Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Ślady i odbicia

autor: Marita Benke - Gajda

Podejmując decyzję co do wyboru kafli na nasz kominek, często decydujemy się na wzory produkowane seryjnie. Wynika to w większości przypadków z faktu, że łatwiej i szybciej jest nam wybrać gotową propozycję, niż samemu wymyślać wzór.
faktura_liscie.jpgpin
Zobacz całą galerię
W takim przypadku zazwyczaj trudno nam jest wyobrazić sobie efekt końcowy, tak samo jak w sytuacji gdy dajemy wolną rękę projektantowi. Czasem jednak warto zaryzykować, zwłaszcza dlatego, że proces tworzenia kafli daje wręcz nieograniczone możliwości.
Masa ceramiczna, zwana przez nas potocznie gliną, to plastyczny materiał ceniony przez wielu rzeźbiarzy, głównie ze względu na to, że w pełni poddaje się dotykowi dłoni czy narzędzia i łatwo przyjmuje kształt jakiego artysta zapragnie. Formowanie kafli to także nadawanie kształtu - czy to przez odcisk lub odlewanie w formie gipsowej czy też przez ręczne wykonanie glinianej płyty. Dopóki takiego wyformowanego kafla nie poddamy procesowi suszenia (czyli dopóki glina zawiera w sobie wodę i jest plastyczna) mamy możliwość dalszej jego obróbki, na przykład przez wykonanie reliefu, bądź płaskorzeźby w formie nakładki. 
Specyficznym rodzajem reliefu jest odcisk. Polega on na wytłaczaniu w surowym kaflu wzoru przy użyciu różnych materiałów np. koronek, tkanin, muszli czy liści. Na powierzchni kafla powstaje w ten sposób ślad, który następnie w procesie wypalania jest utrwalany czyli "zapamiętany" na zawsze.
Zastanówmy się przez chwilę, co chcielibyśmy zapamiętać i umieścić jako dekorację naszego kaflowego kominka lub pieca? Serwetkę wydzierganą przez babcię na szydełku, maleńkie dłonie naszego dziecka, a może odcisk dłoni wszystkich członków rodziny?
Zawsze staram się Państwa przekonać do tego, że w ceramice prawie wszystko jest możliwe. Wystarczy odrobina fantazji i odwagi, a ceramiczne kafle uczynią z waszego kominka unikatowe dzieło sztuki.
fot. Kafel-Artpin

fot. Kafel-Artpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek