CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Flexburn - technologia spalania drewna

autor: Konrad Koper KFD Sp. z o.o.

Od czasu pojawienia się palenisk zamkniętych, technologia spalania jest ciągle unowocześniana i udoskonalana. Producenci wdrażają nowe rozwiązania, poprawiające parametry urządzeń i ułatwiające ich obsługę.
vc1608_encore_wb_screen_mod.jpgpin
Zobacz całą galerię
Amerykański producent Vermont Castings już od ponad 35 lat jest obecny na rynku i proponuje różnorodne produkty w charakterystycznym stylu i o doskonałych parametrach grzewczych. W swoich piecach stosuje technologie spalania z katalizatorem oraz bez katalizatora (z tradycyjnym wyciągiem spalin i z odwróconym ciągiem). Wdrożył także ciekawe rozwiązanie o nazwie FlexBurn.

Co to jest dym i skąd się bierze?

Wartość grzewcza drewna jest magazynowana w węglu drzewnym oraz gazach palnych. Dwie trzecie tej wartości pochodzi z węgla drzewnego, a jedna trzecia z gazów palnych oraz węglowodorów. Podczas spalania drewna gazy oraz węglowodory są uwalniane i przechodzą w tzw. spaliny, które są połączeniem pary wodnej, węglowodorów oraz gazów palnych. Kiedy dochodzi do ich całkowitego spalenia, powstaje płomień oraz ciepło. Do atmosfery wydostaje się tylko para wodna (która wraca na ziemię w postaci deszczu) i CO2 (zasilający rośliny zielone).
Spaliny są dodatkowym paliwem dostarczającym energię, dlatego należy je wykorzystywać do maksimum. Oznacza to spalenie ich przed wydostaniem się do komina. Jeśli do tego nie dojdzie, pozostałe po spalaniu związki stałe łączą się z parą wodną i osadzają na ściankach przewodu kominowego w postaci kreozotu. Ponadto spaliny są szkodliwe dla zdrowia człowieka, ponieważ cząsteczki węglowodoru są takiego rozmiaru, że jeśli wdychane dostaną się do płuc, mogą tam zostać na zawsze.


Spalanie bez katalizatora z górnym wylotem spalin


Jest to pierwsza szeroko rozpowszechniona technologia bez katalizatora. Powietrze wtórne przepływa ponad płomieniami unoszącymi się nad polanami drewna, a uboczne produkty spalania napotykają deflektor. Strumień gazów opływa deflektor ze wszystkich stron i powstają turbulencje. Następuje dopalanie gazów (czyste spalanie), a ciepło jest emitowane.


Spalanie bez katalizatora z odwróconym ciągiem


Technologia ta została wprowadzona po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku. Aby spełnić standardy nowych wymagań EPA (Environmental Protection Agency - czyli amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, której kryteria są bardzo rygorystyczne), Vermont Castings wprowadził produkt o dwóch różnych technologiach spalania. Pierwszy z nich to typ z katalizatorem - Defiant Encore. Drugi to typ bez katalizatora z odwróconym ciągiem - The Resolute Acclaim. W tamtych latach firma posiadała patent na te konstrukcje.
Model Resolute Acclaim wykorzystuje technologię zgodną z dawnym patentem i jest produktem cieszącym się wielkim powodzeniem od ponad 20 lat. Jego zaletami są bardzo niska emisja cząstek stałych, bardziej równomierna emisja ciepła podczas cyklu spalania, a także nieco wyższa sprawność niż w przypadku tradycyjnego wylotu spalin. Ponadto takie urządzenie jest łatwiejsze w użyciu, mniej wrażliwe na jakość drewna dzięki wysokim temperaturom spalania w drugim etapie.


Katalizator i jego działanie


Zgodnie z definicją katalizatorem nazywamy:
a) Substancję, która dodana do układu reakcyjnego, skutkuje wzrostem szybkości reakcji chemicznej bądź innym stanem niemożliwym w normalnych warunkach,
b) Czynnik, który powoduje przyspieszenie procesu spalania.

Czynnikiem katalitycznym w katalizatorach znajdujących się w piecach Vermont Castings jest pallad lub platyna. Wewnątrz katalizatora znajduje się specjalny wkład (ceramiczny bądź metalowy), który przypomina strukturę plastra miodu. Wkład jest pokryty porowatą warstwą tlenku aluminium, zaś warstwa ta występuje na powierzchni katalizatora w postaci wysepek, warstewek i kryształów. Nośnik ma za zadanie rozwinięcie powierzchni katalizatora. Na to właśnie nałożona jest cienka warstwa platyny i palladu, czyli metali szlachetnych, które posiadają właściwości utleniające. Reakcje utleniania i redukcji składników toksycznych zachodzą głównie w strefie kontaktu spalin z warstwą aktywną. W efekcie tego, katalizator przyspiesza proces spalania, a w tym przypadku mamy do czynienia ze spalaniem przy dużo niższej temperaturze.

Nowością wprowadzoną do produkcji przez Vermont Castings w 2008 roku są katalizatory metalowe. Doskonale zastępują one katalizatory ceramiczne i są kompatybilne również ze starszymi modelami urządzeń. Posiadają strukturę "plastra miodu", która jest bardziej trwała, nie pęka ani nie kruszy się, nawet przy najwyższych temperaturach. Katalizatory metalowe charakteryzują się również mniejszą tendencją do osiadania sadzy na powierzchni ich wkładu. Wcześniej dochodzą do wartości temperatury, przy której osiągają 50% swojej skuteczności. Ogólnie rzecz biorąc, są łatwiejsze w użyciu, posiadają lepszą sprawność, a także są trwalsze i wygodniejsze w konserwacji.
Zastosowanie katalizatorów w piecach i wkładach kominkowych ułatwia obsługę tych urządzeń, stają się one mniej "wrażliwe" na jakość spalanego drewna, wzrasta ich sprawność (średnio 5 - 10%), emisja ciepła staje się bardziej równomierna, a także wydłuża się czas pracy urządzenia.


Co to jest FlexBurn?


Jeżeli użytkownik potrzebuje bardzo wydajnego pieca, jako głównego źródła ciepła, powinien wybrać spalanie z katalizatorem. Jeśli natomiast poszukuje pieca jako uzupełniającego źródła ciepła lub jedynie dla stworzenia przyjemnej atmosfery we wnętrzu, wówczas powinien wybrać model z niekatalitycznym systemem spalania, który jest łatwiejszy w eksploatacji.
Jednak w sytuacji, kiedy inwestor nie jest w stanie zdecydować się na konkretną wersję, z pomocą przychodzi System FlexBurn, inaczej zwany 2in1. Pozwala on na elastyczny wybór między niekatalitycznym systemem spalania a spalaniem z wykorzystaniem katalizatora. Daje możliwość wyboru najlepszego rozwiązania dla konkretnego domu i komfort użytkowania.
Zastosowanie tego systemu można znaleźć na przykład w piecu Encore FlexBurn. Zostały w nim połączone technologie zapewniające ekologiczne, a jednocześnie bardziej wydajne, spalanie drewna oraz znacznie zredukowana została emisja cząsteczek stałych do atmosfery. Dodatkowo piece te oddają ciepło dłużej w sposób bardziej wyrównany. Dzięki temu koszty spalanego drewna zostają zmniejszone nawet o 30%.

System 2in1 daje większą elastyczność, pozwala na konwersję pieca katalitycznego do niekatalitycznego lub odwrotnie. Zmiana polega na wyjęciu lub włożeniu katalizatora. Dowolność wyboru pozwala zastosować najlepszy sposób palenia, dostosowany do zmieniających się potrzeb użytkownika. Stwarza także możliwość lepszego zarządzania zapasami paliwa i obniżenia kosztów ogrzewania. Dowolny wybór między poszczególnymi systemami spalania daje użytkownikowi poczucie komfortu.
fot. KFD Sp. z o.o.pin

il. KFD Sp. z o.o.pin

il. KFD Sp. z o.o.pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek