Poznaj branże

Z pasją i precyzją - PCO Żarów

autor: Paweł Kralka

Firma PCO "Żarów" w 2010 r. świętowała jubileusz 160-lecia działalności. Dzięki zaangażowaniu Katarzyny Klimowicz - Prezesa firmy, zakład przeszedł szybki proces modernizacyjny, stając się jednym z najbardziej nowoczesnych w Europie.
pco_54.jpgpin
Zobacz całą galerię
Początki firmy sięgają XIX w., kiedy to w rejonie Żarowa odkryto złoża glin ogniotrwałych. W 1850 r. niemiecki właściciel sąsiednich zakładów chemicznych - Carl Friedrich von Kulmiz, utworzył w Żarowie fabrykę cegieł szamotowych. W późniejszym czasie należała ona do spółki akcyjnej Chamottefabrik C. Kulmiz GmbH.
XIX-wieczna fabryka była nowoczesnym obiektem, wyposażonym w piec 14-komorowy, opalany gazem generatorowym, sprzężone ze sobą piece okresowe, szlamownię parową kaolinu i łączność telefoniczną. W skład przedsiębiorstwa wchodziły również zakłady w Marktredwitz w Bawarii i Halbstadt w Czechosłowacji.
W epoce maszyny parowej sercem energetycznym zakładu była kotłownia, mieszcząca cztery kotły parowe. Wodę do produkcji i do kotłowni dostarczało lokalne ujęcie wody. Od 1906 r., kiedy wybudowano lokalną elektrownię, w fabryce zaczęto wykorzystywać energię elektryczną jako siłę napędową.
Podstawową bazą surowcową do produkcji wyrobów szamotowych były: kaolin z kopalni szlamowanej "Andrzej", odpady poflotacyjne, gliny surowe z okolic Żarowa i z rejonu Jaroszowa, gliny palone we własnym zakresie, złomy i łupki prażone z Nowej Rudy. Gliny surowe suszono w szopach. Rozdrobnienie następowało w gniotownikach o granitowych kołach, a od 1910 r. w gniotownikach walcowych.
Okres międzywojenny należał do trudnych, ponieważ zakład został pozbawiony dotychczasowego rynku zbytu. Położenie, w jakim znalazło się przedsiębiorstwo, poprawiło przyłączenie do koncernu Didier-Werke AG, który koordynował zbyt wyrobów.
W ostatniej fazie II wojny światowej wstrzymano produkcję, zaś podstawowe wyposażenie (silniki, transformatory, pasy transmisyjne, napędy) zmagazynowano w różnych utajonych miejscach. W latach 1946 - 1962 w Żarowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych "Żarów" realizowano program dotyczący rozbudowy i modernizacji. Wybudowano nowy piec tunelowy wraz z magazynem wyrobów i formownią. Trzeba było nadążyć za postępem technicznym, przejść od taczki lub prostej maszyny do nitki produkcyjnej, od prostych wyłączników elektrycznych do systemów automatyki przemysłowej. 21 lutego 1992 r. przedsiębiorstwo przekształcono w państwową spółkę akcyjną o nazwie Żarowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie SA (w skrócie "Żaroszamot" Żarów SA).
Początek nowej ery dynamicznego rozwoju nastał dopiero 15 lipca 2000 r., kiedy zarządzanie firmą w Żarowie objęła Katarzyna Klimowicz. W 2003 r. sprywatyzowany zakład zmienił nazwę na Polską Ceramikę Ogniotrwałą "Żarów" SA. Przedsiębiorstwo przeszło szybki proces modernizacyjny, który objął wszystkie wydziały produkcyjne, od automatyzacji wydziału przygotowania mas, przez zakup nowych pieców tunelowych z pełną kontrolą wypalania, do nowych zautomatyzowanych pras, obrabiarek typu CNC. Dzięki takim urządzeniom uzyskuje się najwyższą możliwą precyzję wykonywania form o nawet najbardziej skomplikowanym kształcie. Cały proces zarządzania wspomagany jest oprogramowaniem komputerowym typu ERP - Microsoft Dynamic AX. W 2011 r., aby połączyć swoją pozycję i potencjał z akademickim dorobkiem naukowym, firma PCO "Żarów" podpisała umowę o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Wdrożony system jakości realizowany jest na każdym etapie wytwarzania, a kontrolerzy jakości dbają o właściwe przygotowanie produktu finalnego. Projektowanie i przygotowanie składników ziarnowych mieszanek surowcowych odbywa się w całkowicie zautomatyzowanym i sterowanym komputerowo procesie. Nowoczesne mieszadła z opcją intensywnego mieszania zapewniają prawidłową homogenizację masy surowcowej.
Nadawanie kształtu podczas formowania wykonywane jest na wydziale formowni, wyposażonej w 30 różnego typu pras. Nowoczesne prasy ze specjalnym wyposażeniem pozwalają na realizację bardzo długich serii produkcyjnych z powtarzalną jakością wyrobów. Automatyczny odbiór robotem i układanie półproduktów bezpośrednio na wozy piecowe skraca czas transportowania wyrobów do pieca tunelowego.
Obróbka termiczna odbywa się w nowoczesnych piecach tunelowych. Automatyczna kontrola krzywej wypału i rozkładu temperatury w piecu pozwala na bardzo precyzyjne oraz optymalne prowadzenie procesów wypalania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie skomplikowanych kształtów o małej grubości.
Wyroby PCO "Żarów" SA są niezbędnym elementem wyłożeń wszystkich urządzeń pracujących w wysokich temperaturach. Kompleksowość oferty, dokładność oraz wysoka jakość wykonania sprawiają, że znajdują one zastosowanie w różnych sektorach przemysłu, takich jak m.in.: koksownie, huty stali i metali kolorowych, huty aluminium, elektrownie i elektrociepłownie, ale również w szeroko pojętym sektorze produkcji kominków i piecyków domowych.
Międzynarodowy port lotniczy położony na terenie Wrocławia, bliskość autostrady oraz niewielka odległość od granicy z Niemcami i Republiką Czeską stwarzają bardzo dobre możliwości połączeń oraz logistyki dostaw.Cały zespół pracuje z pasją, ceniąc bezpośredni kontakt z klientem. Załoga PCO "Żarów" pomaga znaleźć jak najlepsze kompleksowe rozwiązanie ogniotrwałe, od projektu do instalacji, wspomagając klientów serwisem eksploatacyjnym.
Polska Ceramika Ogniotrwała "Żarów" SA, łącząc zalety długoletniej tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz konstrukcyjno-materiałowymi (Certyfikat Jakości) otworzyła swoim produktom drogę na rynek światowy. Jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie, produkujących glinokrzemianowe materiały ogniotrwałe. Różnorodność formatów oraz długoletnie doświadczenie pozwalają oferować szeroką gamę rozwiązań przeznaczonych dla przemysłu kominkowego.
fot. PCO Żarówpin

fot. PCO Żarówpin

pin

fot. PCO Żarówpin

pin

fot. PCO Żarówpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek