Poznaj branże

Northstar - jakość, wzornictwo i technologia

autor: Paweł Kralka

Kiedy ponad dwadzieścia lat temu w garażowych warunkach dwoje przyjaciół Bjarne Varre i Morten Henriksen tworzyło historię kominków, w zimnej i lodowatej Norwegii nikt nie spodziewał się, że w roku 2000, właśnie w Polsce, a dokładnie w malowniczej i otoczonej zielonymi lasami i pięknymi jeziorami Trzciance, powstanie fabryka produkcyjna Northstar Poland.
dsc_3115.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jako producent ciepłych obudów kominkowych, Northstar rozpoczął działalność na skalę światową, tworząc wzory pod wkłady właśnie firm norweskich. Osiągnął to dzięki trzem postawionym celom, do których przykłada szczególną wagę do dnia dzisiejszego: jakość, wzornictwo i (w czasie późniejszym) technologia czystego spalania.
W dniu dzisiejszym Northstar to ponad 65 000 m2 powierzchni hal produkcyjnych, magazynów oraz biur administracyjnych. Dwie linie produkcyjne w dziale piecyków w sezonie pracują w trybie dwuzmianowym, co daje możliwość wyprodukowania rocznie około 45 000 wkładów i pieców gotowych do wysyłki. Osobny dział kominków produkuje około 20 000 obudów rocznie.
Northstar importuje kamienie naturalne z całego świata, które później obrabia i poszerza tym swoją ofertę na dziale kamieni. Ponadto prężnie rozwija się dział produkujący elementy izolacji Thermotte, w którym również pracuje sztab fachowców, przez większość roku w trybie dwu zmianowym.
Atutem firmy jest również to, że rygorystycznie pilnowane jest, aby na magazynach zawsze było około 1000 produktów czyli pieców, wkładów oraz obudów kominkowych, które przygotowane są do natychmiastowej wysyłki do klienta. W dobie kryzysu zatrudnienie w firmie wzrosło o 25%, co daję łączną liczbę około 330 pracowników. W samej administracji pracuje około 55 młodych ambitnych i kreatywnych osób, na co właśnie kładzie nacisk zarząd Northstar Poland.
Firma Northstar nawiązała współpracę z dwiema młodymi projektantkami Ingvild Wasbotten-Mork i Karoline Bommen, które są absolwentkami architektury i designu na uczelni w Oslo. Współpraca ta pozwoliła na wprowadzanie w bardzo szybkim czasie kilku bardzo nowoczesnych produktów rocznie, co zmieniło całkowicie surowy norweski styl Nordpeis.

Obudowy kominkowe z kompozytu betonowego są produktem wiodącym w produkcji Northstar. Długoletnie doświadczenie pozwoliło na opracowanie receptury, której nie udało się uzyskać naśladowcom. Specjalnie wzmacniany opiłkami metalu beton jest stosunkowo lekki względem swoich gabarytów. Wszystkie formy do obudów, izolacji jak również betonów woskowanych są wykonywane na miejscu w sercu Northstar czyli modelarni. To tam na bazie dokumentacji technicznej buduje się modele obudów kominkowych, które służą następnie wykonaniu form z tworzyw sztucznych. Gotowe formy trafiają do produkcji, najpierw celem wykonania próbnego odlewu, a potem produkcji seryjnej. Próbny odlew służy przede wszystkim testom laboratoryjnym, gdzie sprawdza się wszystkie niezbędne parametry obudowy. Po serii testów nanosi się ewentualne poprawki i zwalnia formy do produkcji.
Proces technologiczny obudów pianobetonowych pozwala na wyprodukowanie jednej obudowy z jednego zestawu form na dobę. Mieszanka pianobetonu potrzebuje wielu godzin na to, aby beton został chemicznie związany i mógł być wyjęty z form nie powodując uszkodzeń elementów. Po rozformowaniu elementy są przez kilka dni sezonowane, a potem trafiają do obróbki polegającej na zeszlifowaniu drobnych nadlewów. Gotowy kominek jest pakowany i trafia do magazynu.
Na każdym z etapów procesu produkcyjnego obecna jest Kontrola Jakości, która weryfikuje pracę i wykonanie zgodne ze standardami firmy. Żaden produkt nie może znaleźć się w magazynie bez numeru seryjnego, będącego potwierdzeniem zgodności z obowiązującymi zasadami jakości. Podczas każdej partii produkcyjnej pobierane są próby, które badane są w laboratorium. Dzięki temu firma jest w stanie szybko reagować na ewentualne problemy w procesie.

W Trzciance, bardzo rodzinnym miasteczku, Northstar jest jednym z największych pracodawców. W przyjemnej atmosferze organizowane są imprezy integracyjne dla wszystkich pracowników firmy wraz z rodzinami. Northstar udziela się również społecznie wspomagając lokalne kluby sportowe czyli drużynę piłkarską - III Ligowy Lubuszanin Trzcianka, jak również III ligową drużynę siatkarską - MKS MDK Trzcianka. Jest również sponsorem obecnego Mistrza Polski i v-ce mistrza Europy w klasie O-125 w sportach motorowodnych. Od dziesięciu lat jest partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazując co rok któryś z nowych produktów na licytację. Wspiera wiele imprez charytatywnych m.in. od pięciu lat Ogólnopolski Halowy Turniej Kibiców "Gramy z Sercem", gdzie wśród organizatorów tego przedsięwzięcia są także pracownicy firmy Northstar, którzy razem postanowili pomagać potrzebującym.

Northstar jest potentatem w swojej dziedzinie, czyli produkcji obudów kominkowych, małych gabarytowo wkładów opalanych drewnem i materiałów izolacyjnych. W szybkim tempie zaczyna się rozwijać w dziedzinie mas akumulujących i pewnie stąpa po światowym rynku kominkowym.
Northstar - jakość, wzornictwo i technologiapin
Northstar - jakość, wzornictwo i technologiapin
Northstar - jakość, wzornictwo i technologiapin
Northstar - jakość, wzornictwo i technologiapin
Northstar - jakość, wzornictwo i technologiapin
Northstar - jakość, wzornictwo i technologiapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek