Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Szklana elegancja

autor: Paweł Kralka

Kilka tygodni temu mogłem na żywo zobaczyć nowe produkty Jydepejsen i urzekł mnie urodą i prostotą piec o nazwie Elegance. Widząc go pierwszy raz zauważyłem ogromną szklaną taflę o wymiarach 580 x 740 mm, która została podkreślona na całej długości 50 milimetrowym srebrnym pasem, wykonanym ze szczotkowanej stali nierdzewnej.
elegance_aarhus.jpgpin
Zobacz całą galerię
Za tym pasem projektant ukrył regulację dopływu powietrza do paleniska oraz uchwyt otwierający drzwi pieca. Owe srebrne maskownice "dociskane" są do pieca za pomocą miniaturowych magnesów wbudowanych w korpus, dzięki czemu nie ma obawy, że same się otworzą lub będą mało estetycznie przylegały do korpusu pieca.
Takie rozwiązanie daje nam kolejne spojrzenie na wykonanie Elegance'a, otóż w każdym miejscu linia pieca jest idealnie zachowana od góry do dołu. Osobiście przypomina mi to trochę projekt Jacoba Jensena, a mianowicie piec VISION I innej duńskiej firmy - HETA A/S, który pojawił się na rynku ponad dekadę wcześniej i do dzisiaj budzi zachwyt.
Jeżeli nawet wykorzystany tutaj został pomysł Jacoba Jensena, to zrobiono to perfekcyjnie, dodając coś co robi chyba największe wrażenie, a mianowicie wgląd w komorę paleniska. Efekt ten uzyskano w bardzo sprytny sposób, poprzez wykonanie ogromnych, wypukłych, szklanych drzwi o szerokości 580 mm i strzałce ugięcia 200 mm. Dla uzupełnienia efektu zaprojektowano tylną ścianę pieca o identycznym kształcie jak drzwi. Obydwa elementy zestawiono ze sobą z minimalną szczeliną, nadając piecykowi eliptyczny kształt.

Bardzo duże, wypukłe drzwi powodują, że palenisko widoczne jest praktycznie w zakresie 180 stopni patrząc na piec z jednego do drugiego boku. Bardzo podobne rozwiązanie opisywałem w roku 2009 przedstawiając Państwu piece Pilar duńskiej firmy RAIS A/S gdzie szklane drzwi też opasują okrągłe korpusy pieców w zakresie 180 stopni dając fantastyczny wgląd w palenisko. Zauważyć tutaj można bardzo ciekawą tendencję, a mianowicie każdemu z producentów zależało na pokazaniu komory spalania tylko w otoczeniu szkła, bez elementów metalowych.
Charakterystycznym elementem tych produktów jest czarna opaska na szklanych drzwiach, która ukrywa elementy mocujące i uszczelniające, ale jednocześnie dodaje piecom dodatkowego efektu połyskującego refleksami światła czarnego lustra.
Elegance posiada wszystkie cechy najlepszych, duńskich produktów: czystą szybę, zimną rączkę, wysoką sprawność i oczywiście wykonanie z najlepszych materiałów. Dla podkreślenia jakości wyrobu producent postarał się o uzyskanie znaku jakości emisji spalin Nordisk Miljo Maerkning. Mogą go uzyskać tylko i wyłącznie wyroby emitujące do atmosfery, zgodnie ze skandynawskimi normami, minimalne ilości substancji będących efektem spalania drewna. Certyfikat ten producent zobowiązany jest odnawiać co 3 lata.
Wszystkie produkty Jydepejsen posiadają unikalny system doprowadzenia powietrza do paleniska tzw. Duplicair, dzięki któremu spalanie jest ekologiczne, a komora paleniska niezwykle czysta, co widać na załączonych zdjęciach działającego pieca. System ten umożliwia nam dodatkowo prawidłowy start pieca przy dokładnie zamkniętych drzwiach i całkowicie otwartej przepustnicy powietrza dochodzącego do paleniska.
Regulacja dopływem powietrza rozwiązana jest w sposób bardzo prosty i zarazem wygodny dla użytkownika. Po otwarciu środkowej, srebrnej maskownicy, tuż pod drzwiami pieca widać rant okrągłego, metalowego talerzyka z nacięciami o różnej grubości, które precyzyjnie pokazują nam stopień otwarcia przepustnicy.

Producent wyposażył piec w ruchomy żeliwny ruszt oraz popielnik ułatwiający usuwanie popiołu z paleniska. Ten element wg mnie nie jest konieczny w piecach, które w czasie pracy utrzymują temperaturę umożliwiającą zgazowywanie drewna. Popiołu powstaje wówczas dosłownie garstka i nie ma żadnego kłopotu, aby po tygodniu czy też dwóch wybrać go z paleniska szufelką. No ale skoro jest, to możemy się nim cieszyć.

W dolnej części pieca znajdują się drzwiczki zasłaniające sporych rozmiarów komorę, w której można przechowywać drewno na rozpałkę oraz ukryć elementy dodatkowego wyposażenia, dzięki którym możemy szczelnie doprowadzić do paleniska powietrze z zewnątrz.
Wydajność tego produktu umożliwia ogrzanie do 140 m2 powierzchni przy mocy nominalnej 6 kW (zakres mocy 3 - 7 kW).

Elegance jest piecem dość dużym gdyż jego wysokość wynosi 1160 mm przy szerokości 580 mm. Dzięki eliptycznemu kształtowi piec ten jest bardzo płytki i zajmuje tylko 387 mm.
Pozwala to umieścić go tam, gdzie zależy nam na dużym palenisku przy jednoczesnym oszczędzeniu przestrzeni.
Kolejny raz mogę powiedzieć: "proste jest piękne" i cieszyć się, że duńskie piece zagościły na dobre w naszych domach.
fot. Bertelsenpin

fot. Bertelsenpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek