Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Uno Xtra i Uno Back

autor: Paweł Kralka

Kontynuując cykl artykułów o piecach wolnostojących austriackiego producenta Austroflamm GmbH, chciałbym dzisiaj zwrócić Państwa uwagę na dwa piece z rodziny Uno: Uno Xtra i Uno Back.
uno_xtra_1_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zanim jednak przejdę do prezentacji tych urządzeń, pragnę podzielić się istotną obserwacją. Otóż od dłuższego czasu uważnie śledzę rozwiązania wzornicze marki Austroflamm, zastosowane dla stworzenia spójnej wizji rodziny pieców wolnostojących i dostrzegam w ofercie producenta dwie grupy urządzeń. Pierwszą z nich tworzą produkty wyprzedzające aktualne trendy, szybko wpadające w oko, łamiące obowiązujące konwencje, wyrafinowane, niekiedy kontrowersyjne, zawsze jednak współtworzące i dyktujące nowe mody.
Do takich urządzeń należą m.in.: Vouge, Pi, Lounge, Jess Xtra czy pokazany podczas tegorocznych targów Progetto Fuoco - unikatowy Moby.
Z drugiej strony oferta odważnych, ultranowoczesnych palenisk jest dopełniana i równoważona przez projektantów austriackiego producenta, propozycjami pieców, których design stanowi kwintesencję harmonii, umiaru i ponadczasowej elegancji, trudnej do osiągnięcia w dzisiejszych czasach.
Właśnie do tej drugiej grupy zaliczyłbym Uno Xtra i Uno Back. Kiedy bowiem zastanawiałem się, jak w dwóch, góra trzech słowach, opisać Państwu pierwsze wrażenia z oglądu pieców, za idealne uznałem określenia: klasyczny, elegancki i minimalistyczny.
Uno Xtra pojawił się w ofercie Austroflamm niemal przed dwoma laty. Rok później, w 2011, podczas targów ISH we Frankfurcie, miała miejsce premierowa prezentacja pieca Uno Back. Koncepcja powstała w oparciu o bryłę walca, a dla uzyskania efektu większej swobody i uniwersalności, projektant nieznacznie spłaszczył znajdujący się w podstawie okrąg. Dlatego też spoglądając na urządzenie od frontu, dostrzega się jego okrągłą i delikatną formę. Dopiero po dłuższej chwili zwraca się uwagę na ów zastosowany zabieg spłaszczenia tylnej ściany pieca.
Zaokrąglone płaszczyzny, liczącego około 1200 mm korpusu urządzenia, w połączeniu z antracytową czernią, tworzą wrażenie smukłego i eleganckiego modelu. Zauważcie Państwo, iż świetnie dobrano tutaj proporcje - przy wysokości 1220 mm, szerokość wynosi 588 mm, a głębokość 454 mm. Należy zaznaczyć, że wymiary, zarówno Uno Xtra, jak i Uno Back, są identyczne. Odnosi się to również do gabarytów komory spalania - "bliźniaki" mają 497 mm wysokości, 363 mm szerokości oraz 275 mm głębokości.
Tylny wymiar średnicy wylotu spalin dla tych modeli wynosi 150, a liczony od podstawy środek wylotu spalin znajduje się na wysokości 1095 mm.
Oba piece - jak wszystkie urządzenia Austroflamm - wyposażone zostały w element podłączenia powietrza z zewnątrz, co pozwala na zamontowanie ich w domach z rekuperacją czy w tak popularnym dzisiaj budownictwie pasywnym. Przy nominalnej mocy grzewczej 7 kW (minimalna moc wynosi 3,5 a maksymalna 9 kW) piece z powodzeniem ogrzeją powierzchnić od 82 do 210 m3.
W obu modelach poniżej komory spalania umieszczono dyskretne drzwiczki, za którymi ukryto szufladę popielnika, a także starannie wykończony regulator sterowania powietrzem pierwotnym i wtórnym. W drzwiczkach, zamiast klasycznej rączki, zastosowano delikatne wcięcie w ramie, co pozwoliło utrzymać efekt ascetycznej formy pieca, pozbawionej zbędnych dodatków.
Warto nadmienić, że dla Uno Xtra producent udostępnił dwie wersje wykończenia. Klient, wybierając ten model, może zdecydować się na wariant o korpusie i płytach bocznych ze stali antracytowej, wówczas waga urządzenia wynosi 278 kg. Dostępna jest także wersja antracytowego korpusu, dopełnionego steatowymi płytami bocznymi, wtedy jego waga to 338 kg. Ta wersja pieca prezentuje się bardzo efektownie. Matowa czerń jest przełamana aksamitną szarością steatytu i tak dobrane zestawienie stanowi idealną oprawę dla płomieni.
Uno Xtra został wyposażony w unikalną technologię akumulacji ciepła Xtra. Technologia ta bazuje na opatentowanym materiale Heat Memory System, także na specjalnym przewodzeniu gazów spalinowych oraz powietrza konwekcyjnego, które może być regulowane lub zupełnie zamknięte.
Szybki system ogrzewania został konsekwentnie połączony z wyjątkowo wydajną pamięcią cieplną. Powietrzem konwekcyjnym można sterować, w zależności od swoich potrzeb, za pomocą dołączonego elementu sterowania. Zwiększenie wylotu powietrza konwekcyjnego pozwala na szybkie ogrzanie pomieszczenia przy jednoczesnym obniżeniu zdolności kumulacyjnych. Zamknięcie regulatora płyty kumulacyjnej doprowadzi do wolniejszego ogrzewania, a jednocześnie wydłużenia procesu oddawania energii cieplnej. Zastosowanie systemu Xtra pozwala na osiągnięcie nawet do 92% wydajności urządzenia i wydłużenie cyklu grzewczego do 12 godzin.
Piec Uno Back występuje tylko w wersji z korpusem i płytami stalowymi, w kolorze antracytowym. Na uwagę zasługuje sposób, w jaki projektant "wpisał" komorę piekarnika w bryłę pieca. Maksymalna wysokość komory wynosi 181,7 mm, minimalna 140,7 mm (wewnątrz następuje stopniowe obniżanie płyty górnej). Szerokość piekarnika ma 293 mm, a głębokość maksymalna 342,5 mm, zaś minimalna 300 mm. Jego wnętrze zostało zabudowane emaliowanymi płytami, aby właściciel mógł z łatwością zadbać o utrzymanie go w czystości. Przeszklone drzwiczki piekarnika umieszczono bezpośrednio nad drzwiami komory spalania. Są one pozbawione zdobień, wręcz surowe, wykończone jedynie subtelnym zamknięciem w kolorze Inox, wbudowanym w drzwiczki. Dzięki temu stanowią idealne dopełnienie antracytowego korpusu.
Zastosowane rozwiązania sprawiają, że pomimo praktycznego przeznacznia, piec nie traci ani na elegancji, ani na lekkości formy. Jako dodaktowe wyposażenie, producent poleca materiał akumulacyjny HMS, umożliwiający równomierne ogrzanie wnętrza, a jednocześnie stabilne oddawanie ciepła.
Biorąc pod uwagę elegancką formę i stylowe wykończenia, piece Uno Xtra i Uno Back są stworzone dla miłośników klasycznej formy. Dobrze osadzone drzwi, zajmujące ponad jedną trzecią frontu urządzenia, gwarantują znakomitą wizję ognia. Jeżeli cenicie Państwo ponadczasową elegancję, zachowując przy tym walory użytkowe, to z pewnością propozycje Uno Back i Uno Xtra są godne polecenia.
Uno Xtra fot. Austroflammpin

Uno Backfot. Austroflammpin

Uno Xtra fot. Austroflammpin

Uno Xtra fot. Austroflammpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek