Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Quader - powrót do tradycji

autor: Paweł Kralka

Specjaliści z firmy Spartherm śledzą uważnym okiem najnowsze trendy. Ideę powrotu dawnych, sprawdzonych rozwiązań starają się włożyć w nowoczesną formę urządzenia wykonanego z najlepszych na rynku materiałów. Tak właśnie powstał Quader.
quader_q1_freigestellt.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na wstępie warto jeszcze raz przypomnieć, że na tle olbrzymiej oferty w zakresie różnego rodzaju urządzeń grzewczych, oferowanych przez producentów, nie sposób nie zauważyć tendencji do wykorzystania wszystkiego, co wyrasta z bogatego doświadczenia naszych przodków. Nie można nazwać przypadkiem faktu, że współcześnie do łask wracają kafle, systemy akumulacji ciepła, jak również różne techniki dystrybucji ciepła.
Wiele z tych rozwiązań należy do dokonań naszych przodków. Projektanci nadają tym urządzeniom nowy design, zmieniają się także technika wykonania i same materiały, które coraz częściej są z bardzo "wysokiej półki". Jednakże sama technologia i technika wytworzenia, akumulacji i dystrybucji ciepła pozostają cały czas dość ściśle powiązane z tradycją.
Mając na uwadze powyższe trendy, firma Spartherm wprowadziła na rynek, kolejny piec wolnostojący - Quader Q1. Rozbudowany system odzysku spalin sprawia, że ten stosunkowo nieduży piec, ważący 350 kg, o wymiarach 1554 x 715 x 520 mm (wys. x szer. x głęb.) osiąga nominalną moc około 10 kW. Urządzenie zużywa średnio 3 kg drewna na godzinę. Sprawność rzędu 81,4% również nie stanowi jego najważniejszego atutu. Główną bowiem zaletą, jak to już niejednokrotnie widzieliśmy przy produktach Spartherm, jest jego perfekcyjne wykonanie, plasujące go w czołówce towarów ekskluzywnych.
Nowością w tym wypadku staje się bez wątpienia wykorzystanie steatytu - fenomenalnego, metamorficznego materiału, który niestety wciąż dość opieszale zdobywa nasz rynek. Ten naturalny surowiec, zwany kamieniem mydlanym, o którym już wielokrotnie pisaliśmy, posiada właściwość akumulowania ciepła. Poprzez zastosowanie steatytu niebanalna, ale zarazem prosta bryła tego pieca, staje się zarówno "akumulatorem", jak i źródłem promieniowania ciepła.
Na przedstawionych fotografiach widzimy, że tego typu urządzenia grzewcze, ze względu na ich ekskluzywny charakter, znakomicie komponują się z pomieszczeniami, których wystrój nie jest "na bakier" z nowoczesnym designem. Szyba w wersji Linear, możliwość podłączenia powietrza z zewnątrz do komory spalania, pionowe lub poziome odprowadzenie spalin - należą już do standardów oferowanych przez firmę Spartherm.
Piec doskonale odpowiada założeniom obsługi ekstremalnie energooszczędnego domu pasywnego lub budynków o kontrolowanej wentylacji, w których zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Zalety steatytu sprawiają, że materiał się nie przegrzewa, stopniowo oddając ciepło. Dlatego też problem dyskomfortu cieplnego zostaje wyeliminowany, gdyż temperatura wokół pieca zawsze pozostaje bezpieczna dla użytkowników. Jeśli więc szukamy źródła tzw. "zdrowego" ciepła w nowoczesnej oprawie, to przedstawiona przeze mnie propozycja Spartherm wydaje się być idealna.
fot. Sparthermpin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek