CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Bodart - Gonay Optifire

autor: Rafał Rębisz

Stereotypowe podejście do wkładów kominkowych sprawia, iż trudno uwierzyć, że te produkty mogą być niezwykle wydajnymi i oryginalnymi urządzeniami.
opti_780.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zaprzeczeniem tego wizerunku są produkty Optifire belgijskiej firmy Bodart&Gonay. Pierwsza rzecz, na którą zwróciłem uwagę testując wkład Optifire, to idealna wręcz dbałość o szczegóły oraz minimalizm formy. Belgowie udowodnili, że wkład nie musi razić mnogością wystających elementów, sterczącymi rączkami i innymi szczegółami, których estetyka pozostawiałaby wiele do życzenia. Bodart&Gonay zadbał o to, aby każdy element delikatnie zlewał się z ogólną bryłą wkładu, stanowiąc doskonałe jej uzupełnienie. Jednocześnie funkcjonalność i ergonomia zostały także rozwiązane na wysokim poziomie. Przyjrzyjmy się dokładniej belgijskiej propozycji. Rączka otwierająca drzwi wkładu jest oczywiście wyjmowana, a pozostałe po niej miejsce można jednym ruchem ukryć w ramie drzwi. Metalowa rączka jest doskonale dopasowana do ukrywanego mechanizmu, co podnosi ergonomię i komfort pracy z  urządzeniem. Poniżej ramy drzwi znajduje się, jak w większości spotykanych na rynku wkładów, system sterowania dopływem powietrza, jednak i tutaj inżynierowie z Belgii wprowadzili bardzo prosty, ale jakże poprawiający estetykę wykonania całego produktu, zabieg - zamykaną pokrywę, pod którą ukryte są wszystkie elementy sterowania procesem grzewczym.

Ergonomia całego urządzenia przejawia się przede wszystkim w dbałości o szczegóły, praktycznie w każdym elemencie. Wrażenie "zimna" i ciężkości zostało zrównoważone dzięki wprowadzeniu delikatnie wyprofilowanych kątów gięcia krawędzi oraz stalowych łączeń. Wnętrze wkładu jest wyłożone szamotem oraz wyposażone w podwójny ruszt i podwójny deflektor. O ile wyścielenie wnętrza paleniska szamotem ze względów estetycznych może wzbudzać wśród wielu osób niepewność (jasny szamot, przy nieumiejętnej eksploatacji może pozostać brudny, szczególnie gdy będzie wykorzystywane do palenia wilgotne i nieodpowiednio przygotowane drewno), to zastosowanie podwójnego deflektora znów potwierdza niezwykłą innowacyjność technologiczną urządzenia. Wykonany ze stali nierdzewnej, umożliwia ukierunkowanie spalin. Zastosowanie chromowanej uszczelki Inox, w miejsce zwykle spotykanych sznurkowych, zwiększa jej trwałość i wydłuża żywotność. Podwójny ruszty ułatwia z kolei usuwanie popiołu z paleniska. Jego górna część jest wykonana ze specjalnego stopu, którego odpowiednie współczynniki sprężystości, zginania sprawiają, że jest odporny na odkształcenia (potocznie mówi się, że ruszt "pracuje"). Dolna część jest wykonana z żeliwa. Palenisko przystosowane jest do opalania nie tylko drewnem, ale i węglem, co zwiększa funkcjonalność urządzenia.Zastosowanie dystrybutora powietrza z grubej blachy wysokiej jakości sprawia, iż płyta G-K w czopuchu nagrzewa się w niewielkim stopniu, dzięki czemu wkład idealnie nadaje się do nowoczesnych obudów.

Przejdźmy do omawiania "serca" całego urządzenia, czyli systemu sterowania spalaniem. Testowany model jest wyposażony w wentylator, zamontowany na silentblokach, zapewniający cichą i równomierną dystrybucję ciepłego powietrza.
Użycie regulatora wlotu powietrza pozwala na optymalizację i pełną kontrolę procesu spalania. Możemy sterować ilością powietrza dostarczanego do urządzenia przy pomocy 9-stopniowego pokrętła. Zainstalowany czujnik, działający jak termostat, mierzy temperaturę  na wylocie i w przypadku przegrzania zamyka zawór bezpieczeństwa, odcinając całkowicie dopływ powietrza. Popielnik posiada uszczelkę oraz stalowe zatrzaski zabezpieczające przed samoistnym otwieraniem drzwiczek.

Testując ten model trudno jest znaleźć jakieś niedociągnięcia technologiczne, belgijski producent zadbał praktycznie o każdy aspekt. Zarówno wzornictwo, jak i technologia stoją na najwyższym poziomie i jedynym elementem mogącym odstraszyć polskiego odbiorcę może jedynie pozostać cena. Bodart&Gonay przewidział szeroką gamę wariantów wkładów Optifire. Możemy wybrać przeszklenie płaskie,  panoramiczne bądź vis-a-vis, z ramą trzech lub czterech stron, z paleniskiem żeliwnym, bądź wyłożonym szamotem. Dostępne są wkłady wykończone chromowanymi lub złotymi listwami. Istnieje możliwość zainstalowania dodatkowego wentylatora.
fot. Bodart & Gonaypin

Metalowa rączka jest doskonale dopasowana do ukrywanego mechanizmu, co podnosi ergonomię i komfort pracy z  urządzeniempin

Możemy sterować ilością powietrza dostarczanego do urządzenia przy pomocy 9-stopniowego pokrętłapin

Pod paleniskiem ukryte są wszystkie elementy sterowania procesem grzewczympin

pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek