Zawsze z radością piszę o rodzimych firmach, których rozwój i wysokiej jakości produkty docenili klienci zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Jednym z takich właśnie przedsiębiorstw bez wątpienia jest Zakład Elektroniczny TATAREK. Na zaproszenie właściciela firmy udałem się z wizytą do Wrocławia, aby z bliska przyjrzeć się strukturze zakładu i organizacji produkcji.
Zobacz całą galerię
Historia Firmy
Zakład Elektroniczny TATAREK powstał w 1988 roku. Jego działalność koncentrowała się na produkcji elektroniki, grzejników olejowych oraz studiu muzycznym. Firma nosiła nazwę "Elwiko", natomiast od roku 1990 - Zakład Elektroniczny TATAREK.
W kolejnych latach działalności nastąpił bardzo szybki rozwój produkcji zasilaczy sieciowych, wymuszony zapotrzebowaniem rynku. Mimo istnienia w Polsce kilku firm o podobnym profilu produkcji, wrocławskiemu przedsiębiorstwu udało się zawładnąć znaczną częścią rynku. Decydujące znaczenie w pozyskiwaniu klientów miała wysoka jakość produktów, nowoczesny i funkcjonalny design, dobra praca marketingowa.
Zakład TATAREK stał się głównym dostawcą zasilaczy dla producentów kas fiskalnych, telewizyjnych anten aktywnych, elektronicznych instrumentów muzycznych. Zapleczem naukowym dla firmy była Politechnika Wrocławska oraz kadry wywodzące się z Zakładów Radiowych "DIORA"
W tym okresie nastąpiła również znaczna rozbudowa bazy lokalowej. Dziś powierzchnia zakładu to 1500 m2. Powstały nowe biura, magazyny, hale produkcyjne, dział konstrukcyjny. Park maszynowy powiększył się o wiele urządzeń tworzących nowoczesne linie technologiczne, dzięki którym uzyskano wysoką wydajność i jakość, tym samym wyroby mogą konkurować z najlepszymi.
Około 2003 roku rozpoczęto prace nad sterownikami do kotłów na paliwa stałe i kominków. Początki były trudne, właściwie można powiedzieć, że firma była pionierem w tej dziedzinie w kraju i Europie. Dział konstrukcyjny nie miał żadnych wzorów do naśladowania, nie istniały na świecie przykłady, które mogłyby wyznaczyć kierunki działania. Wszystkie opracowania miały charakter nowatorski.
Branża kotłowa, a szczególnie kominkowa była z początku nastawiona sceptycznie do elektroniki sterującej spalaniem. Bardzo wiele pracy kosztowało przekonywanie kolejnych producentów o celowości stosowania automatyki w procesie spalania. Dzisiaj sytuacja jest całkowicie odmienna, nowoczesny piec czy kominek bez elektronicznego sterowania to rzadkość. Równolegle rozwijano również układy sterowania "solarami". Są one często dopełnieniem systemów grzewczych i stanowią ważny element w pozyskiwaniu energii ekologicznej.
Wszystkie prace zaowocowały zdobyciem ważnej pozycji producenta sterowników w kraju i w Europie. Należy tu wspomnieć, że w sterowaniu spalaniem w kominkach, Polska jest europejskim liderem i wyznacza rozwój w tej dziedzinie. Wyroby zakładu Tatarek dostarczane są do wielu firm w Polsce i w Europie np.: Czech, Węgier, Słowacji, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Bułgarii.
Rozwój produkcji jest możliwy dzięki ciągłej pracy nad utrzymaniem wysokiej jakości wyrobów, wprowadzaniem nowych opracowań, spełnianiem oczekiwań klientów. Firma dokłada wszelkich starań, aby wyroby były bezpieczne i spełniały wymagania norm UE. Może poszczycić się wieloma nagrodami, jako przykład można podać:
- Złota Statuetka Jakości Produkcji (The Gold World Quality Commitment Trophy), nagroda przyznana w roku 2002 przez międzynarodową organizację ITM w Genewie. Firma TATAREK była jedynym przedsiębiorstwem z Polski uhonorowanym tym prestiżowym w świecie biznesu wyróżnieniem.
- Platinum Star for Quality otrzymana w Paryżu w 2003 roku nagroda, która jeszcze bardziej motywuje do doskonalenia oferowanych produktów.
W utrzymaniu wysokiego poziomu funkcjonowania firmy bardzo pomocny jest certyfikat ISO (certyfikat jakości: ISO9001:2008 przyznany przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego), który zakład uzyskał w 2000 r., a "re-certyfikował" w 2010 r.
Część stanowisk obsadzona jest przez osoby niepełnosprawne, emerytów i rencistów. Za te działania firma otrzymała międzynarodowe wyróżnienie: znak równości dla Jerzego Tatarka za tworzenie przyjaznych warunków pracy dla kobiet i mężczyzn, partnerstwo na rzecz rozwoju "Życie zaczyna się po czterdziestce" EFS EQUAL.
Organizacja produkcji
Zakład zatrudnia 50 osób oraz współpracuje z mniejszymi firmami jako podwykonawcami. Na powierzchni 1500 m2 znajduje się pięć wydziałów produkcyjnych, które umożliwiają organizację pełnego cyklu technologicznego:
- wydział SMD (montaż powierzchniowy elementów elektronicznych za pomocą automatu)
- wydział THT (montaż przewlekany elementów elektronicznych z wykorzystaniem fali lutowniczej)
- wydział montażu końcowego i uruchomienia zasilaczy
- wydział montażu automatyki
- wydział wtryskarek i mechaniczny
Dodatkowe działy: Konstrukcyjny, Handlowy, Administracji i Obsługi.
Proces powstawania wyrobów rozpoczyna się w Dziale Handlowym, tu w oparciu o badanie rynku i rozmowy z klientami, rodzą się koncepcje rozwojowe. Na tej podstawie Dział Konstrukcyjny może rozpocząć prace nad nowymi wyrobami. Najczęściej są to działania nowatorskie, stąd trudne, nie zawsze kończące się sukcesem.
Firmie udaje się jednak wprowadzać wiele nowości. Wszystkie pomysły i nowe rozwiązania weryfikowane są w zakładowym laboratorium. Dzięki temu klient dostaje wyrób sprawdzony pod względem funkcjonalnym.
Oferta
Firma Tatarek odniosła duży sukces w opracowaniu sterownika do sterowania układami grzewczymi z wykorzystaniem wkładu z płaszczem wodnym. Po kilku latach doświadczeń wprowadziła do sprzedaży sterownik RT-08PLUX wykorzystujący regulację dopływu powietrza do kominka za pomocą przepustnicy. Okazało się, że to opracowanie stało się wzorem rozwiązania technicznego dla innych firm. Jednak czas "życia" wyrobu jest bardzo krótki, nowe wymagania płynące od klientów, a także osiągnięcia konkurencji zmuszają do ciągłej pracy nad udoskonalaniem wyrobów. Przykładem tego może być modyfikacja wymienionego RT-08P - wprowadzono nowy, większy wyświetlacz graficzny, znacznie przyjaźniejszy dla użytkownika z możliwością wyboru języka obsługi. Regulator po modyfikacji ma symbol RT-08G.
Zakład Elektroniczny wprowadził do sprzedaży w ostatnich latach wiele produktów, oto niektóre z nich:
- sterowniki do kotłów na paliwa stałe
(RT-04B, RT-01, RT-02B, RT-09)
- sterowniki do kominków
(RT-08P, RT-08G, RT-3B, RT-08K, RT-3C)
- sterowniki do wentylacji
(RT-10, RT-10N)
- sterowniki do "solarów"
(RT-08, RT-08T)
- systemy zasilania awaryjnego
(A200WAC, A600WAC)
Należy podkreślić, że wszystkie wyroby powstają w oparciu o zakładową myśl techniczną i są produkowane na własnych liniach produkcyjnych. Mocną stroną firmy jest również możliwość realizowania projektów indywidualnych.
Po godzinach
Jerzy Tatarek od kilkunastu lat pasjonuje się wyścigami starych samochodów - "oldtimerów" oraz siatkówką plażową. Firma jako jedna z pierwszych w kraju włączyła się czynnie w propagowanie siatkówki plażowej i stworzyła pierwszy profesjonalny kobiecy team, znany jako "TATAREK TEAM". Pary od początku istnienia nieustannie plasują się w ścisłej czołówce krajowej, ale swoją obecność bardzo mocno zaakcentowały również na turniejach europejskich, jak i światowych. Zawodniczki występujące w barwach TATAREK od lat stanowią główny filar reprezentacji Polski w siatkówce plażowej juniorek i seniorek. Potwierdzeniem osiągnięć teamu jest bogata kolekcja pucharów i medali największych imprez krajowych i międzynarodowych, zdobiących na stałe biuro handlowe firmy. Jednym z największych sukcesów jest zdobycie mistrzostwa świata i Europy w kategoriach młodzieżowych.
Wszystkie wspomniane działania mają wspólnego sprawcę - są trwale związane z osobą Jerzego Tatarka - założyciela oraz właściciela firmy.