Poznaj branże

Wywiad z Gabym-Yves Bald

autor: Paweł Kralka

"Jeżeli teraz miałbym określić portret przedsiębiorcy, to uważam, że powinien on być, pracowity i przede wszystkim ludzki, ponieważ to firma ma służyć człowiekowi, a nie na odwrót." Gaby-Yves Bald - Prezes Fondis
portrait-gyb-1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Paweł Kralka: Ogrzewanie i klimatyzacja chyba nie zawsze były w centrum Pana zainteresowań. Z jakimi innymi branżami był Pan wcześniej związany i w jakich przedsiębiorstwach się Pan realizował?

Gaby-Yves Bald: Sama branża kominkowa i klimatyzacyjna jest mi znana dopiero od 6 lat. Czternaście lat temu stworzyłem firmę zajmującą się butelkowaniem wody i jest to teraz jedna z bardziej liczących się firm w Alzacji. Najpierw zaintrygowała mnie dziedzina logistyki i łącząca się z nią wartość dodana dla naszych klientów. Następnie zarządzałem firmą zajmującą się dystrybucją wysokiej jakości nasion, która została wprowadzona na Paryską Giełdę. Mniej więcej tak kształtowały się moje zainteresowania zawodowe zanim zdecydowałem się na wykupienie firmy Fondis.

PK: Czy dzisiaj jest Pan nadal zaangażowany w innych branżach?
G-Y.B.: Nie, uważam, że jeżeli chce się robić coś dobrze, należy skupić się na jednej zasadniczej rzeczy. Dziś "tą rzeczą" jest firma Fondis.

PK: Jak to się stało że postanowił Pan związać się zawodowo właśnie z klimatyzacją i ogrzewaniem?
G-Y.B.: W swoim życiu zawodowym dostałem szanse stworzenia firm - ich nabycia, połączenia i wprowadzenia na giełdę. Czasami przychodzi taki moment -dlaczego nie zrobić czegoś dla siebie i nie spróbować podjąć ryzyka, które rzuca nam często wyzwanie i całkowicie by nas zaangażowało?. Aby tak postąpić, szukałem firmy na sprzedaż z branży energetycznej, ponieważ uważam, że dziedzina ta daje duże możliwości rozwoju i zdobycia nowych osiągnięć.

PK: Początki Fondis chyba nie były łatwe, musiał Pan szukać zewnętrznych źródeł finansowania aby móc skupić się na rozwoju firmy. Czy dzisiaj, kiedy Fondis ustabilizował już swoją pozycję na europejskim rynku, spogląda Pan wstecz z pełnym zadowoleniem, czy zdarzają się Panu myśli "mogłem zrobić to, czy tamto inaczej"?

G-Y.B.: Nie do końca się z Panem zgodzę. Początki firmy Fondis nie były trudniejsze od innych, które rozpoczynały swoją działalność. Owszem, wszystkie nasze przedsięwzięcia były podejmowane z własnych źródeł finansowania, co przyczyniło się do stabilnej pozycji firmy w dobie kryzysu, a nasz kapitał własny jest w stanie zaspokoić nasze wierzytelności. Jak słusznie Pan zauważył w swoim pytaniu, inną mocną strona firmy Fondis jest fakt, iż dzięki swojej pozytywnej ewolucji i rosnącemu udziałowi w rynku, firma jak najbardziej osiągnęła poziom europejski. Jeżeli chodzi o sukces, to raczej należy do niego podchodzić z umiarkowaniem, ponieważ nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Wystarczy załamanie rynku, aby losy firmy się odwróciły. Proszę tylko zwrócić uwagę, co dzieje się obecnie, nikt nie wie jakie w dobie kryzysu będą preferencje klientów.
Generalnie rzecz ujmując zarządzając firmą, nie patrzę w lustro - to znaczy nie podjąłbym innych decyzji niż te, które powziąłem, ale to nie zmienia faktu, że zawsze przy danej decyzji mamy do wyboru kilka opcji.

PK: W roku 2007 magazyn ekonomiczny "L'expansion" przedstawił Pana, jako przykład "sukcesu po francusku". Jaka jest Pańska recepta na sukces?

G-Y.B.: Dla mnie nie ma sukcesu, jest tylko praca. Jeżeli w przyszłości Fondis stanie się firmą bezkonkurencyjną na rynku, która gwarantuje swoim pracownikom trwałe stanowiska pracy, będzie to znaczyło, że firma rozwija się dobrze, a nasza praca przynosi pozytywne efekty. Gdybym teraz miał określić portret przedsiębiorcy, to uważam, że powinien on być pracowity i przede wszystkim ludzki, ponieważ to firma ma służyć człowiekowi, a nie na odwrót.

PK: Jakie pasje obecne są w Pana życiu? Proszę opowiedzieć czytelnikom coś więcej na ich temat?
G-Y.B.: Szczerze mówiąc to nie mam zbyt dużo czasu na hobby, ale cenie sobie dobrą muzykę, lubię też nurkować i grać w golfa.

PK: Jest Pan mocno zaangażowany w kwestie związane z ekologią. Dlaczego Pana zdaniem tak późno zaczęto zwracać uwagę na potrzebę ochrony środowiska?
G-Y.B.: Rozpoczynając od momentu, kiedy to stawiano człowieka jako istotę najważniejszą w systemie ekonomicznym, Ziemia była fundamentalnym interesem człowieka. Musimy zrobić wszystko, aby chronić środowisko. Stanowisko właściciela firmy niesie ze sobą dodatkową i szczególną odpowiedzialność. Trudnością jest połączenie ze sobą ochrony środowiska i systemu ekonomicznego, ponieważ ich interesy mogą być całkowicie rozbieżne. Firma Fondis nie jest tego przykładem stąd też kładziemy duży nacisk w naszych badaniach na pogodzenie interesów w tej materii.

PK: Fondis od kilku lat współpracuje z polskimi firmami. Jak ocenia Pan poziom wiedzy i świadomości ekologicznej polskiej branży kominkowej?

G-Y.B.: Niestety polska branża kominkowa jest stosunkowo młoda. Przez to każdy może korzystać z pseudo wolności w konsumpcji, czyli jest zdecydowanie mniej inwestycji, które dotyczą jakości, a bardziej popularne są te, które przynoszą zysk oparty na ilości. Otóż urządzenie, które jest mniej szkodliwe dla środowiska, jest tym samym zdecydowanie droższe. Nawet jeżeli różnica w cenie nie jest zbyt wysoka, to i tak maszyny ekologiczne nie są jeszcze zbyt popularne. Jednak należy być optymistą: świadomość polskiego rynku rośnie szybciej niż w przypadku innych rynków, przyzwyczajenia się zmieniają i słabną, oznacza to, że nie są zbyt zakorzenione w świadomości klienta.

PK: Czy zdradzi nam Pan swoje plany na przyszłość - czy Fondis to firma, której zamierza Pan poświęcić resztę swojego życia?

G?Y.B.: Żadna praca zawodowa nie jest usprawiedliwieniem, gdy ktoś poświęca jej swoje życie.
Dobrze zorganizowane życie profesjonalne powinno iść w parze z życiem społecznym i uczuciowym. Jednak kiedy się już coś robi, trzeba to robić dobrze i bez wahania.
Gaby-Yves Baldpin

fot. Fondispin

fot. Fondispin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek