Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Steatytowa Troja

autor: Paweł Kralka

Kilka lat temu pisałem o piecyku zaprojektowanym przez pewną duńską firmę - legendę, a mianowicie Jydepejsen. Tamten produkt był ultranowoczesny i wpisywał się w stylistykę prostych i eleganckich form. Tym razem moje zainteresowanie wzbudził produkt diametralnie inny niż bohater poprzedniego artykułu.
troja-45_-miljoe.jpgpin
Zobacz całą galerię
 Nie jest on superelegancki ani szokujący pod względem designerskim, ale przykuwa uwagę ogromną masą kamienia, ułożoną w idealny walec o średnicy 55 cm i trzech wysokościach 147, 182 i 217 cm. Na wysokości 35 cm od podstawy pieca zaczynają się ogromne drzwiczki do paleniska. Ich szerokość jest niewiele mniejsza od średnicy pieca, więc sprawiają wrażenie jakby dzieliły całość na dwie części. Mowa tutaj o piecu Troja.
Pomysł skonstruowania takiego pieca nie jest nowy, a podobne konstrukcje mają już w swojej ofercie inni producenci. Nie było jednak do tej pory na rynku tego typu pieca steatytowego z tak dużym paleniskiem, które samo w sobie nie jest rozwiązaniem nowym. Palenisko to dzięki udanej konstrukcji osiąga bardzo dużą sprawność, jak na tej wielkości produkt, sięgającą 81% (Nordisk Miljomaerkning, US EPA). Jego moc nominalna nie przekracza 5 kW, a zakres regulacji mocy wynosi od 3 do 8 kW.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie modułowej rozbudowy pieca o kolejne piętra i zastosowanie do wnętrza dodatkowych wkładów akumulacyjnych, które zwiększają zdolność do gromadzenia ciepła i spowalniają jego oddawanie do otoczenia.
Piec w maksymalnej konfiguracji może ważyć 650 kg. Nie jest to być może masa robiąca ogromne wrażenie, ale w zupełności wystarczy, aby skutecznie ogrzać do 150 m2 domu, w sposób niezwykle przyjemny.
Dla podniesienia efektywności działania masy akumulacyjnej i zarazem do usprawnienia działania systemu ogrzewania konwekcyjnego w górnej płycie pieca została zamontowana przepustnica do regulacji przepływu powietrza konwekcyjnego, krążącego między paleniskiem a steatytową obudową. Przepustnicę możemy całkowicie zamknąć, dzięki czemu piec nasz będzie zachowywał się jak stary piec kaflowy i bardzo długo oddawał ciepło, poprzez promieniowanie.
Jeżeli przepustnicę otworzymy, to wówczas "wyskoki komin" pieca spowoduje krążenie powietrza, wywołane silną konwekcją powstającą między paleniskiem a ścianami zewnętrznymi. Powietrze bez żadnego wentylatora krąży na tyle intensywnie, że temperatura w otwartej przestrzeni, w której znajduje się piec, powinna być bardzo wyrównana. Oczywiście piec jest wyposażony w zimną rączkę i system doprowadzający powietrze z zewnątrz bezpośrednio do paleniska. Czysta szyba i komora spalania są sprawami tak oczywistymi, że czasami zapominam o nich napisać.
Ponieważ bardzo lubię steatyt, piec Troja nie mógł nie zrobić na mnie pozytywnego wrażenia, a wiedząc jak działa palenisko, w które został wyposażony, mam świadomość, że jest to maszyna do ciężkiej roboty.
fot. Jydepeisenpin

Troja 44, 45, 46 fot. Jydepeisenpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek