Poznaj branże

Chazelles

autor: Paweł Kralka

Firma Chazelles powstała w 1979 roku w miejscowości Chazelles, w departamencie Charente (Francja). Jako firma rodzinna zatrudniała początkowo 9 pracowników i specjalizowała się w pozyskiwaniu i obróbce wysokiej jakości kamienia.
sculpture_pierre.jpgpin
Zobacz całą galerię

Na terenie firmy Chazelles, szlifierzy kamienia pracowali przy użyciu nowoczesnych maszyn. Praca w firmie była dobrze zorganizowana i obejmowała ponad 20 zawodów, koncepcje modelów, od pomiarów, aż po wysyłkę do koncesjonariuszy danej marki oraz instalacje kominków, urządzeń grzewczych i grillów. Dzięki swojemu silnemu rozwojowi firma mogła inwestować w nowe jednostki produkcyjne, powiększając powierzchnię hal produkcyjnych od 12 000 do 20 000 m2. Zostały one wyposażone w nowoczesne narzędzia oraz skuteczne systemy, mające na celu optymalizację produkcji, dobre zarządzanie recyklingiem odpadów, a także uwzględniały ułatwienia pracy dla pracowników. Obecnie firma zajmuje powierzchnię 7 hektarów, na której zlokalizowane są hale produkcyjne, laboratoria, biura badawcze, dział administracji oraz magazyn o powierzchni 1000 m2. W tej chwili Chazelles zatrudnia 130 pracowników, charakteryzuje się nową dynamiką i innowacyjnością, a jej styl stanowi sedno strategii rozwoju. Korzystając z zaproszenia Pana Oliviera Moreau (eksport managera) mieliśmy okazję ocenić to z bliska.LABORATORIAChazelles posiada dwie platformy, w których odbywają się testy. Platformy te spełniają współczesne normy, a także są w stanie dostosować się do przyszłych wymogów Unii Europejskiej (np. testy cząstkowe). Przyczyniają się one do rozwoju urządzeń grzewczych od wkładów aż do pieców, zarówno z żeliwa jak i ze stali. Platformy pozwalają na testowanie każdego dnia nowych rozwiązań stosowanych w firmie, która wdraża swoje produkty w sposób niezależny.
FIRMAFabryki Chazelles zajmujące się produkcją zlokalizowane są po jednej i po drugiej stronie rzeki Bandiat. Początkowo firma zajmując się obróbką kamienia mogła pozwolić sobie na produkcję w przybliżeniu 12 000 obudów na rok. Posiadała ok. 10 maszyn służących obróbce kamienia, 16 stołów samoodsysających, co pozwalało na pracę z kamieniem zgodnie z wymaganiami klienta, natomiast dział opakowań zajmował się wysyłką obudów na cały świat. Następnie powstała fabryka montażu wkładów z żeliwa oraz ze stali, przy użyciu maszyn do malowania i wiercenia. Wszystkie urządzenia są montowane w Chazelles we Francji, co pozwala na maksymalną reakcję w nieprzewidzianych przypadkach. Blacharstwo jest jedyną działalnością, która jest zlecana podwykonawcom - firmom regionalnym albo we Włoszech. Na terenie fabryki znajduje się również zakład cięcia marmuru i płyt brykietowych.
ROZWÓJ PRODUKTÓWW chwili gdy zapotrzebowanie na nowy projekt przekazywane jest od klienta do fabryki, osoby zajmujące się rozwojem produktów stwarzają prototyp, następnie są one produkowane i poddawane testom. Czas realizacji produktu waha się od czterech miesięcy do dwóch lat, co jest uzależnione od złożoności produktu lub od rodzaju materiałów (żeliwo lub stal). W ten sposób ma miejsce stałe powstawanie oraz ulepszanie produktów.
OCHRONA PRACOWNIKÓWWnikliwy proces produkcji w Chazelles zapewnia pracownikom stały dostęp do ułatwień i zabezpieczeń podczas wykonywanej pracy, jak np: samoodsysające stoły, które zapobiegają wdychaniu kurzu z kamienia, maszyny transportujące kamień, które pozwalają na uniknięcie problemów z plecami czy specjalistyczne maski podczas malowania. Każdy pracownik został przeszkolony w tym zakresie oraz jest nakłaniany do ciągłego używania dostępnych mu narzędzi.
RECYKLING WODYCałe zasoby wody wykorzystywane do obróbki kamienia są poddawane procesowi recyklingu, poprzez zastosowanie metod chemicznych, które pozwalają na oddzielnie wody od kurzu oraz pyłu ze skał. W ten sposób, od dziesiątek lat, Chazelles nie zużywa więcej wody z lokalnej rzeki i silnie przestrzega norm środowiskowych.
EXPORTChazelles eksportuje swoje produkty do około czterdziestu krajów w Europie, Afryce, Środkowym Wschodzie oraz Azji. Południowa Europa, Polska oraz Rosja stanowią jedne z największych rynków zbytu.
PODWYKONAWSTWOChazelles produkuje obudowy dla różnych marek w ramach kontraktów dotyczących podwykonawstwa. Jest to możliwe, ponieważ jest ona jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk produkujących obudowy w Europie. Wszystkie urządzenia są stosunkowo nowe, ponieważ posiadają mniej niż czteroletni okres użytkowania.
SALON FIRMOWYSalon Firmowy obejmuje powierzchnię 1000 m2, na której zlokalizowane jest więcej niż 80 zabudów kominkowych z podłączeniem do kominów, 40 pieców oraz grille.
WIZJA NA PRZYSZŁOŚĆChazelles znajduje się w czołówce firm, które w szczególności przestrzegają norm ekologicznych.

Polityka ekologiczna produktu


Od 2000 roku Chazelles jest zaangażowana wraz ze związkami zawodowymi w projekt odnowy energii i program organizacji ADEME ( Agence de l'Environnement et de la Maitrise de l'Energie), która odgrywa ważną rolę w ochronie środowiska. Firma otrzymała odznakę "Zielonego Płomienia", ponieważ jej produkty są ekonomiczne, trwałe oraz przyjazne środowisku. Ciągła uwaga na zmiany w normach europejskich zapewnia produkcję zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Odpowiedzialna produkcja
Strategia ma na uwadze politykę ekonomiczną. Firma posiada produkcję, która pozwala na ponowne wykorzystanie i recykling odpadów. System recyklingu magazynuje wodę zużywaną podczas cyklu produkcyjnego.

Ochrona środowiska a praca
Silne zaangażowanie w sprawy środowiska sprawia, że firma Chazelles zainwestowała w odnowienie zielonego parku informatycznego, 95% komputerów spełnia szczegółowe kryteria dotyczące przyjętej strategii, oszczędność energii oraz recykling (np. wykorzystanie składników mniej szkodliwych, zużywanie mniej energii, produkty znajdujące się w końcowej fazie życia produktu są łatwo demontowane oraz recykling fabrykantów). Ponadto w celu ograniczenia nadmiernego drukowania dokumentów, firma stosuje narzędzia numeryczne (skrzynki elektroniczne, internet, wewnętrzny internet firmy tzw. Intranet, nośniki CD), a także stosuje papier recyklowany dla druku katalogów. Podejście firmy Chazelles do procesu produkcji, pracowników i do ochrony środowiska pozwala nam twierdzić, że jedyną możliwą drogą tej firmy jest sukces, czego oczywiście życzymy.
  

fot. Chazelles/Kominekpin

fot. Kominekpin

fot. Kominekpin

fot. Kominekpin

fot. Kominekpin

Redaktor naczelny magazynu Kominek - Paweł Kralka i Dominique Combeau - prezes Chazelles /fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek