Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Scan Andersen 10

autor: Paweł Kralka

Scan, duński producent pieców i wkładów kominkowych na drewno, wśród bogatej oferty produktów stalowych, posiada kilka modeli pieców z żeliwa. Skupione pod marką Scan Andersen, oferują tak ceniony duński design w tej szlachetnej technologii.
scan_andersen10_steatyt.jpgpin
Zobacz całą galerię
Scan Andersen 10 jest największym piecem żeliwnym sygnowanym przez firmę z Vissenbjerg, małej miejscowości na wyspie Fiona w Danii Południowej. Podobnie jak pozostałe modele posiada dwie nogi, stanowiące przedłużenie ścian bocznych. Dają one stabilne oparcie komorze spalania o układzie poziomym.
Duże, lekko wyoblone drzwi, zaopatrzone w płaską szybę, pozwalają na załadunek polan o długości nawet 50 cm. Zostały one wyposażone w solidny dwupunktowy rygiel, gwarantujący dobry docisk do ramy pieca. Front kominka, pozbawiony zbędnych ozdób, cechuje się lekką surowością formy. W prawym, dolnym rogu drzwi, poza oddziaływaniem promieniowania, umieszczona została stalowa klamka. Sąsiaduje ona z cięgnem do rozpalania i uchwytem rusztu popielnika. W górnej części drzwi znajduje się dźwignia sterowania powietrzem do spalania.

Tak jak i pozostałe modele linii, Scan Andersen 10 występuje w dwóch wersjach: konwekcyjnej lub akumulacyjnej. W pierwszym przypadku powietrze o temperaturze pokojowej wpływa do specjalnego kanału wewnątrz nóg, a następnie przepływając w podwójnych, bocznych ścianach komory spalania, ogrzewa się. Nagrzane uchodzi przez szczeliny w górnej, bocznej części pieca. Jeżeli wybierzemy wersję akumulacyjną, otrzymamy piec z dużymi, jednoczęściowymi panelami steatytowymi, zwiększającymi ciężar kominka o 100 kg. Dodatkowym, opcjonalnym elementem okładziny akumulacyjnej może być steatytowa płyta górna. Tak "dozbrojony" piec ogrzewa pomieszczenia nawet do 10 godzin po zakończeniu palenia.
W górnej części komory spalania znajdują się dwie wermikulitowe półki dopalające, przy czym dolna zaopatrzona jest w stalowy protektor, chroniący przednią krawędź przed uszkodzeniem podczas dokładania opału. Jeżeli mimo wszystko zostaną one uszkodzone na skutek nieostrożnego obchodzenia się z drewnem, producent zastosował bardzo sprytny sposób ich wymiany. Należy lekko unieść płytę dopalającą, a następnie wyciągnąć stalowe kołeczki, osadzone w płytach bocznych, na których się ona opiera.
Wnętrze pieca wyłożono kształtkami z wermikulitu, dzięki czemu utrzymywana jest wysoka temperatura spalania. Aby proces był bardziej efektywny, Scan stosuje we wszystkich swoich kominkach system czystego spalania CB (Clean Burn). Jego działanie polega na dostarczaniu powietrza do spalania układem kanałów biegnących wokół paleniska. Płynące nimi powietrze ogrzewa się i wpadając od góry na szybę, chroni ją przed zabrudzeniami, podane zaś przez otwory w górnej części płyty tylnej, dopala cząstki dymu. Na skutek tego procesu uzyskujemy spaliny o czystości ponad 90%.
Przekłada się to na zmniejszenie zużycia drewna przy równoczesnym obniżeniu emisji zanieczyszczeń. Dlatego piec Scan Andersen 10 uzyskał prawo do oznaczania znakiem Nordic Eco-label ("Biały Łabędź"), gwarantującego, że jest jednym z najczystszych urządzeń do spalania na rynku. Jakość wykonania pieca została uwierzytelniona 5-letnią gwarancją.
Scan Andersen 10 możemy podłączyć do kanału dymowego, stosując wyjście górne lub tylne. Pierwszy sposób umożliwia spalinom nabranie "rozpędu" i uzyskanie lepszego ich przepływu. To rozwiązanie stosuje się również, gdy budowany jest nowy, stalowy komin prefabrykowany, zaczynający się od stropu. Przy podłączeniu tylnym, po zamontowaniu dodatkowej blachy osłonowej, można zmniejszyć odległość pomiędzy tyłem pieca a ścianą wykonaną z materiałów palnych z 15 do 10 cm.
Moc nominalna Scan Andersen 10 wynosi 6 kW, zaś zakres pracy od 3 do 11 kW. Pozwala to na ogrzanie teoretycznie ok. 100 m2, przy założeniu zapotrzebowania na ciepło na poziomie 60 W/m2. W praktyce, ze względu na specyfikę pieców jako lokalnych źródeł ciepła, ogrzewana powierzchnia zależeć będzie od umieszczenia pieca w stosunku do układu pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych.

Scan Andersen 10 to znakomita propozycja dla wszystkich użytkowników ceniących sobie piece charakteryzujące się duńskim designem, niezawodnością działania i solidnością wykonania, wspartą tradycją skandynawskiego rzemiosła. To sprawdzony towarzysz wszystkich ceniących sobie komfort cieplny. A gdy w mroźne, zimowe wieczory tańczyć będzie w nim ogień, poczujemy się jak w baśni. Może też dlatego, że w pobliżu fabryki Scan, w niedalekim Odense, jednym z najstarszych miast Danii, urodził się Hans Christian Andersen, znany duński baśniopisarz.
fot. Jotul Grouppin

fot. Jotul Grouppin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek