Kominki łączą w sobie funkcję estetyczną i użytkową, jednak często okazują się niezwykle kłopotliwe już podczas instalacji, a nasze domostwo zamieniają w plac budowy. Decydując się na piec, jesteśmy w stanie uniknąć podobnego zamieszania, a jego nowoczesny design zaspokoi najbardziej wygórowane oczekiwania.
Zobacz całą galerię
Teoria jest piękna...
Przyglądając się wielu rozwiązaniom, jakie oferuje branża kominkowa, można dostać zawrotu głowy. Wkłady z płaszczem wodnym, gazowe, elektryczne, piece, obudowy - naprawdę jest w czym wybierać. Jak jednak powszechnie wiadomo, im więcej możliwości, tym trudniej się zdecydować.
Z pozoru wszystko wydaje się łatwe, chociaż założenie: "chcę zakupić kominek" często zmienia się w olbrzymie przedsięwzięcie wymagające nierzadko poważnych zmian w instalacji, jak i nawet przeprojektowania pomieszczeń. Oczywiście jeśli budujemy dom od podstaw, w projekcie można - a nawet trzeba - uwzględnić kominek. Ułatwia to prace na późniejszych etapach i ogranicza wiele niepotrzebnych wydatków. Są to założenia do spełnienia, jeśli zaczynamy prace od zera.
...w praktyce się nie sprawdza
Gdy dysponujemy już własnym domem, często zaprojektowanym kilka lat wcześniej, zdarza się, iż nie mamy komfortu łatwego zamontowania kominka - pomieszczenia okazują się nieustawne, ciasne, a instalacji nie ma tam, gdzie być powinna. Montaż zmienia się w remont, i to poważny. Przeglądając katalogi z gotowymi obudowami, dostrzegamy ich zalety, każde zdjęcie jest odpowiednio zaaranżowane, w zasadzie wszystko wygląda wspaniale. Po skończonym montażu może się okazać, że z tej wspaniałości zostało nam tylko katalogowe zdjęcie. Często winę za to ponoszą niedoświadczeni instalatorzy. Czasem okazuje się, że pomieszczenie wraz z gotowym kominkiem znacznie zmieniło swoje gabaryty, przez co - wizualnie - obudowa straciła swoją "atrakcyjność". Kominki jednak nie ograniczają się tylko do otwartych lub zamkniętych palenisk czy rustykalnych obudów wymagających ingerencji dobrych montażystów.
Można szybciej?
Jeśli chcemy, by nasz dom nie zamienił się w plac budowy i eksperymentów, a kominek nie stał się dla nas energetycznym kombajnem, który, zdaniem sprzedawcy, "potrafi ogrzać małe osiedle", możemy zdecydować się na piec kominkowy. Rozwiązanie to ma podstawową przewagę nad klasycznym kominkiem - czas. Wybieramy piec, zamawiamy, podpinamy i możemy już rozpalać. Nie trzeba specjalnych przygotowań, długiego procesu montażu i niepewności, czy efekt końcowy nas zadowoli. Jest to świetne rozwiązanie dla osób niecierpliwych i żyjących w pośpiechu, w praktyce bowiem ingerencja ekipy montażowej ogranicza się do niezbędnego minimum. W nielicznych przypadkach instalacja wymaga poważniejszych zabiegów, jednak i ten proces jest znacznie krótszy niż możliwe komplikacje, jakie mogą powstać podczas budowania kominka. Możemy spokojnie założyć, że jeśli piec ma zostać zamontowany w poniedziałek, to już w poniedziałek wieczorem będziemy mogli z niego skorzystać.
Upiekło się
Piece kominkowe idealnie nadają się tam, gdzie chcemy, aby było ciepło - wydajnie ogrzeją nie tylko jedno pomieszczenie, lecz również sąsiednie. Wszystko zależy od mocy oraz odpowiedniej konstrukcji pieca. Nowoczesne urządzenia są w stanie bardzo efektywnie wykorzystać paliwo, odpowiednio dawkując dopływ powietrza na każdym z etapów spalania. Miejsce, gdzie chcemy postawić nasz nowy nabytek też nie musi być specjalnie wyszukane, mała koza nie zajmuje go dużo, pomimo tego jest w stanie dodać uroku i ciepła niejednemu salonowi. Należy przy tym pamiętać, że często grzeją one całą swoją powierzchnią, a więc konieczne staje się zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zamontowanie zabezpieczających barierek okazuje się niezbędne, jeśli chcemy uniknąć poparzenia - czy to siebie czy też młodszych domowników. Bardziej bezpieczne pod tym względem są piece wykończone np. kaflami lub kamieniem mydlanym. Dzięki temu piec jeszcze długo po wygaszeniu oddaje swoje ciepło otoczeniu, a ryzyko przypadkowego poparzenia staje się o wiele mniejsze.
Tylko kozy?
Piece, podobnie jak kominki, są niezwykle zróżnicowane, a pomysłowość ich twórców jest niemal nieograniczona. Producenci pokazują, że ogrzewanie to tylko jedna z wielu funkcji, jakie dobrze zaprojektowany piec może pełnić. Jeśli uważnie przyjrzymy się ofercie, możemy wybrać urządzenie, które w zimowy wieczór zapewni nie tylko ciepło, ale umożliwi zagotowanie wody lub podgrzanie posiłku bez ruszania się do kuchni. Wystarczy, by piec był zaopatrzony w płytę grzewczą. Naturalnym rozwinięciem tego pomysłu są urządzenia wyposażone w piekarnik. Świetnie taki piec wpasuje się w rozwiązania kuchni otwartej, połączonej z jadalnią. Nadal będzie pełnił swoją podstawową funkcję - cieszył oczy płomieniem oraz ogrzewał pomieszczenie, ale oprócz tego może zostać okazjonalnie wykorzystany do gotowania lub pieczenia, co zrobi wrażenie na odwiedzających nas gościach. Niesamowitą atmosferę, i to dosłownie, tworzą wokół siebie piece, po ściankach których spływa stróżka wody z domieszką aromatycznych olejków. Ciepło i delikatny zapach, jakie rozchodzą się w pomieszczeniu, korzystnie wpływają na samopoczucie i pomagają się zrelaksować.
Jak to wygląda?
Nawet po pobieżnym przejrzeniu ofert producentów można stwierdzić, że piece stanowią poważną alternatywę dla klasycznych rozwiązań. Współczesne projekty prezentują się bardzo okazale. Łatwo jest skusić się czasem na mniej funkcjonalny piec, który jednak swoje ograniczenia "nadrabia" niesamowitym kształtem, staje się dzięki temu dominantą w kompozycji naszego salonu dodając mu szyku. Projektanci często stawiają na odważne i nowoczesne kształty, które łatwo wtapiają się we współczesne wnętrza i wnoszą w nie odrobinę luksusu. Stereotypowy obraz pieca już od dawna stracił swoje znaczenie. Dziś dominują nowoczesne konstrukcje pełne technologicznych nowinek ułatwiających kontrolę płomienia i temperatury, zamknięte w doskonałym wzornictwie z wyższej (o ile nie najwyższej) półki. Niektóre do złudzenia przypominają klasyczne kominkowe obudowy i trzeba dobrze się przyjrzeć, by zauważyć różnicę. Przemyślany zakup pieca może okazać się niezwykle trafną inwestycją, która ułatwi nam codzienne życie, pomoże się zrelaksować oraz oszczędzi rozczarowań i nieporozumień, jakie mogą się zdarzyć podczas budowy klasycznego kominka.