Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Royal Nosta Alexander

autor: Paweł Kralka

Fascynacja nowoczesnością bazująca na rozwiązaniach prostych, oszczędnych w formie i zdobnictwie spowodowała w wielu dziedzinach odejście od tego co udało się różnym cechom rzemiosł wypracować na przestrzeni wieków. Ten trend niestety dotyka również branżę zduńską zwłaszcza, że to co stworzono nawet kilkaset lat wcześniej z trudem udaje się dziś naśladować.

november-2009-royal-nosta-alexander_print.jpgpin
Zobacz całą galerię

Odwiedzając zamki, pałace, ocalałe dwory niejednokrotnie stajemy w zadumie nad arcydziełami sztuki zduńskiej, jakimi są ocalałe piece kaflowe czy kominki. Ich bogata kolorystyka oraz ciekawe i oryginalne reliefy i majoliki nadal zachwycają i budzą nostalgiczne wspomnienia.

Jednocześnie jakby na przekór współczesnym trendom wciąż znajdują się (na szczęście) inwestorzy, którzy z olbrzymim poświęceniem inwestując niejednokrotnie duże środki finansowe, starają się przywrócić świetność ocalałym zabytkom kultury materialnej lub podejmują trud ich rekonstrukcji.

Chlubnym przypadkiem jest tu firma Spartherm od wielu lat kontynuująca prace w zakresie odtwarzania historycznych pieców kaflowych. „Hobby” szefa firmy p. G.M Rokossy wyrosło z autentycznego zachwytu nad pięknem ceramiki piecowej oraz z pragnienia ocalenia tego piękna dla następnych pokoleń.

Kolejny prezentowany przez nas piec z serii Royal Nosta to Alexander. Jest to model dwukondygnacyjny o kwadratowej podstawie, dzielony gzymsem, a zamknięty wypiętrzonym zwieńczeniem o dekoracji neobarokowej.

Przedstawiona realizacja wykonana jest z kafli białych. Rozwój takich realizacji datuje się na okres 1870 – 1918. Oczywiście tego typu piece, ze względu na ich koszt, zamawiano w większości do bogatych wnętrz mieszczańskich i rezydencji. Często duże segmenty kaflowe pozostawiano w biskwicie lub polichromowano. Szczególnie urokliwe są jednak te realizacje, gdzie bogactwo reliefów zastało wyeksponowane kolorystycznie ze złotem włącznie.

Przedstawiona realizacja to bryła o wysokości 295 cm, szerokości 135 cm i głębokości 103 cm. Całość waży około 1,3 tony. W oryginale palenisko zamykane było żeliwnymi drzwiczkami i osłaniane ażurową kratą. W wersji odtworzonej zastosowano nowoczesne, okazałe palenisko, które świetnie komponuje się z całością za sprawą eleganckiej złotej ramy oraz łukowatego kształtu szyby. Ten model może występować w wersji narożnej oraz na ścianę płaską.


Piec wzorowany jest na wyrobach Richarda Blumenfelda, Veltener, Ofenfabrik, Aktiengesellschaft Velten und Scharlotenburg. Wszystkie odtworzone repliki pieców historycznych firma Spartherm zawarła w katalogu Royal Nostra – Nostalgic Fireplaces, który jest dostępny w punktach sprzedaży producenta. Warto po niego sięgnąć szukając pomysłu na wyjątkowy piec do nietuzinkowego domu. 

fot. Sparthermpin
fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek