CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Dom inteligentny i ekologiczny

autor: Krzysztof Pałka. Karol Lewandowski / IntelEko.pl

Temat domów inteligentnych stał się ostatnio bardzo modny. Sporo mówi się o nowoczesnych systemach, ułatwiających nam życie, które jednak, oględnie mówiąc, nie należą do najtańszych. Wiele osób pierwotnie zainteresowanych tym zagadnieniem, po sprawdzeniu pierwszych informacji o cenach, zniechęca się i rezygnuje z tego typu rozwiązań. Czy rzeczywiście dom inteligentny jest dla nas korzystny i czy musi być drogi?
fotolia_38430470_xxl-_c_-lass.jpgpin
Zobacz całą galerię

Czym jest dom inteligentny?


Jest to wysoko zaawansowany technicznie budynek, posiadający system czujników i detektorów, zarządzanych przez jeden zintegrowany system sterowania instalacjami. W praktyce oznacza to możliwość łatwego sterowania funkcjami domu za pomocą pilotów, paneli oraz Internetu (np. zdalnie podczas wakacji) - sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją i wieloma innymi systemami za pomocą jednego urządzenia.
Dodatkowe czujniki pozwalają na przejęcie sterowania przez system, który automatycznie, na podstawie np. temperatury otoczenia, opadów, obecności domowników, może sam sterować naszym domem, aby oszczędzać energię czy po prostu ułatwiać nam życie (np. jednym przyciskiem dostosuje salon do oglądania filmu, zasuwając rolety i zmieniając oświetlenie).
Dom inteligentny to również inteligentne podejście do wszelkich instalacji, które w połączeniu z elementami ekologicznymi, jak baterie słoneczne, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła, pozwolą stworzyć nam dom energooszczędny i przyjazny środowisku oraz użytkownikowi.

Czym jest dom ekologiczny?


Na pewno można powiedzieć, że dom ekologiczny to dom przyjazny środowisku. Jego zadaniem jest minimalizacja negatywnego wpływu na otoczenie. Dom powinien być także energooszczędny, czyli zużywający jak najmniej energii, a w idealnym przypadku, pasywny czy też zeroenergetyczny.Taki dom należy wyposażyć w energooszczędne pompy i urządzenia AGD, a także rozsądnie gospodarować naturalnym światłem słonecznym - dom powinien być dobrze skierowany względem kierunków świata, aby światło słoneczne jak najdłużej w ciągu dnia zastępowało światło sztuczne, a nawet dogrzewało dom.Z domem ekologicznym wiążą się oczywiście odnawialne źródła energii. Kolektory słoneczne, wspomniane wcześniej słoneczne ogrzewanie pasywne, ogniwa fotowoltaiczne czy małe elektrownie wiatrowe.
Dom ekologiczny to także ten wykonany z ekologicznego materiału. Na rynku mamy firmy proponujące między innymi:
- domy drewniane (z bali, szkieletowe, kanadyjskie),
- domy z gliny,
- domy z "zielonym dachem" i ścianą z ziemi ubijanej.

Planując budowę domu, należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:
 - Jakie systemy inteligentne i ekologiczne wybrać?
 - Na jakim etapie budowy należy podjąć powyższą decyzję?
 - Jak zaplanować sterowanie wybranymi systemami?

Budowę domu rozpoczynamy od wyboru działki i odpowiedniego projektu architektonicznego. Kolejnym etapem jest szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę, do czego niezbędna jest dokumentacja techniczna. Koncentrujemy się na materiałach budowlanych i wymaganych przyłączach. Projekt instalacji wewnętrznych zazwyczaj wykonywany jest pobieżnie i tylko w minimalnym zakresie - na potrzeby budowy.
O systemach inteligentnych i ekologicznych zaczynamy zwykle myśleć już po wybudowaniu domu, kiedy położone są wszystkie instalacje, a ściany otynkowane i pomalowane. Dobór ich jest często przypadkowy i oparty na zasłyszanych opiniach lub podejrzanych u sąsiada rozwiązaniach.

Takie działanie niesie za sobą wiele wad, a największe z nich to:
 - konieczność "prucia" ścian i układania dodatkowych instalacji,
 - problemy z usytuowaniem urządzeń,
 - konieczność instalowania kolejnego, odrębnego systemu sterowania.

Aby uniknąć takich problemów, dobór elementów i sterowanie nimi należy planować na etapie projektowania domu. Konieczne jest odpowiednie dobranie współpracujących ze sobą rozwiązań, z możliwością sterowania nimi przy zastosowaniu nadrzędnego modułu. Wcześniejsze planowanie umożliwi odpowiednie zaprojektowanie instalacji, spełniającej potrzeby wszystkich systemów. Dzięki nadrzędnemu sterowaniu możliwe jest uniwersalne wykorzystywanie tych samych elementów pomiarowych (czujników pomiaru temperatury, nasłonecznienia, wilgotności, czasu, itp.) do różnych zastosowań. Połączenie wszystkich systemów w jeden nadrzędny, da możliwość obserwowania i sterowania nimi na odległość, przy wykorzystaniu Internetu lub telefonów komórkowych.

Zagadnienia te są niezmiernie ważne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na komfort i ekonomię eksploatacji domu. Dla ułatwienia wyboru i podjęcia właściwych decyzji, warto wcześniej zasięgnąć informacji, np. w portalu IntelEko. Jest on połączeniem dwóch niezmiernie ważnych cech, jakie składają się na nowoczesny dom: INTELigentny - to zespół zagadnień związanych z systemami pomiaru i sterowania różnymi układami. EKOlogiczny - to zestaw elementów niezbędnych w budowaniu i użytkowaniu domu, a zarazem przyjaznych środowisku. Założeniem twórców portalu było udostępnienie miejsca, gdzie przyszli inwestorzy mogą zapoznać się odpowiednio wcześniej z wieloma rozwiązaniami inteligentnymi i ekologicznymi, właściwie je dobrać i zaplanować nadrzędne sterowanie.
W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć zagadnienia warunkujące dobór poszczególnych elementów i możliwość łączenia ich w systemy nadrzędnego sterowania.
fot. lassedesignenpin

fot. IntelEko.plpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek