Dym, smog i ekolodzy to w ostatnich czasach bardzo częsta mieszanka występująca we wszelakich mediach i opiewająca wyższość paliwa gazowego nad stałym! To bardzo dziwne zestawienie, szczególnie kiedy nie słyszymy nic o innych alternatywach dotyczących ogrzewania, jak chociażby fotowoltaika. Od razu nasuwa się więc podejrzenie, że coś musi być na rzeczy i chyba niezupełnie chodzi tutaj o oczyszczenie powietrza, a raczej wywarcie nacisku na wsparcie „jedynie słusznej” formy ogrzewania.
Stare powiedzenie „Polak potrafi” dzisiaj wciąż jest aktualne. Jesteśmy narodem bardzo kreatywnym, szybko się uczymy i szybko potrafimy wdrażać nowe technologie w każdej dziedzinie.
Wiele osób zastanawia się, na jaki system kominowy warto postawić. Dla większości najważniejszym parametrem, decydującym o wyborze, jest ekonomiczna eksploatacja. W nowoczesnym budownictwie stosowane są techniki wysoko energooszczędne, dzięki którym zużywa się zdecydowanie mniej energii na ogrzanie domu i podgrzanie wody niż w przypadku technik tradycyjnych. Naprzeciw takim oczekiwaniom rynkowym wyszła technika kondensacyjna, która stosowana jest w kotłach najnowszej generacji.
System DGP czyli dystrybucji gorącego powietrza ciągle cieszy się niesłabnącą popularnością wśród potencjalnych i obecnych użytkowników kominków. Jak każde rozwiązanie techniczne posiada on swoje wady i zalety, warto sprawdzić, które z nich są faktem, a które jedynie stereotypami nie znajdującymi potwierdzenia w rzeczywistości.
Wśród producentów materiałów budowlanych i samych budowniczych panuje wiele opinii dotyczących zalet i wad stosowanych rozwiązań odprowadzania spalin. Postaram się przedstawić krótkie porównanie podstawowych typów kominów stosowanych w dzisiejszym budownictwie ze szczególnym uwzględnieniem ceramicznych systemów kominowych.
Kominek stał się popularnym wyposażeniem nowych budynków jednorodzinnych, jak i niskich budynków wielorodzinnych. Pomijając walory dekoracyjne i estetyczne, może stanowić dodatkowy rezerwuar ciepła w mieszkaniu.
Piec czy kominek – z takim dylematem przez lata mierzył się niemal każdy, szukając źródła ogrzewania. Wydajność przy jednoczesnej rezygnacji z wizji ognia czy radość, jaką daje widok płonących polan, kosztem właściwości grzewczych? Na szczęście współczesne piece umożliwiają nam uniknięcie podobnych wyborów – pozwalają cieszyć się widokiem ognia, zachowując jednocześnie wysoką wydajność.
Sytuacja na rynku kominkowym, podobnie jak nasze życie, jest rzeczywistością dynamiczną, zmieniająca się wraz z naszymi upodobaniami. Poddana jest również różnorodnym trendom, czy to w zakresie zdobnictwa czy w związku z pojawieniem się nowych materiałów lub też wskutek zmieniającej się na różnych płaszczyznach sytuacji rynkowej.
Podstawową funkcją komina jest bezpieczne odprowadzanie do atmosfery produktów spalania przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Bardzo istotną rzeczą jest zapewnienie właściwej statyki komina, by ten podczas długich lat użytkowania był odporny na działanie czynników atmosferycznych. Aby komin spełniał swoje funkcje musi być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta.
Chyba każdy zgodzi się z twierdzeniem, że użytkowanie kominków i pieców na drewno powinno sprawiać nam przyjemność. Aby tak jednak było, musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczną ich eksploatację oraz montaż.
W ostatnich latach odnotowujemy ogromny wzrost zainteresowania tzw. ciepłymi kominkami (piecokominkami, kominkami III generacji - różnie to jest nazywane), czyli w ogromnym uproszczeniu, kominkami, których specjalne wykonanie powoduje, iż „cała ściana grzeje i to długo po wypaleniu drewna”.
Jeżeli na etapie projektu domu nie przewidziałeś instalacji pod kominek z płaszczem wodnym to nic straconego. Kominek w tej technologii można również wykonać w domu, w którym już zamieszkałeś.
Podejmując decyzję o posiadaniu kominka, przyszli użytkownicy zadają sobie różne pytania. Jak on będzie wyglądał? Jak długo będzie w domu plac budowy? Czy będzie posiadał właściwości akumulacyjne? Odpowiedzią na te dylematy może być prefabrykowana obudowa z lekkiego betonu.
Przystępując do projektowania „komuś” kominka, lub zastanawiając się nad wyborem właściwego kominka do swojego domu wiemy, że nie powinniśmy koncentrować się tylko nad jego bryłą czy wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim powinniśmy pomyśleć nad przeznaczeniem i sposobem przyszłego funkcjonowania.