Poznaj branże

Ciepłe miejsce w sercu Karkonoszy - salon Justa

autor: Sylwia Porzycka

Pan Piotr Kut - właściciel firmy Justa - wrażliwość estetyczną i wyczucie smaku wyniósł ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Przez 9 lat pilnie pracował pod okiem mistrzów w pracowni plastycznej Teatru Animacji. Swoje umiejętności i doświadczenie postanowił wykorzystać, otwierając razem z żoną, Panią Anetą Kut, salon kominkowy.
dsc_7869.jpgpin
Zobacz całą galerię
Pomysł Pana Piotra na własną działalność zrodził się w 2000 r. Wtedy to powstała firma Kam-art, specjalizująca się w artystycznej obróbce kamienia. Jako że na lokalnym rynku rosło zainteresowanie kominkami i piecami kaflowymi, Pan Piotr postanowił spróbować kolejnego wyzwania i stworzył wspólnie z Panią Anetą Kut firmę kominkową, zajmującą się projektowaniem i sprzedażą urządzeń grzewczych, z miejscem na ekspozycję. W ten oto sposób w roku 2007 powstało przedsiębiorstwo JUSTA, mieszczące się w Jeleniej Górze, przy ulicy Karola Miarki 58. Salon jest usytuowany przy ruchliwej drodze, łączącej Jelenią Górę z Cieplicami. Trasa ta należy do szczególnie urokliwych, gdyż jadąc od strony centrum miasta, można podziwiać pasmo Karkonoszy. Klienci nie muszą się obawiać o to, gdzie pozostawią swój samochód na czas zwiedzania ekspozycji. Przed salonem zostały wydzielone miejsca do parkowania.
Na przestrzeni 100 m2 są eksponowane kominki w obudowach z marmuru bądź kafli ceramicznych oraz piecyki wolnostojące. Do niewątpliwych atutów pomieszczenia należą bardzo duże okna, zapewniające do późnych godzin popołudniowych naturalne oświetlenie. Dodatkowe lampki tylko doświetlają poszczególne elementy ekspozycji i doskonale eksponują nawet najmniejsze detale urządzeń i obudów. Kolory ścian są odpowiednio dobrane do każdej aranżacji. Znajdziemy tu odważne róże i soczyste żółcie, które są tłem dla eksponowanych kominków. Właściciele zadbali również o wyrafinowane dodatki. Uwagą zwracają ogromne, królewskie krzesła, wyścielone zielonym, aksamitnym materiałem.
W salonie zobaczymy urządzenia takich producentów jak: Hark, Nordpeis, Kafel-Kar, Rath, Tatarek, Brunner, Austroflamm czy Hajduk. Firma wciąż wyznacza sobie nowe zadania, projektując własne paleniska szamotowe o wysokim stopniu sprawności grzewczej. W salonie obejrzymy te nowe rozwiązania w budowie pieców szamotowych, które gwarantują oszczędne spalanie drewna, jednocześnie dając użytkownikom zdrowe i przyjemne ciepło. Zastosowane technologie znacznie zmniejszają bryłę samego pieca i tym samym można sobie pozwolić na zaaranżowanie ciepłej ławki lub zapiecka. Zamiarem właścicieli nie było stworzenie wyłącznie "galerii" urządzeń, ale zaaranżowanie magicznej przestrzeni z najprawdziwszym buchającym ogniem. Z tego też względu, w salonie wyeksponowano i uruchomiono zduński piec kaflowy, obłożony kaflami ceramicznymi. Znajduje się tutaj również piec chlebowy, w którym są pieczone potrawy podczas prezentacji zainteresowanym klientom. W ten sposób mogą oni przekonać się, jak pachną i przede wszystkim smakują przygotowane w takim piecu chleb czy mięsiwo. Tym samym salon staje się nie tylko ekspozycją, ale miejscem, które angażuje wszystkie pięć zmysłów. Trudno o lepsze rozeznanie przed instalacją urządzenia we własnym domu.
Trzecim działającym w salonie urządzeniem jest palenisko zduńskie połączone z kanałami akumulującymi, przy zastosowaniu sterownika regulującego proces spalania załadowanego drewna. Zduńska ekspozycja okazała się bardzo dobrym rozwiązaniem. Właściciele wspominają, że klienci z przyjemnością oglądają piec, przywodzący im na myśl sielskie czasy dzieciństwa i pragną teraz tę cząstkę cudownej przeszłości przenieść do własnego domu, stawiając w nim piec bądź kuchnię kaflową.
W salonie kominkowym JUSTA duży nacisk kładzie się na indywidualną pracę z inwestorem, którego upodobania są rozstrzygające w każdym przypadku. Miejsce przeznaczone do obsługi klientów pozwala wygodnie podjąć ostateczną decyzję i uzgodnić wszystkie szczegóły zamówienia. Projekt kominka poprzedzają wstępne rozmowy przy filiżance świeżo parzonej kawy, które odbywa z klientem Pani Aneta Kut. To ona opowiada o produktach i ich zaletach, równocześnie przeprowadzając szczegółowy wywiad, obejmujący informacje o tym, jaką funkcję ma kominek czy piec spełniać i czego tak naprawdę klient oczekuje. Często podczas takich rozmów są poruszane kwestie rodziny, dzieciństwa, zwierząt domowych czy hobby. Te tematy, pozornie niezwiązane z samym projektem kominka, często bywają kluczowe przy określeniu potrzeb klienta. Pani Aneta utrzymuje z inwestorem stały kontakt telefoniczny, jak i mailowy, ponieważ to bardzo usprawnia pracę, a samemu klientowi daje poczucie pewności, że jego opinia jest brana pod uwagę na każdym etapie pracy.
Właściciele salonu JUSTA lubią wyzwania i są w stanie zrealizować nawet najbardziej wyszukany pomysł. Dbają przy tym o każdy detal, wiedząc, że urządzenie grzewcze powinno być chlubą domowników. Jeżeli inwestor nie ma własnego pomysłu lub mocno rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, starają się mu pomóc, robiąc kilka rysunków lub tworząc makietę w skali 1:10 - tak, aby wyglądała przejrzyście, z zachowaniem proporcji i lekkości formy architektonicznej.
Przy tym wszystkim salon kominkowy JUSTA, to niezwykle ciepłe miejsce na mapie Jeleniej Góry. Nierzadko gośćmi Pani Anety są okoliczni mieszkańcy, którzy po prostu przychodzą porozmawiać i nacieszyć się ciepłem oraz magią, bijącymi z pieca kaflowego. Firma Państwa Anety i Piotra jest prowadzona z pasją i zaangażowaniem. Właściciele dokładają wszelkich starań, aby każde marzenie o kominku mogło stać się rzeczywistością i na ustach klientów malował się uśmiech przy każdym spojrzeniu na kominek.
salon Justa - fot. Kominekpin

salon Justa - fot. Kominekpin

salon Justa - fot. Kominekpin

salon Justa - fot. Kominekpin

salon Justa - fot. Kominekpin

salon Justa - fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek