Duńscy producenci wkładów i pieców kominkowych znani są z niezwykłej staranności wykonania oraz dbałości o detale. Jednym z takich „detali” jest z pewnością troska o ochronę środowiska i spełnienie bardzo rygorystycznych norm skandynawskich umożliwiających oznakowanie swojego wyrobu charakterystyczną etykietą z sylwetką białego łabędzia.
Taki symbol oznacza, że produkt nie tylko jest ekologiczny i dba o otoczenie, ale też jego produkcja została przeprowadzona z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Być może dla wielu osób w naszej części Europy nie ma to jeszcze wielkiego znaczenia, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Wystarczy przypomnieć sobie ostatnie szaleństwo dotyczące smogu w Krakowie. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przestrzeń, w której żyjemy – jeżeli chcemy wymagać od kogoś, zacznijmy najpierw od siebie!
Naszym dzisiejszym bohaterem jest piec, a właściwie cała rodzina pieców firmy RAIS - Viva. Mamy tutaj dwie charakterystyczne grupy: Viva i Viva Classic. Pierwsze na rynku pojawiły się piece Viva z wyraźnie podkreślonymi, poprzez nałożenie dodatkowej ozdobnej szyby, drzwiami lub bocznymi przeszkleniami, też z dodatkową nakładką z ozdobnej szyby zewnętrznej. Takie rozwiązanie w efektowny sposób powiększa drzwi i daje efekt przyciągający wzrok.
Obydwa piece mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Jednak wybór konkretnego jest tylko i wyłącznie kwestią gustu. Na pewno szczególnie ładnie prezentuje się w wersji białej Viva Classic, a w wersji rdzewionej Viva. Jednak dla bardziej wybrednych jest do wyboru kilka kolorów obudowy, a mianowicie: czarny, mokka, niklowany, srebrny, rdzewiony, no i oczywiście wspomniany, biały.
Obydwa modele Viva i Viva Classic oferowane są w wersji podstawowej i wersji z dodatkowymi szybami bocznymi, dzięki czemu mamy większy wgląd w palenisko i piękny widok ognia.
Dodatkowo producent zapewnia nam możliwość wyboru płyty górnej pieca wykonanej z 10 mm stali nierdzewnej oraz w modelu Viva możemy metalową rączkę otwierania drzwi zastąpić rączką drewnianą (środkową część rączki). Piece tej serii produkowane są w dwóch wersjach wysokości: 98 cm i 120 cm, a średnica pieca wynosi 45 cm. Dzięki takim proporcjom urządzenie jest dość duże, a jednocześnie zgrabne i zajmujące mało miejsca. W piecu o wysokości 120 cm można dodatkowo umieścić 30 kg akumulator ze steatytu, który pozwoli zgromadzić sporą część wyprodukowanej przez palenisko energii i pozwoli oddawać ją do pomieszczenia po wygaśnięciu pieca.
Palenisko zastosowane w piecach serii Viva charakteryzuje się wyjątkowo niską emisją cząstek stałych (1,39 g/kg) co jest ewenementem wśród podobnych produktów i nie dziwi nas symbol „białego łabędzia” na przedniej szybie pieca. Z pewnością na niego zasługuje. Przy bardzo niskiej emisji spalin palenisko to ma doskonale ustawiony zakres regulacji mocy, który wynosi od 2 kW mocy minimalnej do 6 kW mocy maksymalnej czyli praktycznie w każdych warunkach możemy cieszyć się z posiadania pieca i nie będzie nam ani zbyt gorąco ani zbyt zimno. Przy takim zakresie regulacji mocy producentowi udało się osiągnąć sprawność na poziomie 79%.
Piec wyposażony jest w ruszt i popielnik umożliwiający usuwanie nadmiaru popiołu z paleniska. Dostęp do cięgła rusztu możliwy jest jednak dopiero po otwarciu drzwi paleniska. Producent, zgodnie ze swoją filozofią, ogranicza możliwość przypadkowego dopływu powietrza od dołu paleniska – jak wiadomo znacznie spada wówczas sprawność paleniska i co za tym idzie rośnie gwałtownie emisja cząstek stałych do atmosfery. Krótko mówiąc jest to rozwiązanie, które uniemożliwi przypadkowe, nieprawidłowe korzystanie z pieca. Koniec kombinowania z powietrzem od dołu żeby tylko paliło się mokre drewno. Musi być ono suche bo tylko takie zapewnia najbardziej efektywny i ekologiczny proces palenia.
Piec Viva wyposażony jest w znany już z innych produktów firmy RAIS system samozamykających się drzwi. Drzwi same dojeżdżają do korpusu, ciche klik i już są zamknięte. Oczywiście takie cechy jak zimna rączka, szczelny system doprowadzenia powietrza zewnętrznego do paleniska czy system czystej szyby, w tych wyrobach są standardem.
Małe paleniska nie tylko dają dużo radości, ale również NIE TRUJĄ. Dlatego szanowni czytelnicy zacznijmy wszyscy zwracać uwagę na to czy produkt, który zakupimy będzie cieszył tylko nas czy też nas i nasze otoczenie. Pamiętajmy, że drewno - nawet suche - spalane w nieprawidłowy sposób wydziela również szkodliwe substancje, które sami wdychamy. Dlatego też bądźmy odpowiedzialnymi użytkownikami kominków.