Poznaj branże

Od muzyki do kominków - Marta Pociask

autor: Paweł Kralka

"Zawsze myślałam, że jeżeli miałabym się wyprowadzić z miasta to w takie miejsce, gdzie mogłabym poczuć przestrzeń wokół siebie."
dsc_3076.jpgpin
Zobacz całą galerię
Co ma ze sobą wspólnego muzyka i sprzedaż kominków? Zapewne niewiele choć Pani Marta Pociask uważa, że ludzie, którzy w jakiś sposób zetknęli się w swoim życiu z jakąś formą sztuki, artyzmu np. plastyka, muzyka czy rzeźba, posiadają trochę inną wrażliwość na otoczenie.
Sama ma wykształcenie muzyczne, a pomysł na kominki zrodził się przypadkowo. Pracowała w całkiem innej branży i w pewnym momencie, nieoczekiwanie zaproponowano jej pracę w firmie kominkowej. Polubiła to i po jakimś czasie podjęła decyzję o usamodzielnieniu się i rozpoczęła przygodę z kominkami na poważnie.
"Był to już okres kiedy na rynku nie było łatwo, ponieważ konkurencja była spora, postanowiłam więc postawić na jakość. Zauważyłam, że trzeba zacząć sprzedawać rzeczy, które nie sprawiają kłopotu, są dobrze wykonane, nie wymagają dużego zaangażowania klienta w użytkowanie. Doszłam do wniosku, że trzeba sprzedawać rzeczy, które sama bym sobie zainstalowała w domu" mówi Pani Marta i dodaje: "dlatego sprzedaję produkty jedynie wybranych marek, takich jak m. in. Rais, Heta, Meteor. Uważam, iż pali się w nich świetnie, nie sprawiają kłopotu, są bardzo dobrze dobrane gabarytowo do teraźniejszych pomieszczeń. Według mnie, oprócz wyglądu, są to najważniejsze rzeczy w kominku. Do tego wszystkiego te produkty zachwycają mnie swoja prostotą i minimalizmem".
Pani Marta przetestowała u siebie w firmie mnóstwo innych pieców, nie zawsze miała sezonowane drewno, nie zawsze udało się mieć idealne warunki palenia i właśnie te urządzenia sprawdziły się doskonale. Biorąc pod uwagę poprawkę na to, że klienci nie koniecznie muszą wszystko wiedzieć o paleniu w kominkach, te marki może polecić i spać spokojnie, a klient będzie zadowolony. Na bazie swojego doświadczenia twierdzi, że klienci nie zawsze używają kominka do ogrzewania, czasami jest to wręcz mebel w mieszkaniu.
"Jeżeli ktoś zaczyna dzień od czyszczenia kominka to z czasem przestaje w nim palić, a nie na tym mi chyba zależy. Ja jestem domownikiem i dla mnie ciepło "domowego ogniska" jest bardzo ważne. Przy kominku można się uspokoić po całym dniu, przeczytać książkę, a nawet tylko siedzieć i patrzeć na piękny ogień".
Kiedy sama przegląda skandynawskie foldery jest zachwycona aranżacjami gdzie prostota i funkcjonalność jest najważniejsza i tam w większości widać piece wolnostojące, a nie zabudowy kominkowe. "Zapalasz, działają i szybko nagrzewają pomieszczenie. Są to rzeczy, na które ja zwracam uwagę. U siebie w domu na pewno będę miała piec. Lubię dobre i piękne rzeczy, z którymi nie ma problemów i do nich właśnie zaliczam piece wolnostojące".
Właścicielka firmy Amroff uważa, że trzeba mieć satysfakcję z pracy, którą się wykonuje. Jeżeli sprzeda piec i klient jest zadowolony, odczuwa satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, dlatego dąży do tego za każdym razem. Pewność, że sprzedaje dobre urządzenia, daje jej niesamowicie duży komfort pracy. "Taka praca daje mi coś więcej niż tylko zarabianie pieniędzy. Jeżeli coś sprzedajemy nie oszczędzamy na materiałach. Materiały wysokiej jakości są na pierwszym miejscu, jest to poniekąd, oprócz dobrego wykonawstwa, gwarancją dobrze działającego urządzenia, no i przede wszystkim bezpieczeństwa. Nie zapominajmy, że wprowadzamy ogień do domów i mieszkań. Spokojny sen jest dla mnie bardzo ważny".
Korzysta oczywiście z doradztwa architektów i projektantów wnętrz, ale jak mówi: "papier wszystko przyjmie", dlatego trzeba się poruszać według zasad budowy i zwracać uwagę na błędy. "Nie chodzi o to, żeby wszyscy znali się na wszystkim, chodzi o to, aby umieć korzystać z fachowców w swoich branżach, tym bardziej, że kominek, w którym pali się ogień, nie jest kolejnym, zwykłym meblem w domu. Oprócz piękna niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, nie starajmy się mieć monopolu na wiedzę".
Pani Marta w swojej firmie zajmuje się także sprzedażą urządzeń SPA. Uważa, że w życiu należy mieć jakieś przyjemności i posiadać w domu coś co pozwala nam się zrelaksować. Wanny SPA zaliczają się do takich właśnie rzeczy. Rozumie, że nie każdy może sobie na to pozwolić, aczkolwiek twierdzi, że gdyby wszyscy mieli takie urządzenia w domu może bylibyśmy dla siebie milsi.
"Rzeczy, które powodują nasze dobre samopoczucie wpływają także na to jak działamy później z innymi ludźmi, jakie są nasze reakcje, czy jesteśmy permanentnie zestresowani czy też nie. To wszystko ma potem przełożenie na codzienne relacje. Odpoczynek jest bardzo ważny i trzeba się go nauczyć. To czy odpoczywamy podczas rozmowy, kąpieli czy słuchania muzyki nie ma znaczenia. Trzeba znaleźć sobie tę dziedzinę, w której możemy się wyłączyć od codzienności i zrelaksować umysł".
Sama jest domownikiem, relaksuje się i odpoczywa podczas spacerów ze swoim psem. Bardzo kocha zwierzęta, a dodatkowo, całkiem równolegle, udaje jej się dbać o kondycję fizyczną podczas spacerów. "Praca nas pod tym względem nie rozpieszcza, w większości siedzimy w biurze, w samochodzie albo stoimy".
Jakiś czas temu k
upiła stary dom blisko Mazur. Kocha tamte miejsca, uwielbia tam spacerować. "Można by powiedzieć, że są miejsca w Polsce "nieskażone cywilizacją" i tamte okolice dla mnie takie właśnie są. Uwielbiam tamte przestrzenie, lasy, jeziora, w takim miejscu mogłabym mieszkać. Zawsze myślałam, że jeżeli miałabym się wyprowadzić z miasta to w takie miejsce gdzie mogłabym poczuć przestrzeń wokół siebie. Sąsiadów można mieć w zasięgu wzroku, ale nie żeby sobie zaglądać w okna. Takich terenów jest coraz mniej.
W tym momencie cieszę się z tego co udało mi się osiągnąć. Nie mogę się doczekać kiedy zamieszkam w moim mazurskim domu".
Pani Marta lubi obserwować ludzi, podchodzi do nich bardzo otwarcie. Jest wobec nich szczera. "Zaskakuje mnie czasami jak się zmieniają. W pracy są zupełnie kimś innym niż w domu. Tylko teraz jest pytanie, gdzie udają? Po co to robią? Cały czas muszą żyć w napięciu i dostosowywać się do sytuacji. Nie rozumiem ich działania dlatego lubię ludzi szczerych i prawdziwych."
Marta Pociaskpin

Marta Pociaskpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek