CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Kominek w stylu myśliwskim

autor: Eugeniusz Major

Jak doniosła jest ranga kominka w drewnianym domku myśliwskim chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Projektując palenisko w takim budynku, oprócz wpisania się w charakterystyczną stylistykę, należy jeszcze zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
dsc_7765.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na wykonawcy spoczywa więc ogromna odpowiedzialność, ponieważ kominek musi się podobać inwestorowi i zarazem nie stanowić zagrożenia dla drewnianej konstrukcji całego budynku. Nim jednak przejdę do kwestii samych zabezpieczeń, wspomnę parę słów o otoczeniu domku, w którym miałem przyjemność budować kominek myśliwski.
Znajduje się on w samym sercu bolesławieckich borów, obfitujących w dziką zwierzynę i grzyby. Jest to leśniczówka koła łowieckiego, które kultywuje starą tradycję myśliwską na tych terenach. Pomysł kominka wyszedł głównie od Pana Roberta, jednego z członków koła. Ujęła mnie w jego osobie ta przemożna chęć, która chyba po części tkwi w każdym z nas, zostawienia czegoś po sobie kolejnym pokoleniom. Pan Robert swoim zaangażowaniem zaraził pozostałych członków koła i z tym większym zapałem zabrałem się do zrobienia unikalnej myśliwskiej siedziby.
Jak zaznaczyłem na początku, budowanie palenisk otwartych w obiektach drewnianych to wielka odpowiedzialność ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Osobiście dopilnowałem, aby wykonano "przepaskę" z miedzianej blachy wokół przewodu kominowego na poziomie drewnianego stropu. Bardzo istotne jest również uszczelnienie czopucha nad paleniskiem. W tym wypadku poszedłem za starą metodą uszczelnienia piaskiem, wypełniającym wymurowaną komorę w strefie wysokich temperatur. Te wymogi bezpieczeństwa były spowodowane wymiarami paleniska: 180 cm (szerokość) na 120 cm (wysokość). W takim palenisku mieszczą się kłody drewna, które wytwarzają w trakcie procesu spalania wysoka temperaturę.
Otwarte palenisko pozwala na palenie każdym rodzajem drewna, nawet iglastym, z którego w procesie spalania tryskają iskry i gorące kawałki drewna. Dlatego też istotną rolę spełniają widoczne łańcuchy, które są rodzajem parawanu bezpieczeństwa. Oczywiście dodatkowym zabezpieczeniem było również zastosowanie gresu na posadzce.
Jako że w tego typu wnętrzach zawsze żywy jest duch tradycji, postanowiłem wykorzystać materiały, które uszlachetnił upływ czasu. Takimi elementami stały się stara cegła oraz wiekowe belki modrzewiowe. Cegła pochodzi z rozbiórki 100-letniego budynku i ile jest piękna w takiej starej cegle, doskonale widać na zdjęciach.
Istotny dla całej aranżacji jest układ wspomnianych belek, zapewniających równowagę optyczną kompozycji ściany kominkowej, na której znalazły się myśliwskie trofea członków koła łowieckiego. Całość dopełniły proste, wręcz surowe meble i wyprawione skóry zwierząt. Oczywiście wszystkie barwy aranżacji kominka nawiązują do reszty wnętrza (dominują odcienie beżu i brązu), kojarzącego się z naturą.
W tym przypadku ważna była nie tylko architektoniczna spójność kominka z wnętrzem, ale też samo jego zastosowanie. Płomień ognia w palenisku otwartym, oprócz spełniania funkcji grzewczej, jest wykorzystywany do przygotowywania potraw. Wspomniane wcześniej łańcuchy posiadają haczyki, na które można nabić aromatyczne plastry owoców i warzyw oraz pajdy chleba. O walorach smakowych tak pieczonego jedzenia chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Wyjątkowy w swojej prostocie kominek wniósł do wnętrza leśniczówki niepowtarzalny klimat. Mam również wrażenie, że udało mi się stworzyć nie tylko kominek w stylu myśliwskim, ale również wnętrze mocno nawiązujące do naszej polskiej obyczajowości, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Myślę także, że to całkiem dobra pamiątka dla pokoleń i udało mi się spełnić zamysł Pana Roberta.
realizacja Kominki Major, fot. Kominekpin

realizacja Kominki Major, fot. Kominekpin

realizacja Kominki Major, fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek