Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Trawertyn

autor: Karol Rogala

Trawertyn to kamień, który na polskim rynku istniał od dawna, lecz nie został przyjęty tak entuzjastycznie jak marmur czy granit. Zmienia się to z każdym rokiem gdyż architekci i wykonawcy zdają sobie sprawę co przegapiali do tej pory.
incas-new.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jest to jeden z najbardziej wdzięcznych kamiennych materiałów wykończeniowych. Niezwykle ciepła barwa tradycyjnego trawertynu pasuje do niemal każdego wnętrza. Występuje on w wielu miejscach na świecie, a nawet w Polsce. Najbardziej popularny na rynku jest ten z Rzymu. Wydobywany od tysięcy lat jest doskonałym materiałem budowlanym. Możliwości wykorzystania są szerokie ze względu na stosunkowo łatwą obróbkę, zdecydowanie łatwiejszą niż np. granitu.

KOLORY
Materiał występuje w kilku kolorach od tradycyjnego beżowego CLASICO, który jest najczęściej stosowany ze względu na neutralny kolor, ale występuje także na przykład w bardzo intensywnej czerwieni PERSIANO oraz w kolorze żółtym GIALLO. Te dwa ostatnie kolory wymagają już starannego dopasowania do wnętrza, gdyż bardzo intensywna kolorystyka może stać się w nim dominująca. Ważną sprawą przy wyborze jest wypełnienie. Kamień ten przez swoją budowę wygląda jak "dziurawy", często jest wypełniany, lecz coraz śmielej jest stosowany bez wypełnień. Istnieje także możliwość wybrania powierzchni. Począwszy od surowej, matowej, polerowanej aż po szczotkowaną (Antico).
Całkowicie naturalne jest, że poprzez wypełnienie i poler blokuje się możliwość wnikania zanieczyszczeń z paleniska kominka. Trzeba zaznaczyć, że ta obawa jest tylko częściowo uzasadniona gdyż materiał można zawsze dobrze umyć odpowiednimi środkami do pielęgnacji. Wykonawca powinien zaproponować odpowiednie płyny, które nie zniszczą powierzchni. Odradzamy środki do mycia podłóg lub łazienek.

KOMINEK
Należy pamiętać, że jest to skała wapienna, więc bardzo podobna w budowie do marmuru. Kominek z trawertynu będzie więc podobny w utrzymaniu do marmurowego. Obudowa powinna być wykonana z elementów minimum 3 cm grubości lub 2 cm, jeśli są doklejane np. do konstrukcji z cegły czy pustaka. Elementy grubsze np. 10 - 20 cm są także dostępne, ale trzeba zazwyczaj dłużej na nie czekać, gdyż standardowo kamień ten występuje w płytach 2 i 3 cm grubości. Płyty mogą posłużyć także jako wykończenie podłogi. Materiał ten stosuje się nawet do wykończeń elewacji.

CENA
Cena trawertynu jest uzależniona od kraju jego pochodzenia. Najkorzystniejszy cenowo jest włoski trawertyn. Ten najczęściej spotykany jest sprzedawany w cenie od 110 zł/m2 (sam materiał). Kolor czerwony, który jest wydobywany w Iranie, może kosztować dwa, a nawet trzy razy więcej. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim względami estetyki i ceny, jakościowo bowiem te kamienie nie różnią się od siebie, nie należy więc sugerować się krajem pochodzenia.
fot. Edilkaminpin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Giallo, Striato, Rosso, Romano, Romano 2  fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek