Tytuł wydaje się brzmieć nieprawdopodobnie. Zapewne nikt, kto zna realia rynku skandynawskiego oraz podejście tamtejszych producentów do kominków, nie ominie tego artykułu bez zaciekawienia. Ale najpierw drobne wprowadzenie do tematu. Skandynawia, a szczególnie Dania, postawiła producentom kominków bardzo wysoko poprzeczkę "ekologiczną".
Zobacz całą galerię
Jak wiadomo im większa komora paleniska tym większa ilość drewna musi być spalana, żeby utrzymać optymalne warunki pracy kominka (czysta szyba, czysta komora, itd.). Jeżeli spalamy dużo drewna w jednostce czasu to automatycznie ilość emitowanych do atmosfery spalin jest proporcjonalnie większa niż z paleniska, w którym spala się mniejsze ilości paliwa – są to po prostu rzeczy nieuniknione.
Teraz możemy już przejść do naszego dzisiejszego tematu, którego bohaterem jest piec SL 100 duńskiej firm HETA A/S, której produkty były już wielokrotnie opisywane na łamach naszego czasopisma. Wybrałem ten piec specjalnie po to, żeby pokazać, że można skonstruować duży kominek (piec) tak, aby spełniał bardzo rygorystyczne normy emisji spalin i nie był trucicielem. Słowo "duży" użyem nie bez przyczyny.
Przyjrzyjmy się gabarytom i parametrom tego pieca. Wymiary zewnętrzne obudowy samego paleniska to szerokość ponad 1000 mm, wysokość 600 mm, a głębokość 430 mm. W tych gabarytach ukryty jest oczywiście płaszcz konwekcyjny oraz komora spalania o szerokości 810 mm, wysokości 360 mm i głębokości 300 mm. Jak widać jest to komora trzykrotnie większa niż w typowym duńskim piecu kominkowym. Moc tego paleniska wynosi od 5 do 15 kW, przy czym moc nominalna to 9 kW. Co by nie mówić jest to bardzo dużo. Piec ten musi zużywać od 1,5 do 5 kg drewna na godzinę, przy sprawności wynoszącej 81%. Jeżeli do tego dodamy spełnienie rygorystycznych duńskich wymagań dotyczących emisji spalin to mamy do czynienia z paleniskiem, które u wielu producentów może budzić zazdrość.
Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dolną moc tego pieca, która wynosi 5 kW. Zgodnie z dobrą praktyką, stosowaną m.in. przez producentów z Danii, Szwecji czy Norwegii, do wiadomości klienta podawana jest dolna moc pieca, przy której palenisko będzie czyste i piec będzie pracował prawidłowo (m.in. utrzymana zostanie czysta szyba naszego kominka, a przecież o to też nam chodzi, gdy decydujemy się na zakup). Jak wiadomo 5 kW jest to bardzo dużo, szczególnie w nowoczesnych dobrze zaizolowanych domach, gdzie zapotrzebowanie energetyczne jest poniżej 0,5 kW na 10 m2 przy temperaturze -20 oC. Krótko mówiąc należy mieć świadomość, że piec o takich parametrach i wielkości wymaga też dużego salonu, 30 m2 to stanowczo za mało. Producent podaje, że minimalna powierzchnia komfortowego użytkowania tego pieca wynosi 50 m2.
Duże przestrzenie doskonale nadają się na tak modernistyczne wyposażenie jak HETA SL 100. Piec ten występuje w kilku wariantach: na ławie stalowej, betonowej, na cokole stałym i obrotowym. Producent oferuje nam również to palenisko w wersji do zabudowy. Taka gama rozwiązań jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających klientów. Front paleniska (jego drzwi) wykończone są poprzez nałożoną na nie szybę, która optycznie daje wrażenie większego wglądu w palenisko. Jest to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie znane choćby z produktów innej duńskiej firmy RAIS A/S.
Takie elementy wyposażenia jak regulacja dopływu powietrza do paleniska, zimna rączka i czysta szyba są standardem dla takiego producenta jak HETA. Dzięki takiemu modelowi jak piec SL 100 nikt nie może już powiedzieć, że Duńczycy robią wyłącznie małe paleniska. Jak widać potrafią też zrobić duże eko-palenisko.