Poznaj branże

Edilkamin - Technologia i ogień

autor: Paweł Kralka

Edilkamin jest to marka, której tożsamość zbudował Francesco Borsatti w oparciu o ideę ciepła, które od wieków odgrywało szczególną rolę w życiu człowieka. W 1963 roku założył firmę, on i jego rodzina prowadzą ją po dzień dzisiejszy. Właściciel nadal jest silną postacią w firmie, jednak poszczególnymi częściami działalności zajmują się dziś głównie jego synowie.
dsc_1875_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Kiedyś pan Borsatti pracował w firmie produkującej systemy kominowe i stąd zrodził się pomysł na zajęcie się kominkami. Pierwsze były oczywiście paleniska otwarte, również z opcją przygotowywania potraw. Potem pojawiły się paleniska zamknięte. Z czasem kominki potrzebowały obudowy, więc w następnych latach firma zakupiła własny zakład kamieniarski, a także wytwórnię żeliwa. Takie inwestycje wiązały się z bardzo dużymi modernizacjami.
Przeszło 47 lat działalności i doświadczenia w produkcji pieców powietrznych, pieców z płaszczem wodnym, wkładów kominkowych, grilli i kuchenek pozwoliło firmie Edilkamin na rozwój i opracowanie najnowszych technologii budowy urządzeń oraz udoskonalenie procesu spalania, tak by budowane przez nich urządzenia były nowoczesne i jednocześnie przyjazne środowisku naturalnemu. Droga, którą przeszli sprawiła, że dzisiaj jest to prężna firma z bardzo nowoczesnym zapleczem.
Wart podkreślenia jest fakt, że firma Edilkamin rosła wraz z rozwojem Unii Europejskiej. W tym czasie rozrastali się handlowo i produkcyjnie, zaczynali od jednego kraju, a potem dochodziły kolejne. Mimo, że w chwili obecnej zatrudniają około 450 osób, to nadal jest to firma rodzinna.

Stały rozwój na rynku lokalnym i na rynkach międzynarodowych marka zawdzięcza nieustannym badaniom naukowym i zastosowaniu zaawansowanego procesu produkcji. Ponadto profesjonalizm na każdym poziomie zaowocował narodzinami grupy Edilkamin, w skład której wchodzi kilka przedsiębiorstw, a także sieć przedstawicielstw reprezentowanych przez licznych dealerów.

Edilkamin posiada pięć jednostek produkcyjnych w Europie: trzy fabryki we Włoszech, jedną na Węgrzech i jedną w Hiszpanii. Posiada również pięć biur handlowych zajmujących się dystrybucją na terenie Włoch, Węgrzech, Hiszpanii, Grecji, Czech oraz Słowacji.
W Lainate, niedaleko Mediolanu, mieszczą się główne biura Edilkamin, działy sprzedaży i marketingu, administracja, ośrodek rozwoju i badań naukowych, dział inżynierski oraz dział zajmujący się testowaniem urządzeń. Dumę firmy stanowi trzypiętrowy, odrestaurowany salon pokazowy.
Edilkamin International, z siedzibą w Sarvar na Węgrzech, gdzie udaliśmy się z wizytą, jest ośrodkiem w pełni zrobotyzowanym, specjalizującym się w obróbce metalu. Biura sprzedaży znajdują się w Budapeszcie, w czeskim Brnie oraz w słowackiej Bratysławie.
Fabryka w Sarvar zajmuje powierzchnię 27 022 m2, z czego 22 662 m2 to hale, pomieszczenia biurowe i magazyny. W skład kompleksu wchodzą zarówno nowo wybudowane budynki jak i starsze, które zostały zmodernizowane po zakupie. Jeśli chodzi o poziom zatrudnienia w Sarvar to są to 130 osoby, w tym 18 pracowników umysłowych.
Zakład podzielony jest organizacyjnie na część produkcyjną, biurową i handlową. Znajduje się tam także ekspozycja produktów oraz sala szkoleniowa. Na ekspozycji można podziwiać najnowsze wyroby, sprawdzić ich działanie i zasięgnąć szczegółowych informacji na ich temat od specjalisty, który jest na miejscu do dyspozycji zainteresowanych.
Proces produkcyjny zaczyna się od obróbki blachy za pomocą laserowych wycinarek. Obecność kilku takich urządzeń świadczy o bardzo dużych mocach przerobowych fabryki. Wycięte elementy w następnej kolejności są spawane przy użyciu nowoczesnych robotów, co gwarantuje wysoką jakość i precyzję wykonania. Po wyczyszczeniu, poszczególne części trafiają do zautomatyzowanej lakierni.
Bardzo dobrze rozwiązana jest także linia montażowa, gdzie kolejne elementy są instalowane i stopniowo powstający wkład przesuwa się na następne stanowiska na szynach za pomocą rolek. Na końcu, po zapakowaniu, trafia do obszernych magazynów.
W zakładzie w Sarvar produkowane są wkłady stalowe z paleniskiem żeliwnym i szamotowym, z płaszczem wodnym i powietrzne, ale także niektóre modele piecyków wolnostojących i kaset kominkowych (żeliwnych i stalowych), oraz kotły na drewno i pellety.
Na rynku polskim producent ten znany jest przede wszystkim z urządzeń z płaszczem wodnym, jednak produktem, na który kładziony jest największy nacisk są urządzenia na ekomasę i pellety. Spełniają one wszystkie najnowsze normy i są sprzedawane na wszystkich rynkach.
Większość produktów posiada oznakowanie CE potwierdzające ich zgodność z wymaganiami zharmonizowanych norm europejskich: EN 13229, EN 13240, a dla pieców na pellety EN 14785.
Edilkamin posiada również kilka certyfikatów: UNI EN ISO 9001 (Europejski System Zarządzania Jakością); VKF (Certyfikat Szwajcarski); PCT (Certyfikat Rosyjski); ISCIR (Certyfikat Rumuński), Rekomendację BAFA (wydana przez Niemiecki Rząd) oraz 15A B-VG (zgodnie z prawem austriackim).
Motto firmy to "Tecnologia del fuoco" ("Technologia ognia") i to właśnie na rozwoju technologicznym przede wszystkim się ona skupia. Edilkamin dysponuje najnowocześniejszym parkiem maszynowym. Produkcja odbywa się w dużym stopniu przy wykorzystaniu robotów, laserów, co pozwala na osiągnięcie zaawansowanego technologicznie produktu finalnego. Opatentowane zostały systemy kontroli spalania Galileo i Leonardo, jedyne tego typu systemy w urządzeniach na pellety.
Firma kładzie szczególny nacisk, na jakość i bezpieczeństwo swoich produktów i dokłada wszelkich starań by wywierały one możliwie najmniejszy wpływ na środowisko. Aspekt ekologiczny dotyczy utylizacji szkodliwych substancji z procesu produkcji oraz ochrony zdrowia człowieka.
Produkty Edilkamin to nie tylko estetyczna i praktyczna interpretacja tradycji, ale również stonowane wzornictwo podążające za współczesnymi trendami podyktowanymi zmieniającą się modą.
Edilkaminpin

Edilkaminpin

Edilkaminpin

Edilkaminpin

Edilkaminpin

Edilkaminpin

Edilkaminpin

Edilkaminpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek