CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Automatyka w kominkach akumulacyjnych

autor: Dawid Partyka /Z.E. Tatarek

Obecnie kominki pozwalają przenieść najczystszą formę ognia bezpośrednio do naszych współczesnych domów. 
2064_05.jpgpin
Zobacz całą galerię
Przez wiele lat zakres możliwości regulacji paleniska ograniczał się wyłącznie do ilości dokładanego opału, co uległo zmianie dopiero w momencie pojawienia się palenisk zamkniętych, w tym i wkładów kominkowych. Tego typu wkłady, dzięki kanałom doprowadzającym powietrze do paleniska, pozwalają już na odpowiednią regulację ilości doprowadzanego powietrza do komory spalania, a tym samym odpowiedni dobór wartości grzewczej, jaką użytkownik chce uzyskać w danym momencie.
Jednak każdy, kto w ten sposób kiedykolwiek użytkował kominek wie doskonale, ile jego uwagi i ingerencji w pracę kominka wymaga uzyskanie właściwych parametrów palenia. Dzień dzisiejszy pozwala nam jednak korzystać z najnowszych technologii, również w przypadku, tak zdawałoby się konserwatywnych czynności, jak obsługa kominka.
Użycie elektroniki do obsługi, nie tylko samego paleniska kominkowego, ale i całych systemów grzewczych, pozwoliło na praktycznie całkowite zautomatyzowanie procesów palenia i jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie ciepła do ogrzania pomieszczeń zasilanych z kominka, nie tracąc przy tym nic z walorów estetycznych, jakie daje wizja ognia w pomieszczeniu mieszkalnym.
Obecnie wiele osób decyduje się wykorzystywać kominek jako główne źródło ogrzewania w pomieszczeniach i tym samym wymaga się od niego jak najefektywniejszej i jak najbardziej ekonomicznej pracy. Te warunki może spełnić wyłącznie elektronika, która w połączeniu z odpowiednim osprzętem pozwala prawie całkowicie wyręczyć nas ze wszystkich obowiązków wynikających z prawidłowego funkcjonowania systemu zasilanego przez kominek - poza oczywiście koniecznością uzupełniania opału.
Jedną z grup regulatorów kominkowych, które obecnie zdobywają szeroką popularność na rynku, są optymalizatory spalania do kominków z paleniskami konwencjonalnymi, które oprócz funkcji optymalizowania procesu spalania, pozwalają również całkowicie automatycznie obsługiwać systemy akumulacji ciepła. Ta grupa regulatorów znajduje zastosowanie nie tylko w obsłudze wkładów kominkowych, ale również palenisk w piecach kaflowych, ponieważ obecnie oferowane kształtki akumulacyjne do współpracy z wkładami kominkowymi są niejako przeniesieniem konwencji pieca kaflowego do układów, gdzie zamiast paleniska węglowego mamy zastosowany wkład kominkowy opalany drewnem.
Zadaniem regulatora w tego typu systemach jest odpowiednie "przejście" przez poszczególne etapy procesu palenia i jak najekonomiczniejsze przekazanie ciepła do zmagazynowania w kształtkach akumulacyjnych. Regulatory dedykowane do takich układów, oprócz przepustnicy regulującej dopływ powietrza do komory spalania, pozwalają również na automatyczne uruchomienie napędu klapy kominowej kierującej spaliny do modułu akumulacji, a także niejednokrotnie również obsługę innych urządzeń współpracujących, jak nasada wodna, czujnik drzwiczek czy czujnik czadu.
W przypadku zastosowania pełnego układu automatyki (regulator z przepustnicą powietrza i czujnikami spalin, napęd klapy kominowej i czujnik drzwiczek), użytkownik ma zapewnioną całkowicie bezobsługową pracę całego systemu, przy jednoczesnym najefektywniejszym wykorzystaniu uzyskanego ciepła do zmagazynowania w module akumulacyjnym. Oczywiście ma to bezpośredni wpływ na oszczędności związane z ilością zużytego opału, ale także dzięki prawidłowemu spalaniu pozwala na zachowanie odpowiedniej czystości komina, a to ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowania samego kominka w budynku. Nie należy jednak zapominać, że zastosowanie automatycznej regulacji paleniska, w żadnym wypadku, nie zwalnia nas od dokonywania okresowego czyszczenia komina!
Przy okazji regulatorów do palenisk powietrznych nie możemy również pominąć pokrewnej grupy regulatorów, jakimi są optymalizatory mocy. Zapewniają one automatyczną obsługę praktycznie każdego, nawet najprostszego układu, w którym ciepło rozprowadzane jest grawitacyjnie przez kratki w obudowie kominka. Oczywiście tak jak i pozostałe tego typu regulatory, również i te nadzorują całość procesu spalania, współpracując z przepustnicą doprowadzającą powietrze do paleniska z tym, że ich zadaniem jest stabilizowanie procesu spalania na wymaganym przez użytkownika poziomie.
Głównym celem zastosowania tego typu regulatora jest zapewnienie żądanego komfortu termicznego w pomieszczeniach ogrzewanych kominkiem, bez niepotrzebnego ich przegrzewania, a co za tym idzie, ograniczenie ilości opału niezbędnego do uzyskania właściwej temperatury w pomieszczeniach, przez jak najdłuższy czas.
Tego typu regulatory znakomicie sprawdzają się również w paleniskach współpracujących z coraz bardziej popularnymi krążkami akumulacyjnymi, stabilizując pracę paleniska pod kątem temperatury krążków, zabezpieczając je jednocześnie przed uszkodzeniem na skutek zbyt wysokiej temperatury, jaka mogłaby zostać osiągnięta bez użycia regulatora. W takim zastosowaniu (z krążkami akumulacyjnymi) najkorzystniejszym miejscem montażu, jak wynika z doświadczenia, jest przewód kominowy tuż za samymi krążkami, natomiast w regulatorze ustawiamy jedynie stałą, bezpieczną temperaturę spalin wychodzących do komina (np. 200 oC).
I w tym miejscu dochodzimy do jednej z najważniejszych zalet zastosowania elektronicznych regulatorów, które oprócz wymienionych już korzyści związanych z komfortem i ekonomią użytkowania, pozwalają przede wszystkim na całkowicie bezpieczną eksploatację kominków w połączeniu z wszystkimi opisanymi systemami.
W regulatorach do kominków powietrznych takimi zabezpieczeniami są algorytmy alarmowe ograniczające maksymalną temperaturę pracy, alarmy zapobiegające stosowaniu niewłaściwego opału czy też zabezpieczające użytkownika przed "cichym zabójcą", czyli tlenkiem węgla. Ten ostatni funkcjonuje w opcji z dedykowanym czujnikiem czadu i oprócz sygnalizacji alarmowej, aktywuje całkowite otwarcie przepustnicy doprowadzającej powietrze oraz klapy kominowej, co powoduje maksymalne zwiększenie ciągu kominowego i tym samym eliminuje niebezpieczeństwo dalszego wydzielania szkodliwych związków.
Jak widać wszechobecna w naszym dzisiejszym świecie elektronika znalazła również swoje miejsce w tak, zdawałoby się odległej tematycznie branży, jaką jest branża kominkowa. Dzięki połączeniu w sobie niezaprzeczalnych atutów związanych z komfortem, ekonomią i bezpieczeństwem pracy, jest obecnie jednym z coraz bardziej popularnych elementów pozwalających użytkownikom kominków cieszyć się magią ognia w pomieszczeniu, z jednoczesnym wykorzystaniem jego ciepła do ogrzewania budynku.
fot. Brunnerpin

Optymalizator mocy (u góry); optymalizator procesu spalania (u dołu). fot. Z.E. Tatarekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek