Poznaj branże

Heta, Rais, Meteor

autor: Paweł Kralka

Dzięki firmie Bertelsen poznaliśmy historię trzech duńskich producentów pieców i wkładów kominkowych. 7-go maja bieżącego roku, na zaproszenie firmy HETA  A/S, rozpoczęliśmy wizytę w Danii od miejscowości Lemving na Półwyspie Jutland. 

dsc_3691.jpgpin
Zobacz całą galerię

Położenie i architektura tego miejsca w pełni oddaje atmosferę charakterystyczną dla całej Danii. Piękne, czyste i zadbane miasteczko, posiada wszystkie niezbędne wygody jak: centra handlowe i rozrywkowe, pole golfowe czy jacht klub. W firmie HETA przywitał nas jej dyrektor, Erik Bach. Wizytę rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią firmy. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić całą fabrykę i sami przekonać się o wysokim zaawansowaniu technologicznym, jakie cechuje cały system produkcji w zakładzie.
Po zwiedzaniu fabryki, Erik Bach z wielką dumą opowiadał o historii swojego miasta podczas obiadu w cieszącej się wieloletnią tradycją restauracji na molo w Lemving. Nie był to jednak koniec atrakcji tego dnia i po wyśmienitym posiłku udaliśmy się na północ. Nasza droga biegła wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Jutlandzkiego. Do miasteczka portowego Hanstholm dotarliśmy w późnych godzinach popołudniowych. Ta najdalej wysunięta w morze miejscowość obfituje w punkty widokowe, z których panorama rozciąga się na całe wybrzeże, a dzięki fantastycznej pogodzie, jaka nam towarzyszyła, mogliśmy delektować się wspaniałymi widokami. Kolejnego dnia wyruszyliśmy jeszcze dalej na północ do miejscowości Frederikshavn. Tam czekali już na nas przedstawiciele firmy RAIS A/S.  Do zwiedzania fabryki zaprosił nas Michael Pedersen.
Zaprezentował nam najnowszy produkt firmy - steatytowy piec wolno stojący GEO 161/126. Nowoczesna konstrukcja pieca została opakowana w kamień, który dzięki swoim niesamowitym właściwościom akumulacyjnym cieszy się coraz większą popularnością. Te walory w połączeniu z prostą formą charakterystyczną dla skandynawskiego minimalizmu stawiają go w gronie produktów ekskluzywnych. Poznaliśmy również kolejne "dziecko" RAIS, które cechują cztery przyświecające firmie zasady (jakość, funkcjonalność, bezpieczeństwo i nowoczesny design). Jest to GABO GAS II - piec dostępny w wersji czarnej i szarej. Dzięki 35-letniemu doświadczeniu sieć sprzedaży rozwinięto praktycznie na całą Europę oraz Amerykę Północną i Japonię.
Niesamowite wrażenie zrobiło na nas zaplecze produkcyjne. Cała firma jest zautomatyzowana - imponujący park maszynowy gwarantuje precyzję i jakość wykonania produktów. Dbałość o porządek i estetykę w fabryce widać na każdym kroku. Pomieszczenia laboratoryjne działają pełną parą, cały czas testowany jest sprzęt i opracowywane są nowe technologie. Aby zachować terminowość dostaw fabryka przygotowuje produkcję już przed sezonem, zapełniając magazyny nowym, gotowymi do transportu, piecami, wszystko po to, aby marka firmy nie była w najmniejszym stopniu nadszarpnięta. Zakończyliśmy wizytę popołudniowym lunchem w firmie. Mieliśmy jeszcze chwilę na spacer po mieście Frederikshavn. W porcie znajduje się jednostka wojskowa, więc jego zwiedzanie jest niemożliwe, ale można spędzić miłe chwile na plaży i wypić kawę na molo. Ponieważ czekała nas dalsza podróż - do miasta Herning - musieliśmy niezwłocznie wyjechać.
Wieczorem, jak się okazało, spotkała nas miła niespodzianka. Zostaliśmy zaproszeni na kolację do domu właścicieli firmy METEOR A/S. Zlokalizowany nad jeziorem dom naszych gospodarzy jest jedyny w swoim rodzaju, w całości wykonany ze stali i szkła. Kolejnego dnia wczesnym przedpołudniem odwiedziliśmy fabrykę. Firma jest zarządzana przez jedną rodzinę, co wyróżnia ją spośród dotychczas odwiedzonych. Ekskluzywne produkty Meteor są wykonywane głównie na zamówienie wymagających klientów. Część produkcyjna nie jest tak zautomatyzowana jak w innych firmach, ale jest to spowodowane specyfiką produkcji na zamówienie. Mniejsza automatyka wymusza jednak konieczność zwiększenia ilości etatów, co z kolei otwiera szanse dla mieszkańców miasteczka na nowe miejsca pracy. Dania jest państwem, które ze względu na swoje warunki atmosferyczne wykorzystuje w dużej mierze energię wiatrową. Firma METEOR, korzystając z tego uwarunkowania, została producentem jednego z elementów służących do budowy generatorów wiatrowych. Wizytówką firmy są jednak wyjątkowe wkłady kominkowe. Podczas lunchu mieliśmy okazję porozmawiać z rodakami pracującymi w Danii. Wyjeżdżając, nie żałowaliśmy ani jednej spędzonej tutaj chwili i żegnaliśmy Danię z myślą, że wkrótce odwiedzimy ponownie ten wspaniały kraj.

Peter Molin, Paweł Kralka, Erich Bachpin

Raispin

Hetapin

Paweł Kralka z przedstawicielami firmy Meteorpin

Hala produkcyjna Meteorpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek