Niejednokrotnie szukając pomysłu na piec lub kominek w naszym domu czy mieszkaniu wracamy pamięcią do pieców z domów naszych dziadków. Wielu z nas z nostalgią wspomina zimowe wieczory „rozgrzane” ciepłem bryły pieca.
Niejednemu też dane było zobaczyć piece, które przyciągały nie tylko możliwościami grzewczymi, ale także pięknem swojej bryły, jak również bogactwem ornamentyki kafli. Te wyjątkowe realizacje niestety zazwyczaj były dostępne tylko w pałacach, zamkach czy bogatych mieszczańskich kamienicach.
Pomimo jednej i drugiej zawieruchy wojennej oraz powojennych trendów, aby co stare burzyć, zachowało się do dziś wiele zabytkowych, bardzo ciekawych i wartościowych realizacji. Obecnie, kiedy z dużą troską staramy się ocalić to wszystko co stanowi dziedzictwo narodowe, odbudowując zamki, pałace, dwory, troska o odtworzenie zabytkowych pieców zatacza coraz szersze kręgi i to zarówno wśród historyków jak również wśród firm zajmujących się produkcją kafli.
Tego wcale niełatwego zadania, przed dziesięciu laty, podjęła się na skalę dotąd niespotykaną firma Spartherm, mając w osobie Pana G. M. Rokossy sponsora, a także mecenasa. Aby nie tylko ocalić to co piękne, ale również, by umożliwić odtworzenie tych, niejednokrotnie, arcydzieł sztuki kaflarsko-zduńskiej, Spartherm wykorzystał doświadczenie krakowskiej firmy „Kafel Rękodzieło Artystyczne” w zakresie formowania kafli z masy plastycznej. Pozwoliło to na odtworzenie, zasadniczo każdej bryły kafla, nawet jeśli jest to zwieńczenie pieca o wadze kilkudziesięciu kilogramów.
Katalog Royal Nosta - odtworzonych zabytkowych pieców kaflowych - liczy ponad trzydzieści pozycji, dając możliwość nie tylko przeglądu „tego co się zachowało”, ale również zakupu poszczególnych wzorów tych niezwykle urokliwych pieców. Mając na uwadze wykorzystanie owych pieców do ogrzewania, w miejsce palenisk wkomponowano jednostkowe wkłady grzewcze, dostosowane do wielkości paleniska. Dzięki temu każdy model może być także wydajnym źródłem ciepła.
Prezentowana realizacja to piec o wdzięcznej nazwie Domenico. Jest to dwukondygnacyjny model o prostokątnej podstawie z kafli reliefowych, dzielony „wyłamanym” gzymsem i zamknięty wypiętrzonym zwieńczeniem o dekoracji eklektycznej. W piecu wykorzystano mieszankę stylów i dekoracji łącząc je w jedną bryłę. Dolną część pieca zdobią narożniki w formie kolumienek. Kafle są białe z delikatnymi, złotymi obrzeżami, które subtelnie podkreślają misterne wzory. Drzwiczki w złotej ramie doskonale uzupełniają pałacowy charakter realizacji i dodają mu elegancji. W oryginale palenisko zamykane było żeliwnymi drzwiczkami i osłaniane ażurową kratą. Wysokość pieca to 2970 mm, co przy szerokości 1150 mm i głębokości 855 mm stanowi dość okazałą bryłę.
Ten typ pieca był rozpowszechniony w latach 1870 - 1918 i najczęściej był zamawiany do wnętrz mieszczańskich oraz rezydencji. Piec wzorowany jest na wyrobach Richarda Blumenfelda, Veltener Ofenfabrik.
Wykorzystując tradycyjną metodę formowania kafli z mas plastycznych, firma Spartherm z pomocą najwyższej klasy specjalistów odtworzyła szereg kafli oraz brył historycznych pieców kaflowych. Połączenie obudów z nowoczesnymi wkładami grzewczymi dało finalnie niezwykle ciekawe i eleganckie realizacje, zarówno co do formy, kolorystyki, jak i jakości.
Piece Royal Nosta stanowią ozdobę dla stylowych i eleganckich wnętrz, mieszkań, dworków i rezydencji, dodając im niepowtarzalnego charakteru, nastrojowego klimatu i przyjemnie emanującego ciepła.