Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Royal Nosta Angelina

autor: Paweł Kralka

Przeglądając różnego rodzaju historyczne realizacje pieców kaflowych budowanych w dworach, pałacach, zamkach czy później w bogatych kamienicach, możemy czasem natknąć się na egzemplarze wyjątkowe, które swoim ponadczasowym urokiem zachwycały i zachwycają wszystkich wrażliwych na piękno, wpisane w ceramikę użytkową.  

2.jpgpin
Zobacz całą galerię

Do takich nietuzinkowych realizacji z pewnością można zaliczyć kolejny piec kaflowy odtworzony przez firmę Spartherm bazujący na konkretnym, historycznym wzorze. Ten wyjątkowo piękny piec o wdzięcznej nazwie Angelina (pochodzącej od włoskiego angelo - anioł), odbiega zarówno swoim kształtem jak i niepowtarzalnym urokiem kafli od podobnych, tego typu pieców. Wielopoziomowa bryła z wnękami została wykonana na prostokątnej podstawie z wysokim cokołem oraz koronkowym zwieńczeniem o dekoracji eklektycznej. Przedstawione fotografie prezentują nam realizację na bazie białych kafli z elementami koronkowymi i ciekawą majoliką na jednym z prezentowanych modeli.

Producentem tego typu ceramiki była znana wytwórnia Tobiasa Christopha Feilnera (działająca w latach 1813 - 1949) nazwanego „ojcem berlińskich pieców kaflowych”. Powstające w wytwórni kafle w większości posiadały białą glazurę, a projekty realizowane były przez znanych wówczas architektów, takich jak Carl Friedrich Schinkel, czy Friedrich August Stuler.

Prezentowane piece odtworzeniowe są oczywiście zmodyfikowane w zakresie funkcjonowania paleniska, w które został wkomponowany wkład grzewczy. W jednym przypadku w wersji czarnej, a w drugim w wersji złoconej. Ta modyfikacja pozwala nam nie tylko cieszyć się pięknem bryły i oryginalnymi kształtami kafli, ale również ciepłem i pięknem płomieni.

Pierwotne rozwiązanie w zakresie prowadzenia spalin, a tym samym rozgrzewania bryły pieca, było wyjątkowo oryginalne. Kafle stanowiące „boczne filary” pieca posiadały puste wnętrze, zamknięte z czterech stron, stwarzając tym samym kanał do przepływu spalin. Wypełniały one w pionie wewnętrzną przestrzeń kafli, łącząc się w górnej części pieca, skąd były kierowane bezpośrednio do komina. To nietypowe rozwiązanie w zakresie odprowadzenia spalin z komory spalania do przewodu kominowego pozwoliło stworzyć wyjątkowo lekką optycznie bryłę pieca, zachowując jednocześnie jego walory grzewcze. Dodatkowo mamy tutaj ciekawy przykład wielofunkcyjnego zastosowania kafli. „Lekkość” bryły powiązana jest oczywiście z nietypowymi ażurowymi kaflami oraz stosunkowo dyskretnymi, ale urokliwymi reliefami, które oczywiście mogą być wyeksponowane inną kolorystyką szkliwa. Zastosowanie ozdób w formie małych aniołków w górnej części pieca nawiązuje poniekąd do jego „anielskiej” nazwy. Sam kształt kafli również odbiega od tradycyjnego pojęcia o nich, poszerzając tym samym naszą wiedzę o kaflach i piecach kaflowych.

Prezentowany piec Angelina to dość duża bryła o wadze 800 kg. Przy szerokości 97 cm i głębokości 48 cm, osiąga wysokość 260 cm. Jednak dzięki zastosowaniu wnęk i ażurowych elementów, model ten wydaje się nad wyraz lekki i subtelny. Przeciwwagą dla jego rozmiaru są także białe kafle z delikatnymi elementami ozdobnymi.

fot. Sparthermpin
fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek