Poznaj branże

Ennio Manenti

autor:

"Mocno różnią nas klimat, przyzwyczajenia, ale wydaje mi się, że mamy podobny gust i zacięcie techniczne."
ennio-manenti-dir-sales-_1_.jpgpin
Zobacz całą galerię
Paweł Kralka: Jak długo istnieje firma? Czy może nam Pan zdradzić jakieś szczegóły dotyczące jej korzeni? 

Ennio Manenti: Historia Jolly-Mec zaczęła się ponad 40 lat temu. Założyciel firmy, Emilio Manenti, miał zamysł wykorzystania kominka jako głównego źródła ogrzewania domu. Udało mu się to, poprzez wdrożenie pomysłu wyjątkowej komory spalania i systemu przygotowania wody do celów grzewczych wraz z kompletnym zestawem hydraulicznym. Pierwszy kominek z funkcją ogrzewania wody z C. O. powstał w 1968 roku.

PK: 
Jak długo jest pan związany z firmą? 
EM: Pracę w firmie rozpocząłem zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Najpierw pracowałem na linii produkcyjnej, co pozwoliło mi poznać produkty firmy od podstaw oraz ukształtować własną opinię w zakresie ich rozwoju i ulepszenia. Następnie pracowałem jako handlowiec. Wraz z rozwojem firmy i wzrostem liczby pracowników zaistniała potrzeba stworzenia bardziej rozbudowanej struktury organizacyjnej. Wtedy zostałem dyrektorem sprzedaży (na teren Włoch i ds. Eksportu).

PK: Ile osób zatrudnia obecnie firma Jolly-Mec i jak jest zorganizowana produkcja?
EM: Zatrudniamy ok. 70 osób oraz współpracujemy z 5 zależnymi firmami, które są ściśle z nami powiązane. Siedziba firmy znajduje się w Telgate, na północy Włoch w pobliżu Mediolanu. Produkty wykonywane są we Włoszech, a wszystkie instalowane komponenty są produkowane w Europie. Nie chcemy z tego rezygnować, nawet za cenę wyższych kosztów, wszystko to w celu zachowania najwyższej jakości i bezpieczeństwa wyrobów.

PK: Czy kominki Jolly-Mec są przeznaczone dla przeciętnego klienta, czy też dla bardziej wymagającego - jaki sektor kominków stanowią produkty Państwa firmy?
EM: Mamy bardzo szeroką gamę produktów, dzięki czemu możemy sprostać wymaganiom szerokiej grupy klientów: począwszy od systemów Foghet, kompletnych urządzeń opalanych drewnem lub w systemie drewno/pellety do ogrzewania wody lub powietrza; przez tradycyjne kominki ogrzewające wodę lub powietrze opalane drewnem; dalej przez bardzo popularne we Włoszech kasety kominkowe, na piecykach na pellety lub drewno/pellety kończąc.
Produkty te są dość skomplikowane, dlatego często ich cena jest wyższa niż tradycyjnych urządzeń. Zapewniam jednak, że ich użytkowanie powoduje oszczędności, które szybko niwelują wyższy koszt zakupu. Ogólnie rzecz biorąc, kominki Jolly-Mec są przeznaczone dla tych, którzy oprócz wizualnej strony kominka, chcą uczynić go wydajnym urządzeniem grzewczym, a także szukają alternatywy i oszczędności w stosunku do tradycyjnych metod grzewczych.

PK: W jakich krajach można kupić produkty Jolly-Mec?
EM: Nasze produkty, oprócz Włoch, są dostępne między innymi w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Grecji, Słowenii, Szwajcarii, Francji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz na Cyprze.

PK: Na co firma kładzie największy nacisk? Co wyróżnia produkty Jolly-Mec spośród konkurencyjnych?
EM: Największy nacisk kładziemy na produkty w systemie drewno/pellety, które bez wątpienia są produktami najbardziej charakterystycznymi dla Jolly-Mec. Już od kilku lat szczególną uwagę przywiązujemy do wykorzystania pellet jako źródła ciepła. Co ważne nasza oferta stanowi dobre rozwiązanie dla niemal każdego gospodarstwa domowego, a nasze produkty można łatwo zintegrować z istniejącymi systemami grzewczymi.

PK: Biorąc pod uwagę zamiłowanie Włochów do sztuki, czy kryteria estetyczne są najważniejsze w wyrobach Jolly-Mec?
EM: Jako, że nasze produkty, będąc głównym źródłem ciepła, znajdują się w samym sercu każdego domu, kładziemy nacisk nie tylko na parametry techniczne, ale również ważny jest dla nas sam projekt i wygląd urządzeń. Staramy się dodać naszym produktom odrobinę włoskiego stylu znanego na całym świecie. Oczywiście, kominki Jolly-Mec to zawsze będą przede wszystkim kombajny grzewcze, no ale całkiem niebrzydkie.

PK: Czy zatrudniacie własnych projektantów, czy też współpracujecie ze specjalnymi agencjami?
EM: Mamy własnych projektantów, jednakże czasem, przy nowych projektach, współpracujemy z wyspecjalizowanymi biurami projektowymi.

PK: 
W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest ochrona środowiska. Jak prezentują się produkty Jolly-Mec w tej kwestii?
EM: Oczywiście Ochrona Środowiska stanowi bardzo ważny aspekt działalności naszej firmy. Nasz Dział Badań i Rozwoju nieustannie pracuje nad integracją naszych produktów do najnowszych rozwiązań. Wszystkie urządzenia Jolly-Mec są certyfikowane i spełniają najbardziej surowe normy ekologiczne, nawet te, których obowiązywanie rozpocznie się za kilka lat. Także najszerzej promowane rozwiązania - kominki na pellety i drewno/pellety bardzo dobrze wpisują się w ten trend.

PK: Czy odczuli Państwo kryzys ekonomiczny?
EM: Niestety i my odczuliśmy skutki kryzysu, jednakże dzięki podjętym przez nas wcześniej środkom ostrożności, byliśmy w stanie utrzymać sprzedaż na poziomie niewiele niższym niż w poprzednich latach.

PK: Jak oceniacie polski rynek i współpracę z polskimi firmami?
EM: Polski rynek bez wątpienia jest bardzo ważny dla Jolly-Mec - mamy tu dobrego i zaufanego partnera i liczymy, że rynek ten będzie się nadal rozwijał i że coraz większy udział zdobędą w nim kominki naszej produkcji.

PK: Jakie są różnice pomiędzy polskim a włoskim klientem?
EM: Uważamy, że zarówno klienci włoscy jak i polscy są w dzisiejszych czasach bardziej uważni i chcą posiadać jak najwięcej informacji zanim dokonają wyboru. Polacy chyba nawet bardziej niż Włosi. Asortyment na tym rynku jest bardzo bogaty i wybór szeroki, więc klient ma nad czym myśleć. Mocno różnią nas klimat, przyzwyczajenia (we Włoszech bardzo popularne są piece na pellety oraz kasety kominkowe - inaczej niż w Polsce) - ale, wydaje mi się, że mamy podobny gust i zacięcie techniczne. Rzecz jasna Jolly-Mec jest obecny na rynku włoskim od ponad 40 lat, tak więc marka i produkty są tu dobrze znane. Inaczej jest w Polsce, jesteśmy tutaj relatywnie krótko, jednakże wierzymy, że dzięki szerokiemu asortymentowi i wsparciu lokalnego przedstawiciela, wkrótce nasze produkty będą łatwo rozpoznawalne.

PK: Czy ma pan jakieś hobby, czy znajduje pan na nie czas?
EM: Prawdę mówiąc praca pochłania większość mojej energii i czasu, tak więc każdą wolną chwilę staram się spędzić z moją wspaniałą rodziną. To jest dla mnie najlepszy relaks i odpoczynek.
Ennio Manenti fot. Jolly-Mec/Darcopin

fot. Jolly-Mec/Darcopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek