CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Automatyka procesów spalania w kominkach z pł. wodnym

autor: Paweł Szymczak

Żyjemy w czasach wysoko rozwiniętej technologii i komputeryzacji, która otacza naszą codzienną rzeczywistość. Z automatyką - bardziej lub mniej zaawansowaną - coraz częściej stykamy się również przy kominkach.
0165-06-12b.jpgpin
Zobacz całą galerię
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele regulatorów dedykowanych do kominkowych systemów grzewczych. Stosowane są zarówno do układów instalacji z wkładem kominkowym wyposażonym w płaszcz wodny jak i do kominków z konwekcją ciepłego powietrza oraz do kominków z masą akumulacyjną.
Aby za mocno nie odbiegać od naszego tematu, skupmy się na regulatorach przeznaczonych do obiegów grzewczych, których źródłem ciepła jest wkład z płaszczem wodnym. Bowiem do poprawnej pracy kominka oraz do sprawnego działania całej instalacji C.O. niezbędne jest urządzenie sterujące - "regulator". Podstawową funkcją tego urządzenia jest automatyczne sterowanie pracą kilku pomp obiegowych instalacji.

Włączanie i wyłączanie konkretnej pompy odbywa się całkowicie automatycznie na podstawie odczytanej z czujnika temperatury wody w płaszczu i zaprogramowanej w sterowniku wartości. Wzrost temperatury do zadanego poziomu powoduje uruchomienie danej pompy, a spadek poniżej wymaganej temperatury skutkuje jej wyłączeniem.

Większość regulatorów udostępnia możliwość zmiany parametrów sterujących pracą pomp. Zbyt nisko nastawiona wartość temperatury uruchamiającej obieg wody z wkładu kominkowego do C.O. i C.W.U. wpływa negatywnie na proces palenia.
W takim przypadku na powierzchni paleniska naszego "wodniaka" wydziela się duża ilości skroplin tzw. "kondensatu", czego efektem są:
- nadmiernie zabrudzona szyba,
- obniżona sprawność cieplna,
- przyśpieszona korozja wkładu.
Nie należy bowiem zapominać, że wkład z płaszczem wodnym jest urządzeniem wysokotemperaturowym pracującym prawidłowo w momencie, kiedy temperatura wody w płaszczu przekracza 60 oC. Na tej podstawie ustawiamy minimalną temperaturę uruchamiania obiegu wody na instalację.

Do bardziej rozbudowanych instalacji grzewczych stosowane są regulatory z większą ilością funkcji, które dodatkowo obsługują zawory trójdrożne, sterują priorytetem ciepłej wody użytkowej, a nawet przystosowane są do współpracy ze zbiornikiem buforowym.
Każdy z regulatorów pełni również rolę informacyjną. Podczas obsługi kominka należy co jakiś czas kontrolować wskazania wyświetlanej przez sterownik temperatury. Jest to dla nas ważna informacja, na podstawie której decydujemy o dołożeniu do kominka kolejnej porcji paliwa, zwiększeniu dopływu powietrza gdy temperatura w płaszczu jest za niska, bądź zmniejszeniu dopływu powietrza gdy temperatura jest zbyt wysoka.

Najbardziej zaawansowane technologicznie są regulatory łączące w sobie zintegrowaną automatykę pracy pomp z automatycznym sterowaniem procesem spalania drewna w kominku. Podstawową funkcją takiego sterownika jest utrzymanie temperatury w płaszczu wodnym wkładu kominkowego na zadanym poziomie za pomocą przepustnicy doprowadzającej świeże powietrze do spalania.

W zależności od zmierzonej temperatury w płaszczu wodnym kominka oraz na podstawie zaprogramowanych algorytmów - regulator steruje odpowiednim uchyleniem przepustnicy i pracą pomp. Zoptymalizowany proces spalania zapewnia nie tylko zwiększony komfort obsługi kominka, ale przede wszystkim gwarantuje prawidłowe parametry pracy wkładu z płaszczem wodnym, w ten sposób niwelując zjawisko kondensacji.

Rosnące zapotrzebowanie rynku na systemy grzewcze oparte na kominki z wkładem "wodnym", a tym samym dynamiczny wzrost popytu na regulatory do kominków, zaowocowało pojawieniem się nowych konstrukcji sterowników. Producenci automatyki udoskonalają swoje produkty zarówno pod kątem stylistyki jak i pod względem dopasowania procesu spalania do najbardziej optymalnego, co w efekcie ma wymierny wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania naszego mieszkania.
fot. Brunnerpin

Mikroprocesowy regulator z wyświetlaczem graficznym / przepustnica powietrza (fot. Tatarek)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek