Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Yan Xtra

autor: Paweł Kralka

Podczas tegorocznych targów "Progetto Fuoco", firma Austroflamm zaprezentowała cztery nowe modele pieców wolnostojących. W najbliższym czasie producent zapowiada wprowadzenie tych urządzeń do sprzedaży detalicznej, w związku z tym, przedstawiamy naszym czytelnikom najnowsze tendencje i rozwiązania, obecne we wzornictwie austriackiego producenta.
yan2.jpgpin
Zobacz całą galerię
O trzech nowościach, piecykach z serii Chester: Chester Compact, Chester, Chester Xtra, pisaliśmy w poprzednim wydaniu naszego magazynu. W tym numerze chcielibyśmy zaprezentować czwarte z urządzeń grzewczych, którego premiera miała miejsce tego roku w Veronie: wolnostojący piec Yan Xtra.
Na pierwszy rzut oka w nowościach Austroflamma, zarówno w urządzeniach z serii Chester, jak i w przypadku pieca Yan Xtra, obserwujemy kontynuację trendu, zapoczątkowanego przez austriackiego producenta już w 2008 r. Przypomnijmy, że w ramach zarysowanych wówczas założeń powstały m.in. piece: Tower Xtra, Lounge, Lounge Xtra, Slim czy wreszcie Mono. Wspomniane produkty Austroflamma wyróżnia przede wszystkim oszczędność i prostota formy, funkcjonalność, przy jednoczesnym dążeniu do zwiększania powierzchni szyby w stosunku do powierzchni całego urządzenia. Proporcjonalnie zaprojektowana szyba, pozwalająca na zachowanie optymalnej wizji ognia, jest niewątpliwie mocnym atutem austriackich urządzeń. Co istotne, w swoich produktach, obok minimalistycznego designu, Austroflamm równocześnie kładzie akcent na stosowanie opatentowanych rozwiązań kumulowania i regulacji energią cieplną.
W konstrukcji pieca Yan Xtra uwagę zwraca przede wszystkim smukła i zgrabna sylwetka stalowego korpusu. Projektanci osiągnęli ten efekt, poprzez odpowiednio dobrane proporcje, wymiary urządzenia wynoszą bowiem: wysokość - 1480 mm, szerokość - 490 mm, głębokość - 400 mm. Przy tak zastosowanym rozwiązaniu, zamiast masywnych i przyciężkich kształtów, uzyskano efekt prostoty, lekkości i elegancji, co jest szczególnie ważne dla ważącego nota bene 263 kg urządzenia. Warto zaznaczyć, że Yan Xtra może zostać wyposażony dodatkowo w płytę obrotową, dostępną również dla opcji z podłączeniem powietrza z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze takiego wariantu, wysokość pieca wynosić będzie nie 1480 mm, a 1780 mm.
Jak sama nazwa wskazuje, Yan Xtra powiększył grupę pieców wolnostojących wyposażonych w system Xtra, o którym pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszego magazynu. Przypomnijmy więc ponownie - system Xtra łączy w sobie wszystkie dotychczasowe osiągnięcia Austroflammu: zalety HMS, unikatowy element wymiennika ciepła, dodatkowo uzupełnione o nowatorski system konwekcji powietrza. Jak informuje producent, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, załadunek jedynie dziewięcioma kilogramami drewna powinien wystarczyć na piętnastogodzinny cykl grzewczy, przy czym temperatura korpusu urządzenia po piętnastu godzinach od momentu wygaszenia paleniska przekracza 40 stopni Celsjusza.
Tak jak w innych urządzeniach wyposażonych w system Xtra, proces ogrzewania pomieszczenia zachodzi w dwóch wymiarach, zarówno poprzez promieniowanie całej bryły urządzenia, jak i za sprawą cyrkulacji powietrza konwekcyjnego prowadzonego specjalnymi kanałami, umieszczonymi pomiędzy systemem Xtra Storage a korpusem. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, za sprawą finezyjnie zaprojektowanego regulatora, umieszczonego na górnej płycie pieca Yan Xtra, można błyskawicznie ogrzać pomieszczenie, pozostawiając regulator w pozycji "otwarte" lub magazynować energię grzewczą z paleniska na płytach kumulacyjnych, poprzez przestawienie regulatora na pozycję  "zamknięte", wówczas piecyk oddaje energię na zasadzie promieniowania.
Niemal połowę przedniej części korpusu zajmuje płaska szyba drzwiowa o wymiarach: 450 mm - szerokość, 680 mm - wysokość. Warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu, projektanci Austroflamma tworząc nowy model pieca, wyposażyli go bowiem w szybę zarezerwowaną dotychczas jedynie dla nowej serii wkładów kominkowych "Nowa Scala". Dzięki zastosowaniu szyby wykończonej stylowym nadrukiem i wyposażonej w elegancko zaprojektowaną rączkę z systemem "klik-klak", Yan Xtra zyskuje na lekkości i nowoczesnym charakterze.  
Komora spalania o wymiarach: 612 mm - wysokość, 332 mm - szerokość oraz 232 mm - głębokość, jak niemal wszystkie urządzenia Austroflammu, została wyłożona ceramiczną okładziną - keramottem. Zastosowanie keramottu, materiału odznaczającego się wyjątkowymi możliwościami izolacyjnymi i kumulacyjnymi, pozwala na zachowanie procesu "czystego spalania", przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu emisji spalin. Dzięki specjalnie przygotowanej, szkliwionej powierzchni keramottu wnętrze komory spalania pozostaje zawsze czyste i jasne.
W dolnej części przedniej ściany pieca, wkomponowano dyskretne drzwiczki, za którymi ukryto mechanizm regulacji i sterowania powietrzem pierwotnym i wtórnym, na uwagę zasługuje fakt, że w miejsce tradycyjnej rączki projektanci Austroflamm zainstalowali niewielki, bo mierzący 15 mm x 15 mm (szer. x wys.), stalowoszary przycisk służący do automatycznego otwierania drzwiczek. Wśród dodatkowych akcesoriów do Yana Xtra producent oferuje również ruszt z pojemnikiem na popiół.  
Według informacji podanych przez producenta, nominalna moc grzewcza Yana Xtra wynosi 6 kW, a optymalna powierzchnia, którą z powodzeniem piecyk może ogrzać, zawiera się między 65 a 165 metrów sześciennych.  
Yan Xtra to z pewnością urządzenie oszczędne i funkcjonalne - dla miłośników minimalistycznej formy i nowoczesnego designu. Jego smukła sylwetka i perfekcyjne wykończenie jest w stanie spełnić oczekiwania estetyczne nawet najbardziej wymagających odbiorców. Możliwości kumulacyjne przysporzą mu sympatyków wśród zwolenników kumulowania energii, polubią go także klienci dbający o domowe finanse. Po raz kolejny Austroflamm pokazał, że piec wolnostojący to nie tylko urządzenie grzewcze, ale również gustowny mebel nadający ton i podkreślający charakter całego pomieszczenia.
fot. Austroflammpin

fot. Austroflammpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek