Poznaj branże

Fabryka Darco

autor: Paweł Kralka

Firma Darco istnieje od 1992 roku, założona została przez Józefa Darłaka i na początku działała jako firma jednoosobowa, produkując pokrycia dachowe i świadcząc usługi wykonywania elementów z blach. Była to kontynuacja działalności, którą założył Henryk Darłak, senior rodu, wykonując pokrycia dachowe w przydomowym zakładzie. Tak naprawdę więc korzenie firmy sięgają znacznie głębiej. Początkowy profil działania firmy uległ całkowitej zmianie, dziś nic już nie pozostało z tamtego zakresu produkcji.
dsc_6577.jpgpin
Zobacz całą galerię
Obecnie Darco nie wykonuje już pokryć dachowych, rynien, czy obróbek blacharskich. Zakończenie tamtej produkcji było związane z przyjęciem pewnej dewizy w firmie - szukania dla siebie miejsca w niszach, specyficznych sektorach, które nie są do końca zagospodarowane. Dawniej i teraz też, firma nie zawsze jest na tyle duża i mocna by konkurować z potężnymi molochami w produkcji rzeczy masowych.
Bazując na tej filozofii, w drugiej połowie lat 90-tych powstał pomysł wdrożenia w Polsce produkcji nasad kominowych, wtedy czegoś zupełnie niespotykanego i nieznanego na rynku. Początkowo były one wykonywane w bardzo wąskim zakresie i prostej technologii, dziś to już jeden z ważniejszych działów w ofercie, który stał się niejako wizytówką firmy. Wraz z rozpoczęciem tej produkcji nastąpiła przeprowadzka z przydomowego zakładu, do innego, znacznie bardziej przestronnego miejsca w Dębicy.
Od czasu zmiany lokalizacji rozpoczęła się produkcja elementów kominowych - przeznaczonych do odprowadzania spalin z urządzeń gazowych. To bardzo szeroki dział obejmujący dziś szereg różnych systemów i angażujący chyba największą liczbę pracowników.
Kolejnym krokiem milowym w historii Darco było wprowadzenie do sprzedaży kompletnego systemu ogrzewania kominkowego (systemu DGP), te instalacje nie były w Polsce znane, ale klienci często sugerowali takie właśnie wykorzystanie możliwości kominka. Stąd pomysł na całościowe ujęcie tego tematu. Dziś systemy DGP to produkt powszechnie użytkowany. Trzeba tutaj wspomnieć, że podobnie jak w przypadku nasad udało się firmie wypromować wyrób, który później dobrze zadomowił się na rynku, co oczywiście zaowocowało faktem, iż wiele innych firm włączyło takie produkty do swojej oferty. Wprowadzenie systemów rozprowadzania ciepłego powietrza na rynek łączyło się z kolejną przeprowadzką, tym razem części załogi do nowego zakładu - w Pustkowie Osiedlu, ten zakład funkcjonuje do dnia dzisiejszego i tam zlokalizowana jest obecna siedziba firmy, gdzie udaliśmy się na zaproszenie pana Łukasza Darłaka.
Ostatnie lata to rozwój bardzo zaawansowanych technologii wentylacji hybrydowej, systemów stabilizacji ciągu kominowego, rozszerzenie oferty systemów kominowych, no i kolejna przeprowadzka. W zakładzie w Dębicy przy ul. Metalowców, który był kolejnym przystankiem w naszej podróży, firma działa od 2006 roku. Mieszcząca się tam część produkcyjna została zaadaptowana do potrzeb firmy, natomiast część biurowo - administracyjna powstała dzięki gruntownemu remontowi. W tej chwili jest to biurowiec na najwyższym europejskim poziomie. Jak twierdzi pan Łukasz, jest to miejsce, w którym chyba chcą osiąść na dłużej, choć powoli i tu robi się dość ciasno.
Przez lata działalności znaleziono najlepszy podział zadań. Założyciel i twórcą firmy - pan Józef Darłak, odpowiada za rozwój, nowe inwestycje i wszystko co dotyczy produkcji i technologii wytwarzania. Pan Łukasz Darłak odpowiada z kolei za sferę handlową, finanse i marketing. Tworzą zgrany tandem, doskonale się uzupełniając.
W chwili obecnej Darco zatrudnia nieco ponad 200 osób. Powierzchnia zakładów ogółem to ok. 10 tys. m2, z czego ponad 6 tys. m2, to obszar stricte produkcyjny.
Zakład podzielony jest na szereg wydziałów, które wykonują autonomicznie pewne grupy wyrobów, jest też dział przygotowania produkcji, który zapewnia im podzespoły. Nad wszystkim czuwają kierownicy, którzy wykonują plany produkcyjne i nadzorują produkcję zleceniową (gdyż znaczna część wyrobów nie jest magazynowana). Nad stroną techniczną czuwają technologowie, którzy przygotowują dokumentację techniczną wyrobów standardowych i skróconą dokumentację wyrobów nietypowych, których także wykonuje się całkiem sporo.
Mimo takich powierzchni, firmie coraz bardziej zaczyna doskwierać brak miejsca magazynowego, dlatego też musi korzystać z dodatkowego magazynu zewnętrznego. W planach jest jednak uzyskanie dodatkowych powierzchni we własnym zakresie.
Wynika to głównie z tego, że asortyment Darco jest mocno rozdrobniony, trudno zliczyć to dokładnie, ale obecnie w katalogu jest prawie 10 tysięcy pozycji. Oczywiście nie wszystkie są magazynowane, ale w dużej mierze oddaje to stopień komplikacji produkcji.
Organizacja produkcji i logistyki jest więc kluczowa, kwestia odpowiedniego planowania stanów magazynowych, podzespołów, rozkładu pracy - to wszystko jest bardzo skomplikowane. Aby usprawnić produkcję firma od dwóch lat korzysta z rozbudowanego systemu ERP, który wdraża. Pomaga on uchwycić pewne trendy i kontrolować wykonanie planów. A te są o tyle ważne, że produkcja jest w znacznej mierze sezonowa i trzeba przez dużą część w roku przygotowywać się do tych kilku kluczowych miesięcy. Firma jednak w pełni zdaje sobie sprawę ze swoich słabości i dąży do ciągłego doskonalenia organizacji procesu produkcji.

Ważną częścią sprzedaży jest tutaj eksport. Pozwala on na uniezależnienie się od wahań koniunktury w kraju oraz uczy nowych rynków, innych wymagań, a także daje ciekawe pomysły na rozwój na przyszłe lata. Obecnie eksport to ok. 15% sprzedaży ogółem, nie jest to udział, który satysfakcjonuje właścicieli, ale z roku na rok eksport rośnie i przybywa krajów, w których można nabyć produkty Darco. Dziś można je znaleźć na takich rynkach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Rumunia, Bułgaria, Holandia, Niemcy, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania czy Portugalia.
Ponadto oczkiem w głowie pana Józefa Darłaka jest ciągłe modyfikowanie i wzbogacanie parku maszynowego. Do jakości i precyzji wykonania przywiązuje on bowiem wielką wagę. Śmiało można powiedzieć, że posiadają urządzenia, które są jednymi z najnowocześniejszych dostępnych na rynku, pod tym względem nie mają żadnych kompleksów firm zachodnich.
Na halach produkcyjnych można znaleźć dwie wycinarki laserowe, wykrawarki numeryczne, kilka pras krawędziowych (w tym zrobotyzowane), automatów tokarskich, robota spawalniczego, kompletne linie lakiernicze i malowania proszkowego oraz wiele, wiele innych urządzeń. Znaczna część z nich może pracować w trybie automatycznym, zdarza się, że kilka urządzeń jest obsługiwanych przez jedną osobę.
Przy planowaniu inwestycji starają się wykorzystywać dofinansowania z Unii Europejskiej, by kupować nowe, innowacyjne maszyny, na które trudno byłoby sobie pozwolić bez dotacji. A jakie są ich moce produkcyjne? Trudno jednoznacznie powiedzieć, na pewno firma ma jeszcze spore rezerwy.
Dział badań i rozwoju (w którym, tylko i wyłącznie nad nowymi wdrożeniami pracuje 4 konstruktorów) opracowuje nowe produkty i technologie wytwarzania. Dewizą firmy jest bowiem, aby produkować lepiej i taniej, wprowadzać na rynek coraz to nowszych urządzeń. Często są to niewielkie, ale znaczące modyfikacje, czy uzupełnienia oferty, a niekiedy całkiem nowe linie produktów.
Produkty Darco "żyją", są cyklicznie usprawniane, dzięki sugestiom klientów. Starają się bardzo szybko reagować na ewentualne reklamacje, nawet jeśli jest to związane ze znacznymi zmianami konstrukcyjnymi.
Najbliższe lata to przede wszystkim chęć rozwoju zaawansowanych technologii automatyki w produktach. Już dziś firma posiada w ofercie nasady kominowe, które można sterować za pomocą komputera PC.
W finalnym przygotowaniu jest też bardzo ciekawy system kontroli ciągu kominowego, który zapewni właściwe podciśnienie w przewodzie kominowym, niezależnie od jego wymiarów, czy czynników zewnętrznych.
Ponadto Darco ciągle szuka pewnych nisz, które można by wypełnić. Na ten rok ma przygotowany szereg nowości, które wkrótce zaprezentuje na targach Instalacje w Poznaniu.
fot. Kominekpin

fot. Darcopin

fot. Darcopin

fot. Darcopin

fot. Darcopin

fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek