Poznaj branże

Kamienny potencjał - ZOKB Rogala

autor: Paweł Kralka

Zakład Obróbki Kamienia Budowlanego Rogala to kolejne ciekawe miejsce, gdzie udaliśmy się z wizytą. Zakład został założony w 1990 roku. Jako pierwsza powstała hala produkcyjna w Przyłęku wraz z budynkiem biurowym. Po kilku latach została dobudowana druga hala produkcyjna, co wynikało z dużego zapotrzebowania rynku na kamień naturalny.
zywicowanie.jpgpin
Zobacz całą galerię
Po kilku latach działalności powstała konieczność otwarcia filii koło Kielc w Pińczowie. Oddział zajmował się głównie przerobem lokalnych materiałów. Kolejnym krokiem było znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych i tak w 2003 roku zakład powiększył się dwukrotnie. Nowa część fabryki została wyposażona w maszyny do przecierania bloków granitowych, linię do żywicowania (impregnacji fabrycznej kamienia), linię do płomieniowania (tworzy powierzchnię antypoślizgową na kamieniu) oraz linię do polerowania.
Kolejnym etapem rozwoju była budowa dużego magazynu koło Warszawy, w celu lepszego zaopatrzenia kamieniarzy i branży kominkowej z centralnej Polski. W chwili obecnej otwierany jest kolejny magazyn. Będzie to główny magazyn logistyczny położony w Gdańsku. Na powierzchni 5 500 m2 będą prowadzone rozładunki kontenerów oraz dystrybucja materiału prosto na cały kraj.
Zakład w Przyłęku powstał ze względu na lukę w branży na Podkarpaciu. Mała ilość firm zaopatrujących na tym terenie była głównym czynnikiem pierwszej lokalizacji. Kolejne magazyny - Pińczów, Warszawa, Gdańsk - powstawały w celu lepszego dotarcia do klientów z centralnej i północnej Polski. W chwili obecnej firma posiada dystrybucję, pozwalającą dostarczyć np. każdy kolor płytek z oferty w ciągu 1 - 3 dni roboczych (prosto na budowę). Transport nie stanowi więc problemu, ponieważ towar dojeżdża do klienta.
Zakład w Przyłęku jest położony na 5 ha działce, a magazyny zajmują 7 000 m2 wraz z produkcją. W chwili obecnej znajduje się tam 120 000 m2 kamienia, gotowego do odbioru, w płytach lub płytkach oraz 2 500 ton bloków gotowych do przetarcia na produkty różnej grubości. Jest to szczególnie ważne dla branży kominkowej, gdyż w szybkim terminie firma jest w stanie zaopatrzyć zakład kamieniarski w dowolnej grubości materiał na kominek (najczęściej marmur). Cała produkcja odbywa się w zakładzie w Przyłęku. Pozostałe oddziały pełnią funkcję magazynów wyrobów.
Oddział w Pińczowie to powierzchnia 2 000 m2 magazynu oraz 25 000 m2 kamienia. Magazyn Warszawa to 3 500 m2 powierzchni magazynowej oraz 65 000 m2 kamienia.
Z kolei w Gdańsku - głównym centrum logistycznym, magazyn zajmuje 5500 m2, na których do końca przyszłego roku znajdzie się 140 000 m2 kamienia.
Początki firmy to produkcja płytek oraz elementów wykończenia wnętrz. Z biegiem lat zakład przekształcił się w dostawcę surowca (płyt oraz płytek) do zakładów kamieniarskich i firm budowlanych na terenie całego kraju. W chwili obecnej jest jednym z największych producentów oraz importerów kamienia w Polsce.
Proces produkcyjny zaczyna się wraz z przybyciem bloków kamienia do zakładu. Są one rozcinane na maszynach typu TRAK, które tną za jednym razem po dwa bloki kamienia, ważące w sumie 50 ton. Tnie się do 100 płyt jednocześnie. Proces ten trwa nawet do 3 dni non stop. Cięcie odbywa się przy pomocy długich pił, podobnych do noży. Obecna technologia jest dużo bardziej nowoczesna i ekonomiczna, w porównaniu z cięciem piłą tarczową.
Przecieranie może być także wykonane na mniejszej maszynie, która w ciągu kilku godzin pozwala na odcięcie z bloku dowolnej grubości płyty. Piła linowa PELLEGRINI jest wyposażona w linkę, na której znajdują się segmenty z proszkiem diamentowym. Lina porusza się z prędkością około 1,5 mb na sekundę i tnie w ten sposób kamień. Po przetarciu całego bloku płyty są surowe i wymagają dalszej obróbki. W tym celu stosuje się maszyny polerskie firmy BRETON. Kilkanaście głowic poleruje kamień i działa to podobnie jak papier ścierny. Granulacja segmentów na głowicach coraz bardziej wygładza kamień, aż do uzyskania poleru.
Czasami płyty są także fabrycznie impregnowane żywicą (w zależności od upodobań klientów). Odbywa się to na specjalnej linii produkcyjnej, gdzie płyty są nagrzewane do kilkudziesięciu stopni, powlekane żywicą, która dzięki temperaturze głęboko penetruje kamień, a później są jeszcze wygrzewane w niższej temperaturze w celu utrwalenia żywicy.
Stosuje się także obróbkę o nazwie "płomieniowanie", dzięki której kamień uzyskuje powierzchnię antypoślizgową. Powierzchnia jest wypalana palnikiem, maszyna równo wygrzewa powierzchnię, czyniąc ją chropowatą i bezpieczną do użytku na zewnątrz.
W ostatnich latach bardzo popularna stała się także obróbka "antico", dzięki której czuć pod palcami strukturę kamienia. Jest to szczególnie pożądana obróbka przy wykańczaniu wnętrz. Płyty są również cięte na płytki o dowolnych gabarytach. Jest to duża przewaga nad ceramiką, gdyż można wybrać dowolny format, np. pasujący do wymiarów pomieszczenia.
Gotowe płyty trafiają również do magazynów, gdzie są sprzedawane kamieniarzom, którzy przerabiają je na gotowy produkt. Samo magazynowanie płyt odbywa się na stojakach w pozycji pionowej, co ułatwia ich oglądanie oraz załadunek.
W pobliżu zakładu produkcyjnego nie znajdują się złoża kamienia, a wszystkie materiały są transportowane statkami do portów w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku. Stamtąd trafiają na ciężarówkach prosto do zakładu lub magazynów. Materiały z Europy przyjeżdżają drogą lądową.
Firma zatrudnia około 60 osób. Procesy produkcyjne przebiegają automatycznie, człowiek jedynie nadzoruje pracę maszyn oraz jest niezbędny do obsługi załadunku i rozładunku (operatorzy suwnic oraz wózków widłowych). Ludzie pełnią jednak bardzo ważną funkcję w całym procesie, gdyż nie da się zastąpić maszyną niektórych niuansów produkcji, np. takich, jak odpowiednie wykończenie powierzchni.
Zakład posiada 4 Traki wieloliniowe, które w sezonie są w stanie przeciąć 1 300 m2 dziennie, linia polerska posiada dzienną wydajność do 800 m2. Są to moce przerobowe w zupełności wystarczające i dające możliwość bezproblemowego zaopatrzenia mniejszych firm kamieniarskich w Polsce.
Sprzedaż detaliczna płytek odbywa się głównie poprzez sklep internetowy oraz w magazynach. Klienci mają dostęp do szerokiej gamy płytek z kamienia oraz płyt, z których lokalni kamieniarze mogą zrobić ich wymarzony kominek. Firma współpracuje z wieloma zakładami i wykonawcami w Polsce oraz za granicą. Sama nie prowadzi wykonawstwa, gdyż tym zajmują się jej klienci (kamieniarze i kominkarze). Często do montaży poleca klientom zaprzyjaźnione firmy, co jest dla nich dodatkowym argumentem, przemawiającym za tą współpracą. Zawsze jednak może doradzić klientom, jaki kamień wybrać i jak go później pielęgnować.
ZOKB Rogala działa według norm ISO 9000, a wszystkie produkty są zgodne z normą budowlaną UE. Każdy produkt posiada certyfikat zgodności z tą normą. Jest to konieczne, aby sprzedawać kamień na terenie Polski i UE. Prawidłowa jakość  to dla firmy szczególnie ważna kwestia, gdyż nie może ona pozwolić sobie na złe opinie o swoich produktach.
Firma posiada ambitne plany rozwojowe. Obecnie ukończono budowę magazynu w Gdańsku, dzięki któremu zwiększy się dwukrotnie zatowarowanie. Kolejnym etapem jest budowa magazynów na lokalnych rynkach. Jednak nowych lokalizacji firma jeszcze nie zdradza.
fot. ZOKB Rogalapin

fot. ZOKB Rogalapin

fot. ZOKB Rogalapin

fot. ZOKB Rogalapin

fot. ZOKB Rogalapin

fot. ZOKB Rogalapin

fot. ZOKB Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek