Poznaj branże

Kunszt po włosku - La Castellamonte

autor: Paweł Kralka

W 1975 r. dwóch młodych rzemieślników - Roberto Perini i Silvana Neri - stworzyło firmę La Castellamonte. Początkowo w swoim atelier prezentowali użytkowe wyroby ceramiczne własnego projektu. Z czasem zaczęli pielęgnować mocno zakorzenioną w historii regionu tradycję produkcji pieców ceramicznych. I trzeba przyznać, że do dziś robią to kunsztownie.
stack-prod-_71_.jpgpin
Zobacz całą galerię
Castellamonte to włoska miejscowość w regionie Piemont, w prowincji Turyn. Ten obszar Włoch słynie z wyjątkowego gatunku gliny, którą wydobywają lokalne kopalnie. Lepiły z niej całe pokolenia garncarzy. Produkcja pieców ceramicznych sięga tutaj aż do XVIII wieku. Wówczas rzemieślnik Pietro Reasso wybudował pierwszy piecyk ceramiczny o nazwie "Franklin" - stworzony w hołdzie słynnemu politykowi i wynalazcy, Benjaminowi Franklinowi.
W miarę upływu czasu piecyki te tworzono z coraz większą troską o komfort użytkujących. Projektowano szersze paleniska i drzwiczki, dzięki czemu do opalania można było użyć szczap o pokaźniejszych rozmiarach i tym samym dłużej cieszyć się ciepłem ognia.
W XIX wieku klasyczny piec z Castellamonte zyskał międzynarodowe uznanie za sprawą misternych zdobień i glazury o żywych kolorach. Był tak cenionym produktem, że niektóre modele dotarły nawet do odległego Petersburga.
Niestety po wojnie ta tradycja rzemieślnicza została wyparta przez popularne i komfortowe centralne ogrzewanie. Na szczęście czas okazał się dla niej łaskawy i powróciła za sprawą dwóch młodych i pełnych entuzjazmu przedsiębiorców, którzy założyli w połowie lat 70. manufakturę La Castellamonte. Moda na kozy ceramiczne zawitała w nieco nowocześniejszej odsłonie. Przede wszystkim postęp techniczny w dziedzinie odlewów pozwolił produkować elementy o dużych gabarytach i wyszukanej formie, lecz wciąż w duchu tradycji, ponieważ źródłem inspiracji były dawne wzory, m.in. piecyki Franklin.
Nowe trendy wyznaczyła współpraca z Adriano Design Studio (przypomnijmy - pracownia założona przez braci Adriano w 1997 roku). Ich turyńskie biuro projektowe cieszyło się renomą na całym świecie. Bracia Adriano łamali schematy i każdym projektem dowodzili, że nie ma takiej rzeczy, której nie dałoby się zaprojektować jeszcze raz, zupełnie inaczej. Nic więc dziwnego, że ten mariaż tradycyjnych metod produkcyjnych La Castellamonte z formą i kolorem proponowanym przed braci Adriano, zaowocował produktem unikatowym, który kompletnie nie dawał się schować do szufladki opatrzonej napisem "piece".
Zrodziła się idea opalanych drewnem lub pelletami, ekskluzywnych piecyków Stack. W fabryce La Castellamonte bracia Adriano spędzili kilka miesięcy, uważnie rejestrując kształty elementów hali produkcyjnej. To one zainspirowały architektów przy projektowaniu modułów pieca Stack.
I tak oto produkt, którego główną funkcją miało być ogrzewanie, wkroczył w rewiry sztuki. Ta kolekcja nietuzinkowych piecyków zebrała wiele międzynarodowych nagród, m.in. Design Plus podczas targów ISH we Frankfurcie. Co więcej, moment ten zapoczątkował zupełnie nową erę pieców, jako wydajnych urządzeń o innowacyjnym designie, jednocześnie przyjaznych środowisku.
Ekskluzywne piece ceramiczne buduje się z odlewów o dużych gabarytach. Nawet taki element jak rura spalinowa jest w całości wykonany z masy ceramicznej. Ten niezwykle charakterystyczny styl sprawia, że produkty La Castellamonte łatwo rozpoznać. Do dziś wszystkie ich piece zdobi się ręcznie, a swoją estetyką przypominają dawne piece kaflowe. Są dostępne w wersjach: na drewno, pellety oraz z płaszczem wodnym. Włoski producent oferuje bogaty wybór kształtów, kolorów i zdobień. Można je dopasować w zasadzie do każdego wnętrza - czy to zabytkowego czy nowoczesnego.
Ponadto piece ceramiczne produkowane pod marką La Castellamonte spełniają najbardziej restrykcyjne europejskie normy ochrony środowiska. Manufaktura La Castellamonte produkuje również dekoracyjną ceramikę. Płytki, wazony, kolumnady, balustrady, nasady kominowe, dachówki i ozdobne listwy znajdują zastosowanie w renowacji starych kościołów i budynków oraz jako doskonałe uzupełnienie nowoczesnych realizacji.
Firma La Castellamonte ożywia proste, tradycyjne kształty, dostosowując je do współczesnych potrzeb. Tworzy produkty unikatowe, łatwo rozpoznawalne na rynku. Wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy La Castellamonte stosują naturalne, przyjazne środowisku materiały. Ponadto ta dobrze prosperująca manufaktura przekonuje nas o tym, że przemysł może iść w parze z kunsztem czy ochroną środowiska.
fot. La Castellamontepin

fot. La Castellamontepin

fot. La Castellamontepin

fot. La Castellamontepin

fot. La Castellamontepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek