Poznaj branże

Skamol

autor:

Na zaproszenie firmy VARMSEN Polska w dniach od 20 do 23 maja ponownie udaliśmy się z wizytą do Danii - tym razem odwiedzając firmę Skamol - producenta płyt wermikulitowych i krzemianowo-wapniowych. 

dsc_4278.jpgpin
Zobacz całą galerię

Skamol A/S został założony w 1912 roku pod nazwą Skarrehage Molervark I/S w celu wykorzystania unikalnych złóż ziemi okrzemkowej znanej jako "Moler", położonej w Limfjord w północno-zachodniej Danii. Cegły Moler były pierwotnie używane w budownictwie oraz jako wymurówki kominów. Skamol rozwinął swoją pozycję od lokalnego dostawcy cegieł izolacyjnych do lidera kominkowych systemów izolacyjnych na całym świecie. Firma posiada własne laboratoria wspierające rozwój produktów.
Zakłady są w pełni zautomatyzowane i nastawione na wytwarzanie wyspecjalizowanych wyrobów. Wszystkie fazy produkcji są nieustannie monitorowane i przebiegają zgodnie z normami jakości, potwierdzonymi certyfikatem jakości DS./EN ISO 9001. Celem naszej wizyty było zapoznanie się z produkcją firmy, systemem pracy i oczywiście poznanie ludzi nią zarządzających. Na początku zostaliśmy zaproszeni do fabryki wermikulitu. Przedstawiono nam cały cykl przygotowania tego produktu, począwszy od wydobycia ze złóż naturalnych, poprzez specjalne metody przetwarzania, aż do momentu układania w formy i suszenia. Okazało się że wermikulit jest bardzo wdzięcznym do obróbki materiałem i można go formować w dowolnie wybrane kształty, dopasować do każdego rodzaju formy.
W swoim parku maszyn firma posiada wszystkie narzędzia potrzebne do zrealizowania nawet najbardziej wymyślnych i skomplikowanych kształtów zleconych przez klienta.  Kolejnym krokiem była wizyta w fabryce płyt krzemianowo-wapniowych. Tutaj produkcja jest całkowicie zautomatyzowana. Począwszy od mieszania składników, poprzez formowanie i suszenie, aż po cięcie na konkretne grubości. Przy pomocy specjalnych pił jest możliwe docinanie izolacji pod dowolnym kątem. Po zaprojektowaniu konkretnej obudowy oraz sprecyzowaniu kształtów i wymiarów można dostać gotowy, przycięty materiał do wykonania obudowy, co niesamowicie usprawnia pracę.
Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy w miejscowej restauracji, będącej świadkiem dziejów Danii i miejscową atrakcją turystyczną. Nazajutrz poznaliśmy siedzibę firmy Skamol - działy zajmujące się rynkiem duńskim i rynkami zagranicznymi. Później przyszła pora na część nieoficjalną, którą rozpoczęła zabawa na profesjonalnie przygotowanym torze gokartowym. Braliśmy udział w treningu, kwalifikacjach i w końcu przystąpiliśmy do wyścigu na torze. Oczywiście na najlepszych czekały medale i nagrody. Po pełnym wrażeń popołudniu udaliśmy się na wyśmienitą kolację, by rano powrócić do Polski.

Skamolpin
Skamolpin
Skamolpin
Skamolpin
Skamolpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek