Poznaj branże

Alzacka tradycja, nowoczesna technologia

autor: Paweł Kralka

Alzacja, północno-wschodni region Francji, położona jest niedaleko granic ze Szwajcarią i Niemcami. Bogata w liczne wydarzenia historyczne, zachwyca ilością zabytków - stare kościoły, średniowieczne zamki i piękna architektura tutejszych miasteczek. Zielone równiny, stawy i zacienione, rozległe lasy zapraszają do obcowania z naturą.
_dsc0293.jpgpin
Zobacz całą galerię
W tym niesamowitym regionie znajduje się, usytuowane na szlaku "route des vins" (droga wina), miasteczko Obernai. To mieszanina natury, tradycji alzackich i nowoczesnego przemysłu, cechującego się dynamicznym rozwojem ekonomicznym. To jednocześnie cel mojej podróży, tutaj bowiem w roku 1878 powstała późniejsza Supra, pionierska wówczas firma, produkująca urządzenia opalane drewnem.

Podczas mojej francuskiej podróży, po zakładzie oprowadzali mnie Mykhaylo Kukonin, Cedric Herrbrech oraz Pierre-Etienne Chausse, odkrywając przede mną tajniki produkcji i rozwoju firmy na przełomie lat.
Dzisiaj przedsiębiorstwo zatrudnia 360 pracowników i jest jednym z największych producentów wkładów kominkowych i pieców na świecie. W Obernai znajduje się jednostka produkcyjna wraz z podstawowymi działami, pozwalającymi na sprawne funkcjonowanie firmy. Wśród nich na uwagę zasługuje nowe centrum logistyczne, o powierzchni 24 000 m2, zapewniające sprawną i skuteczną dostawę urządzeń do odbiorców.

Ekologia


Dobro naszej planety i troska o czystość środowiska, to obecnie jeden z najważniejszych aspektów w rozwoju przemysłu. Dlatego francuski producent ciągle dokłada starań, aby zapewnić całkowitą zgodność z obowiązującymi normami emisji pyłów i optymalizacji wydajności energetycznej. Supra uczestniczy w rozpowszechnianiu praktyk grzewczych w harmonii z otoczeniem dla dobra przyszłych pokoleń.
Charakterystyki urządzeń mówią same za siebie - wysoka sprawność, wydajność, mała emisja pyłów, niskie zużycie drewna oraz moc dostosowana do potrzeb. W kontekście rosnących wymagań w zakresie zużycia energii i ochrony środowiska, firma opracowała przyszłościowe urządzenia, spełniające wszystkie wymogi francuskich i unijnych norm. W przypadku niektórych z nich, już dziś urządzenia Supra spełniają normy na rok 2015.

Technologia


Powierzchnia pomieszczeń mieszkalnych systematycznie zmniejsza się, a izolacja domów jest coraz bardziej wydajna. Dzięki temu, wymagana moc urządzeń grzewczych uległa zdecydowanemu zmniejszeniu.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy: "Prawidłowe, zdrowe i ekonomiczne spalanie drewna może zostać zapewnione, kiedy urządzenie pracuje z właściwą mocą znamionową. Jedynie wówczas sprawność urządzenia będzie optymalna."
Dlatego właśnie opalane drewnem urządzenia Supra zostały wyposażone w technologię APS (Activ Power System), która pozwala na wykorzystywanie odpowiedniej mocy, zapewniając komfortowe ogrzewanie pomieszczeń dziennych, bez nadmiernego nagrzewania pokoju, w którym znajduje się kominek.
Wykorzystujący najnowsze osiągnięcia technologiczne, nowy system został opracowany w oparciu o działanie urządzeń przy znamionowej mocy aktywnej wynoszącej 5 kW. Takie rozwiązanie zapewnia niezwykle wysoką sprawność wynoszącą 85%, a w konsekwencji zmniejszone zużycie drewna. W razie nagłej potrzeby, moc zostaje zwiększona (nawet do 10 kW ze sprawnością wynoszącą 78%) w celu szybkiego ogrzania wychłodzonego pomieszczenia. Następnie urządzenie powraca do pracy z mocą znamionową, zapewniającą optymalną sprawność.
Technologia zapewnia również podwójne spalanie oraz dłuższy przebieg procesu wymiany cieplnej w specjalnie opracowanym okapie, opatentowanym przez francuskiego producenta. System pozwala na maksymalne spalanie drewna w wysokiej temperaturze, poprzez spopielanie pyłów i niewielkich cząsteczek, a powstające gazy spalinowe są przeprowadzane przez obieg o długości zapewniającej optymalną wymianę ciepła.

Jakość


Troska o zapewnienie jakości dotyczy każdego etapu powstawania urządzenia. Nim jakikolwiek materiał wejdzie do fabryki i zostanie dopuszczony do produkcji, jego jakość podlega szczegółowej inspekcji przez serwis jakości. Specjalny system śledzi każdy krok surowców, aby zapewnić identyfikację wszystkich źródeł pochodzenia materiałów służących do produkcji. Stałe kontrole towarzyszą każdemu etapowi zapewniając wysoką jakość, aż do momentu montażu urządzenia i sprawdzenia jego stanu technicznego. Później następuje weryfikacja zgodności produktu oraz osoby, która odpowiada za wszystkie etapy produkcji danego urządzenia.
Kolejny etap to malowanie, które jest szczególnie delikatnym procesem. Nim część zostanie pomalowana, przechodzi ponad 3 godzinny proces przygotowawczy. Każda pomalowana część przechodzi testy, które mają na celu sprawdzenie wytrzymałości na zarysowania, obicia i wysoką temperaturę. Jakość opakowań również poddawana jest kontroli jakości. Dzięki tak szczegółowej trosce o każdy szczegół i nieustannym kontrolom, marka Supra znana jest z jakości na całym świecie.

Dziękując za gościnę i możliwość zapoznania się z procesem produkcyjnym, pozostaje mi życzyć firmie dalszego rozwoju i sukcesów. W obliczu tego co zobaczyłem, jestem jednak przekonany, że o przyszłość i sukces firmy Supra możemy być spokojni.
Alzacka tradycja, nowoczesna technologiapin
Alzacka tradycja, nowoczesna technologiapin
Alzacka tradycja, nowoczesna technologiapin
Alzacka tradycja, nowoczesna technologiapin
Alzacka tradycja, nowoczesna technologiapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek