Poznaj branże

Joan Gaspar - sztuka i technologia

autor: Paweł Kralka

Joan Gaspar to ceniony hiszpański projektant przemysłowy (ur. w 1966 r. w Barcelonie), który odważnie łączy nowoczesne technologie z atrakcyjną formą, biznes ze sztuką, funkcjonalność z oryginalnością i ciągle szuka nowych rozwiązań.

disen.jpgpin
Zobacz całą galerię

Tworzy rozpoznawalne i nagradzane przedmioty z branży oświetleniowej, meble, elementy przestrzeni miejskiej, drobne przedmioty domowego użytku, a także kominki. Projektuje także dla wielu znanych marek, jak: Rocal, ROCA, Mery S.A., Industrias Conesa S.A., Santa & Cole S.A., B.Lux, Sellex, Daisalux S.A., Dd, Marset Iluminación, Vilagrasa i inne.

Jego pierwszym nauczycielem rzemiosła był Lluís Porqueras, który pod koniec lat osiemdziesiątych, miał małą fabrykę lamp w barcelońskiej dzielnicy Poble Nou. Wówczas był to rejon przemysłowy z mnóstwem dużych i małych przedsiębiorstw, a także drobnych warsztatów rzemieślniczych. Dzielnica prężnie się rozwijała i stanowiła zaplecze przemysłowe i projektowe dla stolicy. Jego dzieła z tamtego okresu to głównie lampy i chociaż od ich powstania minęło już sporo czasu, to nadal zachwycają swoim designem. Sam autor również jest z nich dumny, są potwierdzeniem, że uczył się od mistrza.

Obecnie Joan Gaspar prowadzi własne studio projektowe oraz wykłada w szkole EINA w Barcelonie. Na pytanie dlaczego zajął się kominkami odpowiada: „Kominek jest fundamentalną częścią składającą się na komfort zamieszkania przy wysokim poziomie interakcji użytkownika. Rytuał dokładania ognia jest ważnym, a nawet magicznym aktem, gdyż zapowiada to moment gdy użytkownik będzie cieszył się ciepłem i towarzystwem ognia.”

Dlatego gdy Joan Gaspar rozpoczynał współpracę z hiszpańskim producentem wkładów kominkowych i pieców wolnostojących firmą Rocal Manufacturas został jasno określony wspólny cel stworzenia pięknych, ale co równie istotne, bardzo dopracowanych technicznie urządzeń. Kominki te dążą do wywołania emocji, nawet gdy nie są używane, dekorują i nadają specyficzną osobowość pomieszczeniu, ale z pewną powściągliwością. Ich pełne mocy, ale jednocześnie zwiewne linie pozwalają na uzyskanie pięknej wizji ognia. Aspekt ten był niemalże obsesją w czasie pracy projektowej urządzeń.

Wyróżniają się one swoją sprawnością grzewczą, osiągając poziom wykonania, który hojnie przewyższa wcześniejsze oczekiwania odnośnie otwartego ognia. Nie bez znaczenia jest także to z jaką łatwością steruje się powietrzem pierwotnym i wtórnym w urządzeniach, a zarazem jak pieczołowicie ukryto elementy sterujące tymże powietrzem tak, aby nie zakłócały designu pieców. Także dzięki wysokiej sprawności urządzeń efekt czystej szyby ciągle nam towarzyszy. Piece Rocal mogą być nie tylko zawieszone na ścianie, ale opcjonalnie postawione na nóżkach, oraz mogą być wyposażone w płytę obrotową pozwalającą na obrót o 360o.

Joan Gaspar dla firmy Rocal zaprojektował oryginalne i rozpoznawalne urządzenia, m.in. modele: City, Drop, Vertex, Born, Oban, D-7, D-8, D-9 i D-10.

Wszystkie modele zostały stworzone, aby wywoływać emocje. Niektóre posiadają tradycyjne linie, podczas gdy inne odzwierciedlają bardziej współczesną koncepcję architektoniczną. Jednakże one wszystkie z całą pewnością wyrażają wysoką percepcję jakości.

fot. Rocalpin
fot. Rocalpin
fot. Rocalpin
fot. Rocalpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek