótce dochodzimy do takiego, zdawałoby się nic nie znaczącego, parametru 0,8 g/kg. Rozszyfrowanie tego zapisu jest banalne: piec ten emituje 0,8 g cząstek stałych na kilogram zużytego paliwa (drewna). W tym miejscu powinienem postawić kilka wykrzykników i wszystko zapisać wielkimi literami, ale zamiast tego szybko wyjaśnię, że taka wartość emisji cząstek stałych, to jest redukcja o 200 - 300% wobec obecnych dotychczas na rynku produktów.
Z ciekawości przejrzałem kilka katalogów różnych firm, zwracając uwagę na emisję cząstek stałych i okazało się, że zwykle mieszczą się one w granicach 2,9 - 7,0 g/kg lub producenci w ogóle nie podają tego parametru!

Wszystko wskazuje na to, że RAIS rozpoczął nową epokę w konstrukcji palenisk i chyba stara się wyznaczyć kierunek ich rozwoju. Jestem bardzo ciekaw, jakie będą losy i kolejne wcielenia Q-Tee za kilka lat. Jak dla mnie jest to rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ daje stosunkowo dużo ciepła, ma niewielkie rozmiary i pozwala cieszyć się widokiem ognia przy raptem 2 kW produkowanego ciepła. Wiem, że pokutuje w wielu z nas takie przekonanie, iż kominek jest tym lepszy, im większy. Nic bardziej mylnego. Im większe palenisko, tym więcej energii zużywamy na pracę "jałową" paleniska. Dla urządzeń małych, takich jak w serii Q-Tee, wystarczy 0,5 kg drewna, aby cieszyć się widokiem ognia. Proszę spróbować zrobić to w palenisku, które ma dolnej mocy 5 kW. To się nie uda.
Kilka razy użyłem sformułowania "seria", w odniesieniu do Q-Tee, a to dlatego, że mamy tutaj do dyspozycji kilka modeli: piece stojące o trzech wymiarach, piece wiszące, no i ostatnio dołączył do nich wkład kominkowy. Dodatkowo, każdy z nich może być wyposażony w specjalne wykończenie drzwi przednich, poprzez nakładaną szybę (tzw. wersja GLASS).
Piece te posiadają oczywiście takie cechy jak zimna rączka, szczelny system doprowadzenia powietrza zewnętrznego do paleniska, o systemie czystej szyby wspominam tylko, aby wymienić wszystkie ważne dla użytkownika cechy techniczne. W modelach tych producent postanowił wprowadzić na stałe ruszt i popielnik, które w zasadzie są niepotrzebnymi elementami w piecach tego typu, ale skoro są, można się nimi nacieszyć.

Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł opisać dla Państwa kolejny produkt z paleniskiem wyjętym z serca Q-Tee lub co najmniej tak doskonałym. Nasuwa mi się tutaj sformułowanie, które często spotykamy w odniesieniu np. do silników samochodowych, a mianowicie "downsizing", co wprost oznacza "zmniejszenie wymiarów". Jak widać teraz nadszedł czas na kominki i odwrotu już nie ma. Dzięki takim wyrobom możemy powiedzieć: małe jest piękne!
fot. Raispin

fot. Raispin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek