CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Czas na grill'a

autor: Rafał Rębisz

Rozpoczyna się sezon grillowania. Już wkrótce powietrze wypełni zapach pieczonego mięsa a ogrody, działki i zieleniaki zapełnią się biesiadnikami.
samoa-cromia-no-tirante.jpgpin
Zobacz całą galerię
Bez względu na to jak sroga była zima, jesteśmy spragnieni słońca i możliwości obcowania z naturą bez konieczności otulania się kilogramami swetrów, szalików i kurtek. Czy jest lepszy sposób na sobotni obiad niż biesiada z rodziną pod gołym niebem, w cieniu jabłoni?
Szczególnie my Polacy znani jesteśmy z zamiłowania do grillowania. Jeśli ktokolwiek nie zgadza się z tą teorią, przypomnę iż nasi rodacy zdobyli mistrzostwo świata w tej dyscyplinie, ale wystarczy późną wiosną zajrzeć do polskich ogrodów aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Do Polski z Europy Południowej pomału wkracza kultura grillowania. W ogrodach przenośne grille powoli zastępowane są murowanymi. Nazywane często Barbecue w niczym nie przypominają tych małych składanych. Nie tylko są bardziej estetyczne, ale także wygodniejsze (jeżeli oczywiście posiadamy własny ogród). Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów najczęściej francuskich i włoskich. Gotowe, sprawdzone rozwiązania nie wymagają umiejętności murarskich, dają większe możliwości i często są bardzo efektowne.

Wybór


Najprostszym i najłatwiejszym do budowy rozwiązaniem jest grill otwarty. Zazwyczaj składa się on z paleniska otoczonego trzema ściankami i podstawy. Może być wyposażony w dodatkowy blat do przygotowania potraw, półki czy schowek na opał. Dym z takiego paleniska unosi się swobodnie do góry. Grill otwarty ma jednak swoje ograniczenia. Najbardziej uciążliwa jego wada daje o sobie znać przy podmuchu wiatru, który często kieruje dym prosto w stronę biesiadników.
Właśnie dlatego polecam paleniska z okapem. Są droższe i trudniejsze w budowie ale zapewniają zwiększenie kontroli nad dymem. Jeżeli zastosujemy wystarczająco wysoki komin, dym wcale nie będzie zakłócał nam obcowania z naturą. Bardziej zaawansowane grille wyposażone są w dodatkowy piekarnik. Standardem są szafki, dodatkowe blaty, różnego rodzaju półki i schowki na opał.

Umiejscowienie


Niezwykle ważną sprawą jest wybór właściwego miejsca. Musimy pamiętać, iż dym może przeszkadzać sąsiadom, dlatego nie powinno się stawiać grilla w pobliżu innych domów. Jeśli zdecydujemy się na miejsce zacienione, w okolicy drzew czy wysokich krzewów, unikniemy w upalne dni skwaru wzmaganego przez ogień w palenisku. Ze względów bezpieczeństwa pamiętajmy jednak, aby nad paleniskiem nie wisiały żadne gałęzie, które mogłyby się zapalić. W otoczeniu grilla warto zapewnić miejsce do spożywania przygotowanych posiłków. Jeżeli dysponujemy dużym ogrodem z pokaźną altaną, możemy wstawić nasz grill do wewnątrz, co umożliwi nam komfort grillowania nawet w chłodne i deszczowe dni.


Samodzielna budowa


Pomimo bogatej oferty gotowych rozwiązań, na pewno znajdą się i tacy, którzy zdecydują się na samodzielną budowę. Właśnie do nich skierowane są poniższe wskazówki.

Materiały
Do budowy grilla ogrodowego musimy użyć materiałów nie tylko żaro- ale również mrozoodpornych. Nasze dzieło przetrwać musi niejedną zimę, która zazwyczaj jest bardziej sroga niż w krajach południowoeuropejskich. Możemy użyć np. bloczków betonowych łączonych zaprawą cementowo - wapienną. Nie nadają się materiały porowate i nasiąkliwe jak pustaki, beton komórkowy czy elementy gipsowe. Pierwsza zima zakończy żywotność takiego grilla. Woda zamarzająca w porach z pewnością rozsadzi ścianki. Palenisko możemy zbudować w całości z odpornej na wysoką temperaturę cegły klinkierowej. Nie stosujmy cegły szamotowej, która sprawdza się raczej w pomieszczeniach zamkniętych, nie narażonych na działanie opadów atmosferycznych. Grill musi być ustawiony na utwardzonym podłożu. W tym celu zdejmiemy kilkunastocentymetrową warstwę gleby i przygotujemy podsypkę piaskową na którą możemy ułożyć warstwę betonową (10cm). Jeżeli podłoże jest miękkie, gliniaste, podsypka powinna być żwirowa, wyrównana piaskiem.

Wymiary
Gabaryty warto dostosować do naszych potrzeb i wygody użytkowania. Płyta paleniska powinna znajdować się na wysokości około 70cm od podłoża. Szerokość paleniska 70cm przy głębokości 40cm zapewni nam wystarczającą powierzchnię do przygotowania obfitego posiłku. Jeżeli zdecydujemy się na grill otwarty wówczas niech wysokość ścianek otaczających palenisko sięga 40cm. Przy zastosowaniu rozwiązania z okapem, jego krawędź powinna znajdować się około 60cm nad paleniskiem. Dobrze jeśli wysokość rusztu nad paleniskiem jest regulowana, co umożliwi nam grillowanie na wyższym ogniu. Producenci często mają w swojej ofercie gotowe ruszty, które wstawiamy na płytę paleniska.

Murowanie
Jeżeli przygotowaliśmy utwardzone podłoże, możemy przejść do budowy samego grilla. Zaczynamy od ścianek stanowiących podstawę paleniska. Stawiamy je do wysokości płyty paleniska. Wnętrze możemy zabudować ażurowymi półkami lub pozostawić puste - służyć będzie jako schowek na opał. Warto zdecydować się na budowę modułową, z blatem na przygotowanie potraw. Samo palenisko budujemy z warstwy cegieł klinkierowych ustawionych na węższych bokach lub ze zbrojonej płyty betonowej z dodatkiem gliny. Dalej murujemy ścianki osłaniające palenisko pamiętając o pozostawieniu regulacji dla rusztu (w postaci wsporników stalowych lub wyżłobień w ściankach). Jeżeli zdecydujemy się na okap, możemy go wykonać z warstwy zbrojonej zaprawy. W tym celu przygotujemy formę drewnianą lub blaszaną, na którą na przemian kładziemy warstwę zaprawy i zbrojenie w postaci stalowej siatki. Pamiętajmy, aby przed położeniem drugiej warstwy zaprawy odczekać, aż pierwsza zdąży się utrwalić. Ścianki okapu nie powinny być cieńsze niż 5cm.

O użytkowaniu grilla wiedzą Państwo już chyba wszystko, więc przypomnę tylko o możliwości dodawania aromatycznego drewna do palenia. Unoszący się zapach zapewni nie tylko wrażenia biesiadnikom, ale doda smaku pieczonym potrawom. Szałwia czy rozmaryn to często wykorzystywane aromaty. Gałązki drzew owocowych poprawiają smak dań z kurczaka i jagnięciny. Należy jednak uważać ponieważ drzewa owocowe często są opryskiwane i chemikalia dostające się do drewna ulatniają się podczas palenia. Mocno aromatyczne pędy winogron lub jałowiec polecane są szczególnie do ryb, a cedr, modrzew i świerk do mięs czerwonych. Pozostaje mi tylko życzyć smacznego.
fot. Palazzettipin

fot. Chazellespin

fot. Clampin

fot. Palazzettipin

fot. Palazzettipin

fot. Chazellespin

fot. Palazzettipin

fot. Clampin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek