Poznaj branże

Wywiad z Dariuszem Mikołajczykiem

autor: Rafał Rębisz

Dziś nie wystarczy już po prostu budować kominki. Klient nie zadowala się bowiem standardowym rozwiązaniem, jakich są tysiące, staje się coraz bardziej wymagający, chce realizować własne koncepcje. Obudowa kominkowa w domu takiego indywidualisty musi się wyróżniać, być dziełem sztuki i przyciągać wzrok. Niestety, nie każda firma oferuje projekty nietypowe.
p8050028.jpgpin
Zobacz całą galerię
Koszt inwestycji w zatrudnienie dobrego projektanta jest wysoki, a korzystanie z usług outsourcingowych nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Czasem, w wirze tworzenia, łatwo zapomnieć o funkcjonalności. Tym bardziej warto przyjrzeć się rozwiązaniom proponowanym przez "Kominki Mikołajczyk". Firma - dzięki swoim pracom kamieniarskim - zdobyła zaufanie nie tylko polskich klientów.
Kominek: Jakie były początki firmy? Na jaki rodzaj usług była ukierunkowana?
Dariusz Mikołajczyk: Przypadkowo, podczas jednego z wakacyjnych wyjazdów zarobkowych w czasie trwania studiów, miałem okazję pracować przy renowacji jednej ze znanych niemieckich katedr w Minden. Bezpośredni kontakt z zabytkiem i jego historią oraz możliwość wspólnej pracy z wysokiej klasy konserwatorami i kamieniarzami, poznanie ich metod działania oraz tajemnic warsztatu z pewnością zaważyły na decyzji o zajęciu się w przyszłości kamieniem naturalnym. Fascynacja nim była tak wielka, że rekonstrukcja gotyckiego maswerku z piaskowca stała się tematem mojej pracy dyplomowej, co na uczelni artystycznej było czymś niespotykanym. Od momentu założenia firmy jej działalność ukierunkowana była na prace konserwatorskie, rekostrukcję elementów architektonicznych oraz rzeźbę w kamieniu.
K: Ile osób zatrudnia firma?
D.M.: Na początku firma zatrudniała dwóch pracowników, obecnie pracuje tu ponad 30 osób - kamieniarze, rzeźbiarze, montażyści, inżynierowie biura projektów.
K: Od kiedy firma zajmuje się sprzedażą kominków i skąd wziął się ten pomysł? Czy kominki stanowią podstawową gałąź działalności firmy?
D.M.: Jeśli chodzi o kominki, to wykonywane one były od początku istnienia firmy, jednak od czterech lat projektowanie i produkcja kominków stała się głównym elementem naszej działalności. Trudno powiedzieć, skąd wziął się pomysł na sprzedaż i produkcję kominków, ponieważ każda firma zajmująca się obróbką kamienia trafi kiedyś na klientów chcących zamówić wykonanie kominka. Jednak trzeba podkreślić, że decyzja o zajęciu się tym zagadnieniem zapadła w związku z brakiem przyzwoitego wzornictwa na rynku w tym czasie, a więc widoczną luką. Czynnikiem sprzyjającym tym poczynaniom był fakt, że za powstającymi oryginalnymi projektami od początku szło ich wykonanie i produkcja. Nawet dzisiaj wśród tak znacznej ilości firm kominkowych brakuje takich, które posiadają swoje własne wzornictwo. Niestety, działalność większości z nich ogranicza się do powielania ugruntowanego wzornictwa francuskiego oraz korzystania z pomysłów i pracy znanych europejskich producentów kominków. Myślę, że ważnym atutem naszej firmy jest nowe podejście i sposób widzenia kominka jako produktu będącego równoważnym elementem wystroju wnętrz, takim jak na przykład meble. W przypadku mebli, polskich producentów posiadających własne wzornictwo jest kilku i to znanych. Jednak jeśli idzie o kominki, gdyby zapytać klientów, czy znają jakąś markę, to nie byliby w stanie wymienić żadnej. Dlatego możliwość bycia jednocześnie projektantem i twórcą produktu stwarza nieograniczone możliwości w poszukiwaniu nie tylko nowych rozwiązań i kierunków rozwoju tworzonego produktu, ale także realną szansę wykreowania marki firmy jako producenta oryginalnych kominków.
K: Oferują Państwo bardzo nietypowe projekty obudów. Czy firma zatrudnia architektów?
D.M.: Wszystkie pomysły, cały design oraz charakter tworzonych kominków, to nasza zasługa. Kreatywność w tworzeniu oraz konsekwentne poszukiwania nowych form wyrazu są gwarancją rozwoju i sukcesu. Współpraca z architektami nie przyniosłaby prawdopodobnie na tym etapie takich efektów, ponieważ czynnikiem decydującym w projektowaniu jest nie tylko wiedza oraz talent czy wyobraźnia twórcy, ale świadomość "możliwości" kamienia i technicznych uwarunkowań oraz ograniczeń wkładów grzewczych. Ponadto tworzenie nowego produktu o takim charakterze to bardziej zajęcie dla projektanta wzornictwa przemysłowego niż dla architekta.
K: Jak udało się Państwu zaistnieć na rynku kamieniarskim poza granicami kraju?
D.M.: Właśnie projektowanie, kreatywność w tworzeniu kolejnych wzorów - to spowodowało, że powstała kolekcja kominków, którą zainteresowały się znane zagraniczne firmy z branży. Eksport do krajów zachodnich zmusił firmę do wprowadzenia nowych technologii, odpowiedniego zorganizowania produkcji, począwszy od fazy projektowania CAD związanego z programowaniem niektórych maszyn kamieniarskich, poprzez ręczną obróbkę elementów, których maszyny nigdy nie będą w stanie wykonać i, co jest głównym atutem produktu, aż po proces kontroli jakości i zabezpieczania towaru do transportu i dystrybucji. Nowe możliwości i wyzwania stwarza także wejście na rynek wschodni, gdzie od kilku miesięcy trwają rozmowy, a pierwsze produkty już znalazły swoich nabywców.
K: Jak często zdarza się Państwu wykonywać projekty kominków na specjalne zamówienie?
D.M.: Należy zaznaczyć, że głównym atutem firmy pozostaje wykonywanie nietypowych zleceń na specjalne zamówienie. Duża elastyczność oraz posiadanie rozbudowanego biura projektowego pozwalają na wdrożenie każdego nowego produktu w bardzo krótkim czasie. Umożliwia nam to również materiał, w jakim pracujemy - formowanie kamienia daje nieograniczone możliwości i efekty plastyczne. Nie byłoby to możliwe w przypadku kafli czy innych często używanych do produkcji kominków materiałów.
K: Jakie są kierunki rozwoju firmy w chwili obecnej?
D.M.: Najważniejszą sprawą jest kontynuowanie procesu tworzenia własnej sieci dystrybucji w postaci salonów firmowych, ponieważ tylko taka forma kontaktu z klientem daje pełną możliwość kreowania i kontroli całego procesu, od momentu tworzenia produktu aż po jego sprzedaż.
Wywiad z Dariuszem Mikołajczykiempin
Wywiad z Dariuszem Mikołajczykiempin
Wywiad z Dariuszem Mikołajczykiempin
Wywiad z Dariuszem Mikołajczykiempin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek