Poznaj branże

Juhani Lehikoinen

autor: Paweł Kralka

"Najważniejszym motywem, który skłonił mnie do założenia firmy, było doświadczenie mojego ojca - Tahvo Lehikoinena . "
juhani_lehikoinen.jpgpin
Zobacz całą galerię
Paweł Kralka: Od ilu lat istnieje Państwa firma, proszę opowiedzieć o początkach?
Juhani Lehikoinen: Działania firmy NunnaUuni Oy mają solidny fundament, dziesięciolecia doświadczeń oraz "know-how" w dziedzinie budowy kominków, zdobyte przez jej firmę macierzystą. Jako założyciel obu firm i prezes ich zarządów, reprezentuję już trzecie pokolenie zajmujące się budową kominków. Naszym głównym produktem są kominki akumulacyjne zbudowane ze steatytu Mammutti, wydobywanego ze złoża MammuttiStone. Firmą macierzystą dla NunnaUuni Oy jest Nunnanlahden Uuni Oy, założona w roku 1982, kiedy to rozpoczęto produkcję kominków akumulacyjnych na skalę przemysłową. Na początku 2007 roku firma Nunnanlahden Uuni Oy powierzyła produkcję, sprzedaż oraz marketing produktów swojej firmie zależnej - NunnaUuni Oy, która obecnie jest największą w Finlandii firmą prywatną, działającą w tej branży.
P.K.: Ile osób pracuje w NunnaUuni?
J.L.: Na początku 2007 roku firma zatrudniała 240 osób, na ten czas ta liczba uległa jedynie minimalnej zmianie.

P.K.: W jakich krajach możemy kupić Państwa produkty?
J.L.: Firma NunnaUuni Oy posiada swoich partnerów handlowych w 19 krajach, włączając w tę strukturę NunnaUuni Polska. W Finlandii firma NunnaUuni Oy posiada ponad 150 autoryzowanych partnerów oraz sieć ponad 30 upoważnionych instalatorów. Łącznie posiadamy około 500 autoryzowanych partnerów.
P.K.: Skąd pomysł na to, żeby wykorzystywać właśnie steatyt do produkcji kominków? Czy miał Pan wcześniej doświadczenia z tym materiałem?
J.L.: Steatyt wydobywany jest w miejscowości Nunnanlahti od ponad 100 lat. Miasteczko to, gdzie znajduje się nasza firma jest położone w surowym, pod względem klimatycznym, regionie północnej Karelii. Steatyt z Nunnanlahti zdobył uznanie w okresie, gdy w architekturze i sztuce dominował styl Art Nouveau (w Polsce jak się orientuję zwany secesją), kiedy to dla architektów steatyt stał się ulubionym materiałem do budowy fasad i elewacji. Właściwości steatytu pozwalały na łatwe cięcie go za pomocą pił, a także na wycinanie i rzeźbienie z niego różnorodnych ornamentów, które zdobią ważne budynki w dużych miastach. Na przestrzeni lat w Nunnanlahti powstało ponad dziesięć kopalni kamienia budowlanego. Był on wydobywany prawie wszędzie i nikt nie zwracał uwagi, ani na jego wytrzymałość cieplną, ani na inne właściwości.
Gdy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zmniejszyło się wydobycie steatytu jako kamienia budowlanego, cech zdunów opracował projekt i zaczął produkować kominki akumulacyjne, kontynuując tradycje, których początek sięga XIX wieku. Wiedza o różnych gatunkach steatytu miała fundamentalne znaczenie dla zdunów budujących takie piece. Chodzili oni od domu do domu i budowali kominki akumulacyjne, które w tamtych czasach były jednym źródłem ogrzewania.
Ich kompetencje i umiejętności zawodowe zainspirowały mnie do założenia firmy, tak powstała Nunnanlahden Uuni Oy. Jednak najważniejszym motywem, który skłonił mnie do jej założenia, było doświadczenie mojego ojca - Tahvo Lehikoinena - który był bardzo pomocny przy wyborze złoża MammuttiStone, zawierającego gatunek steatytu o doskonałej jakości, jako źródła materiału do budowy kominków. Czterdzieści lat doświadczenia dało mu ogromną wiedzę na temat złóż steatytu oraz jego cudownych właściwości.

P.K.: Czy współpracują Państwo z jakimiś ośrodkami badawczymi czy sami prowadzicie badania nad wykorzystaniem możliwości drzemiących w steatycie?
J.L.: Jedną z zasad, na których opiera się działalność firmy NunnaUuni, jest stałe, obejmujące długi horyzont czasowy, inwestowanie w badania i rozwój produktów. Najważniejszym osiągnięciem, będącym rezultatem tych wysiłków, jest opracowanie i opatentowanie przez firmę NunnaUuni nowej metody gazowego spalania drewna, nazwanej Golden Fire. Przy opracowaniu tej metody ważną rolę odegrały prace badawcze nad właściwościami cieplnymi steatytu prowadzone w naszym zakładzie produkcyjnym, jak również w zaprzyjaźnionych Uniwersytetach w Finlandii oraz Niemczech. Wyniki tych badań wykazały, że podstawowy rodzaj steatytu wydobywanego z, będącego w dyspozycji firmy NunnaUuni, złoża o nazwie MammuttiStone, jest doskonałym materiałem do budowy kominków. Ten rodzaj steatytu jest najprawdopodobniej jedynym, który jest w stanie wykorzystać wysoką temperaturę spalania, osiąganą w metodzie Golden Fire i gwarantującym użytkownikowi kominka idealne i równomierne ciepło.
P.K.: Kominki NunnaUuni cechuje dość charakterystyczny design. Czy to właśnie rodzaj wykorzystanego materiału niejako wymusza ten specyficzny styl?
J.L.: Trzy kolekcje jakie posiadamy w naszej ofercie czyli Formo, Figuro oraz kolekcja nawiązująca do kominków tradycyjnych, charakteryzują się każda z osobna innym designem (posiadamy ponad 150 modelów). Poniekąd materiał steatytowy wymusza pewną formę, natomiast na pewno nie ogranicza dowolności stylów. Jestem przekonany, iż każdy polski klient znajdzie w ofercie NunnaUuni swojego faworyta.
P.K.: Dzisiaj wiele mówi się o ochronie środowiska. Jak Państwa wyroby i proces produkcji wpasowują się w najnowsze normy i wymagania?
J.L.: Firma NunnaUuni jest innowatorem w dziedzinie badań naukowych, rozwoju produktów oraz ochronie środowiska i w dziedzinie kominków akumulacyjnych. Prace nad rozwojem tego rodzaju kominków są oparte na długookresowych badaniach naukowych. Celem tych badań jest także ogólny rozwój wiedzy dotyczącej kominków wykorzystywanych jako źródła ogrzewania. Punktem wyjściowym prowadzonych przez firmę NunnaUuni prac badawczo - rozwojowych jest wiedza dotycząca budowy tradycyjnych kominków, wzbogacona o informacje uzyskane we współpracy z ekspertami w dziedzinie geologii, technologii energetycznych, budownictwa, projektowania i mieszkalnictwa. Podstawą jest wiedza na temat steatytu i procesu spalania. Wiedza na temat materiałów używanych do budowy kominków akumulacyjnych jest kluczowym czynnikiem determinującym rozwój naszych produktów. Zainicjowaliśmy w roku 1993 badania nad steatytem prowadzone na Wydziale Geologii Uniwersytetu w Oulu. Ich wyniki pokazują, że steatyt pochodzący ze znajdujących się w dyspozycji firmy NunnaUuni złóż MammuttiStone ma unikatowe właściwości jeśli chodzi o kumulowanie i wypromieniowywanie ciepła, a także doskonałą wytrzymałość cieplną.
Kolejnym atutem w rozwoju naszych produktów jest znajomość technologii energetycznych oraz wiedzy na temat procesów spalania. Przypomnę, że firma NunnaUuni opracowała i opatentowała nową metodę gazowego spalania drewna, nazwaną Golden Fire, umożliwiającą wydajne i czyste spalanie drewna w wysokiej temperaturze. Jakość kominków NunnaUuni gwarantowana jest przez procesy testowania i certyfikowania, prowadzone według metod badawczych, będących międzynarodowym standardem. W roku 1998, we współpracy z Niemieckim Instytutem Techniki Budowlanej, zrzeszonym w Towarzystwie Fraunhofera (Fraunhofer-Institut für Bauphysik), opracowaliśmy pierwszą metodę badawczo - pomiarową SAA 142/222 stosowaną w odniesieniu do kominków akumulacyjnych, którą następnie instytut ten zaaprobował jako oficjalną metodę testowania kominków akumulacyjnych. Test ten pozwala określić moc cieplną kominka (w kWh) oraz jego wydajność w zakresie wypromieniowywania ciepła (kW). Podczas testu mierzona jest także temperatura gazów spalinowych oraz poziomy emisji tych gazów. Na podstawie wyników tego testu kominki NunnaUuni zostały podzielone na trzy kategorie cieplne, zgodnie z ich użyteczną codzienną wydajnością cieplną. Obecnie posiadamy dziesiątki patentów i wzorów zastrzeżonych, a liczba ta stale rośnie.
P.K.: Kominki steatytowe cechuje duża masa. Czy dom musi spełniać jakieś specjalne warunki, aby można było zamontować taki kominek?
J.L.: Instalacja kominka NunnaUuni - to rezultat setek lat tradycji i doświadczeń, połączony z najnowszymi wynikami prac badawczych - to rzemiosło wymagające specjalnych umiejętności. Przed wykonaniem realizacji, instalator NunnaUuni zawsze informuje klienta, jak należy przygotować podłoże do postawienia, niejednokrotnie ważącego ponad tonę pieca.

P.K.: Przez wiele lat firmy oferujące piece steatytowe nie decydowały się na sprzedaż w Polsce. Czy to oznacza, że polski klient dojrzał do decyzji o inwestycji w tego typu rozwiązania?
J.L.: Wydaje mi się, iż do każdej decyzji należy dojrzeć, także i do innego myślenia o sposobach ogrzewania swojego domu. Jakby nie było, kominki steatytowe to krok w przyszłość, nie zapominając o tradycji, która jest istotnym elementem. Myślę, że Polacy to bardzo dobrze rozumieją.
P.K.: Coraz większą uwagę przykłada się dziś do odzysku ciepła, powracają piece kaflowe i kominki akumulacyjne. Czy uważa Pan, że steatyt to materiał przyszłości i właśnie w tym kierunku pójdzie technika grzewcza?
J.L.: Jestem o tym przekonany! Steatyt MammuttiStone to z całą pewnością materiał przyszłości, który jest w dobrych rękach naszej firmy. Jednak najlepszym miejscem dla niego jest serce polskiego domu.
P.K.: Dziękuję za rozmowę.
J.L.: Dziękuję i życzę spokojnych, radosnych i ciepłych Świąt.
Juhani Lehikoinen /fot. NunnaUunipin

Paweł Kralka i Juhani Lehikoinen / fot. Kominekpin

Juhani Lehikoinen wraz z ojcem tnie steatyt. Kopalnia w Nunnanlahti lata 50-te. /fot. NunnaUunipin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek