Poznaj branże

Zakład produkcyjny Spartherm w Strzelcach Krajeńskich

autor: Paweł Kralka

Podczas naszych podróży po europejskich fabrykach nie mogliśmy pominąć rodzimych Strzelec Krajeńskich, w których znajduje się nie tylko siedziba firmy Spartherm Polska, ale również zakład produkcyjny. Urządzenia, które schodzą z linii produkcyjnej tego zakładu, docierają do najdalszych zakątków Europy.
014.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na zaproszenie Pana Ireneusza Bonarskiego, który odkrywał przede mną tajniki fabryki, udałem się z wizytą na Ziemię Lubuską, żeby na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie powstają wkłady kominkowe, które od lat są synonimem jakości.
Firma Spartherm GmbH powstała w 1986 roku w niemieckim Melle. Założycielem był obecny prezes firmy - Gerhard Manfred Rokossa, który z małego zakładu ślusarskiego zatrudniającego 2 osoby, stworzył jednego z największych producentów palenisk kominkowych, kominków i kaset w Europie. W roku 1996 zdecydował się na otwarcie zakładu produkcyjnego w Polsce - w Strzelcach Krajeńskich. W ten sposób powstała firma Spartherm Sp. z o.o., która do dnia dzisiejszego zajmuje się produkcją. Do roku 2000 firma ta odpowiedzialna była również za sprzedaż wkładów na terenie Polski, za pośrednictwem działu handlowego w Krakowie. Właśnie w roku 2000 powstał Spartherm Polska, który dziś jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń niemieckiego producenta na naszym rynku.
Od początku swojej działalności w branży kominkowej Spartherm GmbH współpracował z firmami polskimi, które wykonywały część drobnej produkcji. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że to właśnie nasz kraj został wybrany na stworzenie zakładu produkcyjnego, który przejął jeden z podstawowych etapów wytwórczych.
Produkcja podzielona jest na dwie główne fazy. Pierwsza z nich odbywa się w Polsce, to tu powstają korpusy do wszystkich urządzeń sprzedawanych w Niemczech oraz tych przeznaczonych na eksport. Gotowe półprodukty trafiają do niemieckiego zakładu w Melle, gdzie są piaskowane, malowane i zaopatrzane w przeszklenie oraz wykończenie wnętrza. Tak więc każdy z wkładów, z powodzeniem działających w całej Europie (i nie tylko), przeszedł przez linię produkcyjną w Strzelcach Krajeńskich. Zaznaczyć trzeba, że produkty Spartherm są cenione nie tylko na naszym kontynencie, ale także w Ameryce Północnej.
Firma stawia przede wszystkim, na jakość i właśnie z tego słynie. Najnowsze technologie powstają w laboratorium w Niemczech i wprowadzane są we wszystkich etapach produkcji, również w fabryce Spartherm Sp. z o.o. w Strzelcach Krajeńskich, która posiada własny zespół technologów. Firma wciąż skupiona jest na rozwoju innowacyjnych rozwiązań, mających na celu maksymalne wykorzystanie energii cieplnej, zawartej w paliwie. W ostatnich latach ogromny nacisk położony jest również na ochronę środowiska. Wszystkie produkty firmy w pełni odpowiadają najsurowszym wymogom Unii Europejskiej.
Fabryka w Polsce zatrudnia 390 osób, pracownię technologiczną tworzy 15 inżynierów i konstruktorów. Powierzchnia zakładu to niemal 20 000 m2, z czego ponad 1 100 m2 przeznaczone jest na magazyny. Moce przerobowe zakładu sprawiają, iż rocznie zużywane jest 18 000 ton materiału, co pozwala na produkcję blisko 70 000 urządzeń. Zakład zajmuje się również wytwarzaniem dla innych liczących się producentów urządzeń kominkowych jak Kalfire czy Cera. Fabryka może poszczycić się nowoczesnym parkiem maszynowym. W jego skład wchodzą m.in. 4 wykrawarki laserowe z możliwością grawerowania, roboty spawalnicze MIG MAG i TIG oraz urządzenia do rozwijania i prostowania blach o wydajności 120 ton na ośmiogodzinny cykl pracy.
Zakład produkcyjny w Strzelcach Krajeńskich to przykład na to, że również w naszym kraju powstawać mogą urządzenia, które dzięki swojej jakości staną się jednym z filarów branży. Pozostaje mieć nadzieję na to, iż więcej tak znaczących firm zdecyduje się na przeniesienie produkcji do Polski, nie tylko dając w ten sposób pracę Polakom na miejscu, ale przypominając całej Europie, że "Polak potrafi".
fot. Sparthermpin

W Gorzowie Wlkp budowany jest nowy biurowiec firmy Sartherm, który będzie oddany do użytku jesienią.  pin

fot. Sparthermpin

fot. Sparthermpin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek