Poznaj branże

Przyszłość może nadchodzić!

autor: Paweł Kralka

Podczas ostatnich 12-tu miesięcy wiele się działo w bawarskiej siedzibie firmy Kaufmann-Keramik w Rehau, gdzie udaliśmy się z wizytą. Tworzono nowe struktury, mocno inwestowano i wkładano wiele pracy w innowacje produkcyjne. Te najnowsze zdarzenia w firmowej historii są dla przedsiębiorstwa logiczną konsekwencją dalszych kroków na drodze do sukcesu, którą rozpoczął założyciel firmy Helmut Kaufmann pod koniec lat sześćdziesiątych.
neuer_showroom1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zaczynał jako modelator ceramiki w garażu swojego ojca - było to jego samodzielne przedsiębiorstwo. Po etapie tworzenia modeli dla innych, mógł wreszcie kupić swój własny piec do wypalania ceramiki i pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął produkcję kafli piecowych. Przedsiębiorstwo szybko rosło, a wraz z nim liczba jego zadowolonych klientów.
Rok 1993 był poświęcony budowie nowej hali zakładowej, na obszarze której znajduje się od tamtej pory także siedziba zarządu.  
Wieloletni rozwój przedsiębiorstwa ugruntował na rynku pozycję firmy Kaufmann-Keramik jako pewnego partnera rzemieślniczego z wysokiej jakości kaflami piecowymi. Przy tym przedsiębiorstwo już na zawsze wyrobiło sobie markę, jako firma wychodząca naprzód z nowymi, innowacyjnymi produktami i pomysłami.  
Takim przykładem jest tu "Coterra", opatentowany system do ciepłej wody i elektrycznie opalanych pieców kaflowych. Tutaj ofertą jest nie tylko atrakcyjny produkt, wielką wagę przywiązuje się także do szkoleń i serwisu. Umożliwiają to specjalnie przystosowane przestrzenie szkoleniowe w Rehau.  
Dalszym ważnym punktem przełomowym w firmie był wrzesień 2007 roku. Od tej chwili przedsiębiorstwem kierują: Helmut Kaufmann, Hannelore Kaufmann, Matthias Kaufmann i Gabriele Weiß-Kaufmann. Integracja dwóch pokoleń rodziny Kaufmann jest gwarancją dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. Jak mówi Helmut Kaufmann: "Piękne uczucie! Kiedy starsi i młodsi są optymalną mieszaniną długoletniego doświadczenia i nowych idei, a łączy nas wspólny cel - być jednymi z najlepszych w branży". Do tego dodaje także: ". . . trzeba być stale technicznie nowoczesnym".  
Dlatego na Otto-Straße mocno się inwestuje, a dobudowa 4 500 m2 powierzchni jest już realizowana. Dzięki temu prawidłowy przebieg produkcji będzie jeszcze bardziej zoptymalizowany, aby dalej wykonywać wysokie jakościowo produkty ceramiczne. "Tą inwestycją stawiamy nas w czołówce najracjonalniejszych producentów kafli piecowych" -mówi nam szef-senior.  
Spojrzenie na produkcję pokazuje, że realizacja specjalnych zamówień "na miarę" we wszystkich wariantach to tutaj żaden "luksus" lecz już standard. Za sukcesem firmy stoi także 82 współpracowników, jedna stała załoga z ogromnym wieloletnim doświadczeniem. Ten umotywowany zespół jest dla przedsiębiorstwa niezastąpionym i niezbędnym kamieniem węgielnym do osiągnięcia pożądanego wyniku. Jest to niezwykle wymierne, jeśli wchodzą nowe produkty, to dopiero kiedy wszyscy są zgodni i zupełnie przekonani do nowej idei i jej funkcjonalności - przechodzi się do produkcji.  
Właściwe przygotowanie nowego produktu zaczyna się od działu tworzącego modele, następnie robi się masę (różne gliny są poddawane obróbce w młynie kulkowym - taki sam proces jak w przemyśle porcelanowym).  
Kafle wytwarzane są trzema różnymi technikami produkcyjnymi, jak: wylewanie, wyciskanie prasą i ciągnięcie. Przy wszystkich surowych produktach jest taka sama dalsza obróbka. Kaufmann kładzie duży nacisk na to, aby surowy towar był doskonale obrobiony i oszlifowany przez profesjonalistów, żeby były osiągnięte właściwe wymiary. 
Przykładem tego jest "FORMAT" - ceramika wielkoformatowa, wyraźnie pokazuje, że nie jest zamierzeniem firmy Kaufmann bycie tylko największym producentem kafli w Niemczech, ale przede wszystkim chce się wyróżniać wysoką jakością, innowacyjnym wzornictwem i być silnym, odpowiedzialnym partnerem rzemieślniczym i handlowym. Potwierdza to modne portfolio produkcyjne przez najlepszą technikę pieca do wypalania.  
Rezultat wszystkich tych wysiłków najlepiej widoczny jest przy nowej serii FORMAT. Ta wielkoformatowa ceramika wyróżnia się przede wszystkim 5 nowymi strukturami i nową powierzchnią - Koroxid. Jest to wynik wpływu międzynarodowych impulsów wzornictwa na dobre rzemieślnicze produkty.  
Dobry kierunek rozwoju w Rehau odzwierciedla się jednak nie tylko w bardzo aktualnych nowościach ceramiki. Już przed laty w odpowiedzi na modę na małe piece kompaktowe wypuszczono na rynek serię Sonnenöfen (pieców słonecznych). Szczególnie charakterystyczne są tu kafle wcześniej zelementowane, w kształcie pierścieni i gotowe do rzemieślniczego wykonania podstawowego pieca. Produkt ten, pomimo ułatwionego sposobu budowania, jest sprzedawany tylko wykwalifikowanym rzemieślnikom jako system.  
Również w innowacjach dotyczących technik opalania Kaufmann nie pozostaje w tyle. Techniki Sonnenöfen są obecnie na etapie badań i będą od jesieni dostarczane z certyfikowaniem 15 A.  
Każdy kto chciałby otrzymać dokładny, aktualny przegląd innowacyjnej oferty produktowej firmy, może ją nabyć również na miejscu w przedsiębiorstwie Kaufmann- Keramik. Do dyspozycji klientów zawsze są uaktualniane prospekty i katalogi o produktach.
fot. Kaufmannpin

fot. Kaufmannpin

fot. Kaufmannpin

fot. Kominekpin

fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek