Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Stûv Tulp - seria Piet Boon®

autor: Paweł Kralka

Wśród ostatnich nowości na polskim rynku uwagę zwracają kominki gazowe marki Stûv-Tulp, a szczególnie linia Piet Boon®, powstała przy współpracy ze znanym holenderskim projektantem, który użyczył serii także swojego imienia i nazwiska.

pb-7090-white.jpgpin
Zobacz całą galerię

Seria powstała wprawdzie w oparciu o klasyczne modele wkładów gazowych marki, jednak już na pierwszy rzut oka widać istotne różnice w stylistyce - pionowe listwy, które stały się cechą charakterystyczną dla tego projektanta. Stosowane mogą być na tylnej ścianie paleniska, po jego bokach (optycznie powiększając jego powierzchnię) lub w formie swoistego rodzaju pionowych żaluzji przed szybą. W tym przypadku wizja ognia jest bardziej dyskretna, jednak pełen zamysł tego rozwiązania możemy podziwiać dopiero po zmroku. Jeśli przy rozpalonym kominku przygasimy oświetlenie we wnętrzu, wówczas uzyskamy wyjątkowy efekt migoczących linii rzucanych przez ogień spomiędzy pionowych paneli.

Dzięki różnym możliwym opcjom zastosowania listew, jedno palenisko może występować w kilku różnych wariantach, co daje użytkownikowi duże możliwości do skomponowania swojej indywidualnej wersji urządzenia.

Model PB 70.90, na przykład, to wkład z wysokim paleniskiem, dającym duże pole do popisu dla ognia. Aby podkreślić jego wysokość producent zastosował podwójny palnik typu „Wood”. Oznacza to umiejscowienie dużego palnika z małym płomieniem z przodu i małego palnika z dużym płomieniem z tyłu, które pracując równocześnie dają niezwykle realistyczny wygląd ognia. Po dodaniu sztucznych polan uzyskujemy efekt, który niezwykle trudno odróżnić od naturalnego płonącego stosu drewna. W tym modelu ozdobne panele zastosowano standardowo na tylnej ścianie paleniska, istnieje jednak możliwość opcjonalnego wyboru przedniego panelu. Co ciekawe, oba są dostępne w tradycyjnym czarnym kolorze, ale również w eleganckiej bieli.

Większa wersja paleniska, jednak już o horyzontalnym układzie, to model PB 110.75. Podobnie jak w poprzednim modelu, zastosowano tutaj palenisko typu „Wood”. Oprócz wszystkich wymienionych cech poprzednika, posiada w opcji możliwość dodania ozdobnych paneli także na bokach paleniska, co jeszcze dodatkowo podkreśla niezwykłą grę światła i cieni podczas pracy urządzenia.

Dla wielbicieli panoramicznych palenisk ciekawą propozycją będzie na pewno model PB 110.45 o szerokości szyby 100 cm i wysokości 35 cm. W tym przypadku zastosowano „Double burner”, czyli dwa równolegle ułożone palniki tej samej długości. Uzupełniając się nawzajem, tworzą równomierną linię ognia na całej długości wkładu. W tym modelu oprócz listwowania paneli - tylnego i bocznych, opcjonalnie można zastosować przednią żaluzję przed szybą. Dostępne warianty kolorystyczne (czarny i biały) można także dowolnie łączyć w jednym urządzeniu, uzyskując znacznie ciekawsze kontrastowe zestawy.

Jeszcze okazalej prezentuje się Stûv-Tulp PB 145.45 - aby optycznie poszerzyć powierzchnię kominka, projektant poszedł o krok dalej i zastosował szerszą ramę, której boki wypełniają znajome pionowe panele. W połączeniu z taką samą strukturą na tylnej ścianie paleniska, potęgują one wrażenie głębi. Oczywiście w tym przypadku również można zastosować dodatkowy przedni panel. Wymienione elementy występują zarówno w czerni jak i bieli.

Wszystkie kominki z serii Piet Boon®, oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, są przede wszystkim nowoczesnymi, wydajnymi urządzeniami grzewczymi. Są wyposażone w zaawansowany system zdalnego sterowania składający się z trzech części: obudowy, odbiornika i bloku regulacji gazu z możliwością sterowania ręcznego. System pozwala na niezwykle wygodne włączanie i wyłączanie urządzenia oraz sterowanie jego pracą w trakcie użytkowania.

Warto również wspomnieć, że zastosowanie podwójnych palników pozwala na czasową redukcję emitowanego ciepła, poprzez wyłączenie jednego z nich. Wybór tej opcji redukuje emisję ciepła o 50%, podczas gdy sprawność urządzenia pozostaje na poziomie 80%. Ta funkcja okazuje się niezwykle przydatna w czasie jesiennych lub wiosennych wieczorów, gdy chcemy jedynie dogrzać pomieszczenie.

Seria Piet Boon® to wyjątkowa propozycja pozwalająca cieszyć się, zarówno wysoką jakością urządzeń, jak i nowoczesnym designem na światowym poziomie.

Fot. Stûv-Tulppin
Fot. Stûv-Tulppin
Fot. Stûv-Tulppin
Fot. Stûv-Tulppin
Fot. Stûv-Tulppin
Fot. Stûv-Tulppin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek