Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Rais Viva L - piec po liftingu

autor: Paweł Kralka

Półtora roku temu przedstawiłem Państwu piec Rais Viva, który wzbudził moje zainteresowanie szczególnie z powodu parametrów (moc, emisja spalin, etc.). Dzisiaj jest on jeszcze w ofercie producenta, ale pojawił się równolegle model oznaczony literką L (Viva L 100 i 120).  

116069_rais_scene07.jpgpin
Zobacz całą galerię

Piec w wersji podstawowej miał niewielką komorę spalania, dzięki czemu emisja spalin była bardzo niewielka, a moc pieca można było płynnie regulować od 2 do 6 kW. W nowej wersji zaszło kilka bardzo ciekawych zmian. Zacznę od parametrów. Otóż moc pieca została zwiększona i obecnie zawiera się w przedziale od 3 do 7 kW (moc nominalna 5,6 kW). Zauważyłem również, że zwiększyła się ilość emitowanych cząstek stałych z 1,39 g/kg do 1,89 g/kg, jednak mimo takiego wzrostu emisji, nadal spełnione są rygorystyczne wymogi Miljomarkning.

Co zatem sprawiło, że zaszły takie zmiany? Otóż rzecz niezauważalna na pierwszy rzut oka – piec jest szerszy od swojego poprzednika o 18 mm. Nie jest to dużo, ale jeżeli zajrzymy do wnętrza pieca, wszystko będzie jasne. Komora paleniska ma wymiary 352x446 mm (poprzednik miał komorę o wymiarach 295x393 mm) jak więc widać, zwiększenie średnicy pieca dało możliwość zaprojektowania komory paleniska, która bez trudu pomieści drewno o długości 350 mm. No i tutaj mamy odpowiedź dlaczego wzrosła emisja spalin i zakres mocy. Większa komora paleniska oznacza większe zużycie drewna, żeby utrzymać optymalną temperaturę spalania.

Oczywiście zmianie uległo również przeszklenie pieca. Zgodnie z danymi producenta powierzchnia szkła wzrosła o 30%. Jest to jednak zauważalne dopiero jak popatrzy się na obydwa modele (stary i nowy) stojące obok siebie. Pierwsze wrażenie odnosi się takie, że zawsze tak miało być. Kolejną nowością wprowadzoną do oferty firmy Rais A/S jest możliwość zamówienia do pieca z serii Viva L rączki z różnych materiałów (stal nierdzewna, drewno, guma, corian, skóra). Dodatkowo piece te są produkowane w kilku kolorach (czarny, mokka, biały, platyna, srebro, nikiel). Jak widać producent oferuje nam szeroką możliwość dopasowania kolorystycznego pieca do wnętrza.

Tak jak w poprzednim modelu mamy do wyboru wersje tzw. Glas oraz wersję Classic. Różnica polega na tym, że wersja Glas posiada na drzwiach (a w przypadku pieca z szybami bocznymi – na ścianach bocznych) nałożone ozdobne tafle szklane. Wersja Classic ma ramki metalowe. Całkowitą nowością w ofercie Rais jest możliwość wyboru sposobu sterowania pieca. Możliwa jest regulacja ręczna lub automatyczna (CleverAir) znana z modelu Pilar lub Q-be. System CleverAir minimalizuje możliwość nieprawidłowej regulacji pieca oraz niecałkowitego spalania. Użytkownik musi zadbać tylko o suche drewno, reszta zrobi się sama. Bardzo ciekawym dodatkiem do pieca jest zestaw steatytowych wkładów akumulacyjnych, dzięki którym piec będzie stygł znacznie dłużej. Oczywiście takie rzeczy jak zimna rączka i czysta szyba to w produktach tej marki standard.


Rais Viva L to ciekawa propozycja, której z pewnością warto się przyjrzeć przy wyborze wydajnego, ekologicznego urządzenia, dającego ponadto dużą swobodę i różnorodność aranżacyjną.

Rais Viva L 120 Glas czarnypin
Rais Viva L 100pin
Rais Viva L 100 Glasspin
Rais Viva 120 L classic srebrnypin
rais_viva_100_classic_l_steel_moccapin
Rais Viva 120 L Glass platynapin
Rais Viva 120 L classic srebrnypin
Rais Viva 120 L Glass czarnypin
Rais Viva 120 L Glass nikielpin
Rais Viva Classic 100 białypin
Rais Viva - rączki z różnych materiałówpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek